Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Sopocie trwa Europejski Kongres Finansowy

Ponad 1500 osób uczestniczy w tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Finansowego. Eksperci oraz liderzy opinii dyskutują w Sopocie o możliwych scenariuszach dla polskiej gospodarki, a także o wyzwaniach i zagrożeniach w sektorze finansów publicznych. Rozpoczęciu wydarzenia towarzyszyło przyznanie Nagrody EKF dla wizjonera ekonomicznego. Tytuł nadano prof. Charlesowi Goodhart’owi.
W Sopocie trwa Europejski Kongres Finansowy

Autor: Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Hasło przewodnie 13. edycji EKF brzmi: Wiarygodność w czasach kryzysu zaufania. Podczas trzech dni kongresowych (5-7 czerwca), odbędą się dziesiątki debat oraz prelekcji poświęconych wyzwaniom stojącym przez polską oraz europejską gospodarką. Zaproszeni goście dyskutują w sopockim Hotelu Sheraton m.in. na temat wiarygodności ekonomicznej Polski, transformacji energetycznej naszego kraju, ożywienia samorządów czy wyzwań technologicznych związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. Goszczący na kongresie Joschka Fischer, honorowy przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego mówił o bezwzględnej potrzebie tego rodzaju wydarzeń, szczególnie w czasie wojny w Ukrainie. Trwający od lutego ub. roku konflikt powoduje znaczące zdynamizowanie niekorzystnych zjawisk dla europejskich gospodarek.

- Europa przejdzie okres gwałtownych zmian, UE nie będzie już taka jak kiedyś - mówił podczas otwarcia kongresu były wicekanclerz Republiki Federalnej Niemiec. - Obiecaliśmy Ukrainie członkostwo, obiecaliśmy to Gruzji i Mołdawii. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że podjętych zobowiązań nie da się już obejść. To wymagać będzie transformacji Unii Europejskiej w przyszłości. Nowa unia, z silniejszym wpływem geopolitycznym, musi polegać na głosie nowych państw członkowskich, dlatego głos płynący z tego kongresu jest niezwykle ważny.

Pierwszego dnia kongresu, swoje wystąpienia wygłosili m.in. Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, a także Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Jedna z pierwszych debat dotyczyła tego jak skutecznie walczyć z inflacją, czyli zjawiskiem szczególnie odczuwanym w Polsce. Podkreślano, że działania NBP w tym zakresie były spóźnione i to już przed czterema laty.

- Od lat wiemy, że obniżaniu inflacji służą stopy procentowe – mówiła Monika Kurtek, Główna Ekonomistka Banku Pocztowego S.A. - W Polsce mamy taki problem, że inflacja przekraczająca cel zaistniała już przed pandemią. Na początku 2019 r. zbliżała się do 5 proc. i związana była z popytem i wtedy można było myśleć o podniesieniu stóp procentowych. Wybuch pandemii, zamknięcie gospodarki i spadek konsumpcji spowodował tylko tyle, że zeszła w okolice 3 proc. To nadal powyżej środka celu. Obniżanie inflacji na pewno będzie utrudnione, ponieważ jest zjawiskiem globalnym i obecnie wszyscy z nią walczą. Moim zdaniem zostanie na wysokim poziomie przez kilka lat, dopóki świat nie poukłada się na nowo.

Eksperci EKF przedstawili swoje wyliczenia w ramach tzw. indeksu wiarygodności ekonomicznej państwa, a także prognozy zjawisk makroekonomicznych. Przewidują słabe tempo wzrostu PKB na poziomie 0,8 proc. w 2023 r. oraz przyspieszenie do 3,5 proc. w latach 2025 i 2026 r. Jeszcze mniej optymistyczne są zapowiedzi dotyczące inwestycji. Zakładają średnio 3,7 proc. wzrostu w latach 2023-2026 r.

„W żadnym z lat nie przekraczają 5,5 proc. Biorąc pod uwagę, z jednej strony, historycznie niską stopę inwestycji w Polsce, z drugiej zaś wywołane procesami demograficznymi, kurczenie się krajowych zasobów pracy – prognozowany przez ekspertów – poziom inwestycji byłby niewystarczający dla solidnego i bezinflacyjnego wzrostu gospodarczego” – zaznaczono w raporcie pt. „Makroekonomiczne wyzwania i prognozy dla Polski”.

W poniedziałek przyznano też Nagrodę EKF dla wizjonera ekonomicznego. Rada Programowa EKF uhonorowała tym wyróżnieniem Charles'a Goodhart’a, emerytowanego profesora London School of Economics, m.in. za trafne prognozowanie zjawisk makroekonomicznych, w szczególności w zakresie sektora bankowego. Tytuł przyznano na wniosek Jana Krzysztofa Bieleckiego, byłego premiera RP, przewodniczącego Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego, który wygłosił laudację.

- Mieliśmy szanse dowiedzieć się wielu rzeczy od pana profesora, podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie w 2011 r. Wówczas padły mocne słowa, ale też ostrzeżenia, o wielkim odwrocie demograficznym, starzejącym się społeczeństwie oraz nierównościach. Ale był to kolejny dowód na to, że słowa profesora są pełne wiary w dowody i dane empiryczne – mówił Jan Krzysztof Bielecki.

Profesorowi przyznano bursztynową statuetkę w kształcie żaglówki.

- To bardzo miłe, że widzicie we mnie wizjonera, ale przecież nie jestem w stanie zaglądać w przyszłość. W epilogu mojej książki z 2020 r. mówię, że inflacja będzie w granicach 5-10 proc. Oczywiście nie byłem w stanie przewidzieć inwazji Putina na Ukrainę, która jeszcze bardziej ją napędziła. Gdybym mógł to zrobić to pewnie by mnie tu nie było, bo byłbym szalenie bogaty i siedziałbym sobie na prywatnej wyspie, gdzieś na Karaibach – mówił prof. Charles Goodhart. – Dziękuję bardzo za wyróżnienie oraz symboliczny żagiel z bursztynu, który będzie dla mnie wielką pamiątką.

Nieodłącznym elementem wydarzenia jest Akademia EKF, czyli projekt skupiający wyróżniających się studentów i młodych absolwentów z Polski i zagranicy. W tegorocznej debacie oksfordzkiej w ramach akademii, dyskutanci polemizowali wobec tezy: „W świetle uwarunkowań geopolitycznych przyjęcie Euro przez Polskę jest konieczne”. Przed debatą wręczono nagrodę w konkursie esejów pt. „Co zmienilibyśmy w Polsce oraz Europie”. Zgłoszono 174 prace, z których 47 dostało się do ostatniego etapu. Konkurs wygrała praca: „Polska w strefie euro, czyli reformy, reformy i jeszcze raz reformy” autorstwa Gabriela Chrostowskiego, studenta Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

- W swoim eseju stawiam tezę, że zanim euro pojawi się w Polsce, musi dojść do wielu reform strukturalnych i instytucjonalnych, natomiast sama strefa euro musi stać się gwarantem dłuższego wzrostu gospodarczego oraz stabilności. Wola polityczna, zaimplementowanie reform oraz odpowiednio wyedukowane społeczeństwo, to warunki niezbędne, aby Polska mogła przyjąć tę walutę – mówił Gabriel Chrostowski.

Partnerem strategicznym Akademii EKF jest gdyńska firma BEST SA.

- Doświadczając na co dzień kontaktu z osobami, które często są zagubione w rzeczywistości ekonomicznej, mają podstawowe problemy ze zrozumieniem sytuacji w jakiej się znalazły oraz z policzeniem swoich zobowiązań, doszliśmy do konkluzji: w Polsce potrzebna jest porządna edukacja ekonomiczna na każdym poziomie. Dlatego od lat wspieramy akademię EKF i zamierzamy robić to dalej – mówił Krzysztof Borusowski, prezes zarządu BEST SA, inicjator nagrody dla zdolnych studentów.

Organizatorem kongresu jest Centrum Myśli Strategicznych. Partnerem głównym – PKO Bank Polski, natomiast partnerem honorowym – Polski Fundusz Rozwoju.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama