Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Złoty jubileusz nagród Splendor Gedanensis

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” to najstarsze i najważniejsze gdańskie wyróżnienie w dziedzinie kultury, które w tym roku obchodzi swoje 50. Urodziny. Kilka dni temu poznaliśmy laureatów jubileuszowej edycji.
Złoty jubileusz nagród Splendor Gedanensis

Autor: Grzegorz Mehring | gdansk.pl

Wyróżnienie przyznawane jest co roku, osobom fizycznym lub nieformalnej grupie twórczej, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury oraz za wybitne zasługi w promocji twórców i kultury Gdańska wśród jego  mieszkańców, w kraju i za granicą. Tradycja nagradzania twórców gdańskiej kultury sięga początku lat 70 tych. W sierpniu 1973 roku ówczesny przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Jan Nikołajew po raz pierwszy ogłosił ustanowienie Nagrody Miasta Gdańska. Od tego czasu wyróżnienie to przyznawane jest raz do roku, zaś od 2004 r. nosi nazwę „Splendor Gedanensis”.

Uroczysta gala

Uroczysta gala Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis odbyła się w drugiej połowie maja w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W jej trakcie nie zabrakło akcentów upamiętniających 50 lat tradycji: uczestnicy mogli m.in. obejrzeć wideo zmontowane z filmów Polskiej Kroniki Filmowej z 1973 roku.

- Bez kultury nasz wspólny dom, miasto, dzielnica, ulica, wreszcie kraj byłyby jedynie piękną scenografią – mówiła podczas uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Bo kultura przynosi wartości, ale i koi lęki, objawia nam prawdę o nas samych, czyni lepszymi, wrażliwszymi, bardziej otwartymi na innych, ale niekiedy boli, niepokoi, co wcale nie bywa złe. Łączy nas z przeszłością, ale i łączy między sobą. Fakt, że corocznie kapituła nagrody Splendor Gedanensis musi się pokłócić, aby z grona wielu zasłużonych dla kultury osób wybrać zaledwie kilka, świadczy o bogactwie naszego miasta. Dziękuję wszystkim, którzy tworzą kulturę, partycypują w niej i niosą ją dalej. Dziękuję też mecenasom, którzy hojni dzielą się dobrami, aby kultura mogła dziać się tu i teraz. Zostawiajmy ślady, aby mogli iść po nich ci, którzy przyjdą po nas. Kultura to nasze wspólne dobro, niech to dobro się niesie.

Laureaci jubileuszowej edycji Laureatów Nagrody za 2022 rok wybrała kapituła pod przewodnictwem Jana Peruckiego, w której skład wchodzili przedstawiciele wyższych uczelni w Gdańsku, przedstawiciele prezydenta Gdańska i przedstawiciele gdańskich mediów.

Splendor Gedanensis otrzymali:

  • dr Anna Sobecka – historyczka sztuki, za książkę „Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta”– fascynującą lekturę prezentującą wyniki drobiazgowego śledztwa na temat gdańskich kolekcjonerów z XVII i XVIII wieku, będącą nowatorską propozycją interdyscyplinarnych badań nad kulturą mieszczańską północnej Europy
  • Andrzej Szadejko – kompozytor i dyrygent, za album „Musica Baltica 9 – Johann Daniel Pucklitz” oraz wkład w promocję gdańskiego i pomorskiego dziedzictwa muzycznego w kraju i za granicą, m.in. rozwój festiwalu ORGANY PLUS+ i zakończenie trzyletniego międzynarodowego projektu budowy organów w kościele Najświętszej Marii Panny na Piaskach w Wilnie inspirowanych dziedzictwem osiemnastowiecznego budownictwa organowego w Gdańsku
  • Wojciech Zmorzyński – Kustosz Muzeum Narodowego w Gdańsku, za przygotowanie wystawy „Fangor. Poza obraz” w oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, która z niezwykłą wnikliwością pokazywała wszechstronny dorobek artysty, a także zyskała ogromną popularność – przez pięć miesięcy odwiedziło ją sześćdziesiąt tysięcy osób 

Nagrodzeni otrzymali dyplom autorstwa Piotra Kowalskiego oraz dwadzieścia pięć tysięcy złotych.

Mecenaski i Nagroda Specjalna Mecenaskami Kultury Gdańska za 2022 rok zostały Bogumiła Soyka, Joanna Łepek, Alicja Soyka za finansowe wsparcie wystawy „STOCZNIA | CZŁOWIEK. PRZEMYSŁ. MIASTO” w Europejskim Centrum Solidarności – pierwszej kompleksowej wystawy o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku. 

Prezydent Gdańska na wniosek Kapituły przyznała także Nagrodę Specjalną. Trafiłaona do Marcina Napiórkowskiego, Katarzyny Szyngiery i Mirosława Wlekłego za reżyserię, pomysł i scenariusz spektaklu „1989” – koprodukcji Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Dźwig na drugie półwiecze

Podczas gali na scenie można było oglądać złoty dźwig zaprojektowany przez Milenę Czarnik, scenografkę musicalu „1989”. Został on wykonany przez rzemieślników z Teatru im. Juliusza Słowackiego. Po uroczystości dźwig stanął na dziedzińcu Teatru Szekspirowskiego jako pamiątka po rocznicowej gali – z nadzieją, że być może przetrwa do stulecia Splendor Gedanensis.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama