Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tężnia solankowa w Malborku bardzo kosztowna. Drugi obiekt pod znakiem zapytania

Mieszkańcy Malborka oraz przyjezdni mogą już korzystać w pełni z dobrodziejstwa tężni solankowej usytuowanej na osiedlu Południe. Obiekt jest dostępny dla wszystkich, oczywiście bezpłatnie. Uruchomienie tężni wymagało zasilenia dużą ilością roztworu solanki. Wciąż nie jest przesądzona budowa drugiej tężni, która miała stanąć w Parku Miejskim.
Tężnia solankowa na osiedlu Południe w Malborku już pracuje, nadal nie ma pewności czy powstanie drugi podobny obiekt w Parku Miejskim

Autor: Piotr Piesik | Zawsze Pomorze

Małe tężnie solankowe są w ostatnich latach bardzo chętnie budowane w całym kraju. Wprawdzie to tylko namiastka słynnych tężni w Ciechocinku czy Inowrocławiu, lecz daje możliwość skorzystania z dobroczynnego wpływu aerozolu solanki rozpylonego w powietrzu. Małą tężnię posiada od kilku lat Sztum, w budżecie obywatelskim za rok 2022 tężnia powstała w Malborku.

Obiekt ulokowano na skraju dużego osiedla mieszkaniowego Południe, w pobliżu placu zabaw. Można więc doskonale połączyć spacer z dzieckiem ze skorzystaniem z tężni. Sama konstrukcja jest prosta - wewnątrz drewnianej wiaty znajdują się specjalnie ukształtowane gałązki, po których spływa solanka. Aerozol unosi się w powietrzu - wystarczy usiąść na jednej z ławek otaczających tężnię. Solanka przepływa w obiegu zamkniętym, choć skoro część unosi się w powietrzu, co pewien czas trzeba jej zapas uzupełniać.

Zanim uruchomiono tężnię po zimowej przerwie, do sieci zasilającej dolać trzeba było 5 metrów sześciennych solanki. Już sama ta operacja kosztowała ponad 8 tysięcy złotych. Za kilka tygodni trzeba będzie ponownie uzupełnić stan płynu w instalacji. Samorząd miasta szacuje, że utrzymanie tężni będzie kosztować około 50 tysięcy złotych rocznie. 

To sporo, zważywszy że sama tężnia kosztowała blisko 240 tysięcy. Powstała jako projekt przegłosowany w budżecie obywatelskim Malborka 2022, w grupie inwestycji do 200 tysięcy, czyli miasto wtedy nieco do pomysłu dołożyło. Obecnie trwa dyskusja nad budową drugiej tężni, która miałaby zostać zbudowana w Parku Miejskim. To również rezultat budżetu obywatelskiego, aczkolwiek na rok 2023. Pierwszy przetarg nie został rozstrzygnięty, natomiast samorządy są zmuszone szukać oszczędności budżetowych. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama