Na odbywającym się w poniedziałek, 30 grudnia Walnym Zgromadzeniu Energi zadecydowano o wystąpieniu z roszczeniami na drodze sądowej wobec poprzednich władz spółki. Decyzja dotyczy trzech byłych członków zarządu - Grzegorza Ksepko, Jacka Kościelniaka i Alicji Klimiuk oraz sześciu członków Rady Nadzorczej - Zbigniewa Wtulicha, Pauli Ziemieckiej-Księżak, Agnieszki Terlikowskiej Kuleszy, Macieja Żółtkiewicza, Andrzeja Powałowskiego oraz Marka Szczepańca .
W uzasadnieniu czytamy, że związane jest to z realizacją przedsięwzięcia polegającego na budowie bloku węglowego o mocy około 1000 MW Ostrołęka C („Projekt”), w tym m.in. przekazywaniem środków finansowych spółce Elektrownia Ostrołęka sp.
Poprosiliśmy byłego prezesa Energi Grzegorza Ksepko o komentarz, do momentu publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Ostrołęka C - ile straciła Energa?
Pierwszą decyzje o budowie Elektrowni Ostrołęka C podjęto w 2009 r., ale w związku z analizą dotyczącą nieopłacalności inwestycji, budowę wstrzymano trzy lata później. Po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość powrócono do poprzedniego pomysłu. W pracach budowlanych uczestniczyła spółka dwóch koncernów energetycznych - Enei i Energi. Budowę rozpoczęto w 2018 r. i ostatecznie zawieszono w 2020 wskutek przewidywanej stałej nierentowności. W tym czasie, jak wynika z raportu NIK, w Ostrołęce utopiono 1,350 mld złotych. Sama Energa już w 2020 r. poinformowała o swoich stratach sięgających 876 mln zł.
W 2023 roku zarząd Enei zdecydował o pozwaniu swoich byłych władz. Roszczenia wyniosły ponad 650 mld zł. Była to realizacja zaleceń pokontrolnych NIK. Z kolei Energa na początku 2024 r. poinformowała, że nie będzie dochodzić roszczeń. Decyzja została zmieniona z połowie listopada br., a w ostatnich dniach grudnia przypieczętowało ją Walne Zgromadzenie spółki.
Sprawę bada prokurator
Sprawa fiaska budowy Ostrołęki C jest równocześnie badana przez prokuraturę pod kątem art. 296 kk, który mówi: "Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."
Napisz komentarz
Komentarze