Społecznicy Gdyńskiego Dialogu chcą, aby to mieszkańcy sami zdecydowali, kto z dwojga kandydatów ma ubiegać się z ich ramienia o fotel prezydenta Gdyni. Dlatego w najbliższym czasie mieszkańcy będą mieli okazję bliżej poznać kandydatów. Bartłomiej Austen z Dąbrowy jest przedsiębiorcą i publicystą, a Aleksandra Kosiorek z Orłowa to radczyni prawna, działaczka społeczna.
- W ramach Gdyńskiego Dialogu jest co najmniej kilka osób z doświadczeniem, wykształceniem i umiejętnościami pozwalającymi ubiegać się o funkcję prezydenta miasta. Dwoje spośród nich oceniło również, że ma ochotę, czas i możliwość by podjąć się kandydowania. Decyzję postanowiliśmy poprzedzić konsultacjami z mieszkańcami. Będziemy prosili ich o pomoc w wyborze, by w szranki wyborcze stanęła ta osoba spośród dwójki, której cechy osobowościowe, doświadczenie, temperament, wiarygodność i umiejętność opowiedzenia o sobie, pozwolą skutecznie powalczyć o prezydenturę. Zdajemy sobie sprawę, że zmienianie Gdyni musi zacząć się od zmiany ekipy administrującej miastem, dlatego chcemy, z pomocą mieszkańców Gdyni, zaproponować jak najlepszego kandydata – mówi Natalia Kłopotek-Główczewska, rzecznika prasowa Federacji Gdyński Dialog.
Kosiorek i Austen o Gdyni
Podczas wtorkowej konferencji prasowej oboje opowiedzieli, dlaczego chcą startować w prawyborach.
- To, co dzieje się w naszym mieście, martwi mnie jako prawniczkę i jako obywatelkę Gdyni, żyjącą tu w zasadzie od zawsze. Chciałabym, by w Gdyni rada miasta przestała być atrapą i sekretariatem prezydenta, a stała się miejscem debaty o mieście i wykuwania strategicznych decyzji. Chciałabym, by w naszym mieście zaczęto podejmować racjonalne decyzje, konsultując je z obywatelami i nie ukrywając ich przed nimi. Chciałabym powstrzymać niebezpieczne zadłużanie miasta, chaos decyzyjny, przykrywanie faktów propagandą. Jako prawniczka chciałabym, by w naszym mieście, więcej decyzji było zgodnych z prawem i nie było uchylanych, a decyzje były transparentne – mówiła podczas konferencji prasowej Aleksandra Kosiorek.
Bartłomiej Austen podkreślał, że jako mieszkaniec Dąbrowy uważa, że również w tej dzielnicy mieszkańcy czują się uwięzieni we własnych domach, bo podróż do pracy czy urzędów w centrum miasta bywa wielką i długą wyprawą.
- Każdego dnia obserwuję katastrofę na placu budowy Węzła Karwiny, a potem czytam bajki naszych władz jak wszystko jest pod kontrolą. Widzę jak miasto się zadłuża, w jakim tempie odjeżdża nam Gdańsk, z którego lubiliśmy kiedyś kpić. Teraz nie robimy już żartów z Rumi czy Wejherowa, zazdroszcząc im tego, że rosną i się rozwijają. Gdynia staje się obiektem memów i skeczy – mówił Austen.
"Stawiamy na konsultacje"
Zygmunt Zmuda Trzebiatowski z Gdyńskiego Dialogu apelował, by właśnie takie działanie, czyli konsultacje z mieszkańcami i dawanie im szans współdecydowania stało się gdyńską codziennością.
- Mogliśmy zdecydować i wybrać bez pytania mieszkańców o opinie, ale nie chcemy działać w ten sposób. Chcemy by odruch konsultacji, namysłu i współdecydowania stał się gdyńską codziennością. Wierzymy, że strategiczne decyzje są mądrzejsze, jeśli poprzedza je rzetelna konsultacja. Dlatego nie chcemy tylko mówić o konsultacjach, ale i sami wprowadzać je w życie. Nasza decyzja o prawyborach jest odważna i nietuzinkowa, ale wierzymy, że słuszna i buduje dobry kanon – mówił podczas konferencji prasowej Zygmunt Zmuda Trzebiatowski z Gdyńskiego Dialogu.
Napisz komentarz
Komentarze