Trajan Muryń poprowadzi „Księżniczkę czardasza” w Operze Bałtyckiej
Trajan Muryń jest beneficjentem programu stypendialnego „Dyrygent-rezydent” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w Operze Bałtyckiej na sezon artystyczny 2022/2023. Program ma ułatwić start młodym artystom na drodze dyrygentury, stwarzając im możliwość współpracy i bezpośredniego kontaktu z zawodowym zespołem orkiestrowym lub operowym.
Młody dyrygent jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Od października 2021 r. – student dyrygentury symfoniczno-operowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
PRZECZYTAJ TEŻ: Yaroslav Shemet: Dziś muzyka jest jak modlitwa, modlitwa za Ukrainę
W tym samym roku rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką jako asystent dyrygentów przy przedstawieniach takich jak: „Fidelio” L. van Beethovena, „Thaïs” J. Masseneta, „Don Kichot” L. Minkus czy „L'Enfant et les sortilèges” (Dziecko i czary) M. Ravela.
W czasie rezydentury współpracował z takimi dyrygentami, jak: Michał Krężlewski (opiekun rezydentury), Nicolas Krauze, Franck Chastrusse Colombier, Adam Banaszak (kierownik muzyczny „Księżniczki czardasza”) czy Yaroslav Shemet (zastępca dyrektora ds. muzycznych Opery Bałtyckiej w Gdańsku).
„Dyrygent-rezydent” w Operze Bałtyckiej. Co to za program?
Program stypendialny „Dyrygent-rezydent” finansowany jest ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Adresowany jest do polskich instytucji muzycznych oraz do młodych polskich dyrygentów-absolwentów lub do osób posiadających licencjat na wydziale dyrygentury symfoniczno-operowej, do dwóch lat od ukończenia studiów magisterskich lub otrzymania stopnia licencjata. Realizacja programu odbywa się poprzez rezydencje dyrygenckie w zawodowych zespołach orkiestrowych oraz w teatrach operowych i muzycznych.
Napisz komentarz
Komentarze