Problem lisów podchodzących coraz bliżej zabudowań mieszkalnych i gospodarczych znany jest w wielu miejscowościach i narasta z roku na rok. Te inteligentne zwierzęta odkryły, gdzie stosunkowo łatwo mogą znaleźć pożywienie, a że słyną z inteligencji oraz swoistego oportunizmu, zobaczyć je możemy nawet w gęsto zurbanizowanym terenie. Malbork nie jest od tego wolny. Już w ubiegłym roku notowano sygnały, że lisica wyprowadza szczenięta w okolicy osiedla mieszkalnego Sady, w pobliżu centrum miasta. Skoro wychowywała tam potomstwo, musiała czuć się bezpiecznie.
Wśród lisów zdarzają się osobniki zarażone wścieklizną
Mimo prowadzonych od wielu lat akcji wykładania szczepionki przeciwko tej chorobie. Paradoksalnie, zwierzęta bytujące na obrzeżach miejscowości, nie są objęte akcjami szczepień, ponieważ przynęty ze specjalnym preparatem rozrzucane są nad obszarami leśnymi. Lisy przywykły do sąsiedztwa ludzi, nie obawiają się ich i obserwują z daleka, nawet nie próbując się ukryć. Konieczne jest jednak zachowanie ostrożności, mamy bowiem do czynienia z dzikim zwierzęciem, które może przenosić choroby.
Samorząd Malborka opublikował zalecenia kierowane do mieszkańców. Czytamy w nich:
- Zachowaj ostrożność i nie zbliżaj się do lisa. Nie podkarmiaj go. Lis, jak każde inne dzikie zwierzę, może stanowić zagrożenie dla człowieka. Jest to dzikie zwierzę i kiedy uzna, że jest zagrożone w pierwszej kolejności ucieka, ale pozbawione tej możliwości atakuje.
- Aby ograniczyć prawdopodobieństwo zbliżenia się zwierzęcia do naszej posesji, zamykaj szczelnie kosze i kontenery na śmieci, zwłaszcza te z odpadami organicznymi, sprzątaj pozostałości pożywienia i nie zostawiaj jedzenia na trawnikach i innych łatwo dostępnych miejscach.
- W miejscach zauważenia świeżych śladów bytności lisów zachowaj szczególną ostrożność.
- Zgłaszaj wszystkie nielegalne wysypiska odpadów do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM.
- W przypadku zauważenia rannego lisa (lub innego dzikiego zwierzęcia) nie dotykaj go samodzielnie. Fakt ten zgłoś do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska pod nr tel.: 55 629 04 29 lub do Straży Miejskiej pod nr tel.: 55 647 32 12. Zgłaszaj jedynie sytuacje, w których zwierzę jest ranne i trzeba udzielić mu pomocy lub stanowi zagrożenie. Jeśli to zwykłe spotkanie z dzikim zwierzęciem w mieście- daj mu odejść i nie wchodź mu w drogę.
Jaka korzyść z lisów w mieście?
Malborski magistrat przy okazji przypomniał, że obecność lisów przynosi też pewne korzyści. Drapieżniki polują bowiem na gryzonie. Lecz jeśli znacznie łatwiej będą mogły znaleźć pożywienie na śmietnikach, zatracą naturalny instynkt. Powyższe zalecenia odnieść możemy do każdej miejscowości, gdzie pojawią się lisy.
Warto zwrócić uwagę, że od kilkunastu lat w miastach zobaczyć można coraz więcej dzikich zwierząt i nie chodzi tylko o słynne już dziki, będące sporym problemem dla Gdyni czy Krynicy Morskiej. W Malborku, na brzegach Nogatu wyraźnie widoczne są ślady obecności bobrów. Z jednej strony świadczy to o poprawie czystości wody w rzece, z drugiej o łagodzeniu naturalnego instynktu. Bobry uchodziły zawsze za zwierzęta płochliwe, unikające ludzi. Tymczasem charakterystycznie "obrobione" pnie drzew zobaczyć można przy samym moście drogowym przez Nogat, gdzie panuje ruch przez całą dobę.
Napisz komentarz
Komentarze