Rok pod znakiem samic?
Szczególną popularność zdobyły czworaczki kapibary i młody lutung jawajski. Pozyskano samicę żyrafy ugandyjskiej. Alia przyjechała z Budapesztu i w Gdańsku zamieszkała z samcem Akim. Pod koniec roku przyjechała również samica dzikiego kota manula. Specjaliści mają nadzieję, że to pierwszy krok do stworzenia hodowli żyraf ugandyjskich i manuli w gdańskim ZOO.
Zwycięska Kokosanka i 600 tys. gości
Gdański ogród zoologiczny w 2024 roku obchodził swoje70. urodziny. Przez ostatnich 12 miesięcy ZOO odwiedziło blisko 600 000 gości. W 2024 roku odbyło się 337 lekcji, w których wzięło udział blisko 8600 uczniów.
Samica pingwina o imieniu Kokosanka zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na Pingwina Roku.
Skrzydlate babyboom
Miniony rok w ogrodzie zoologicznym to prawdziwe babyboom, zwłaszcza wśród ptaków. Urodziły się warzęchy czerwonolice, urubu różowogłowy i ara zielona. Specjaliści podkreślają, że z tego ostatniego gatunku są szczególnie dumni. W naturze pozostało prawdopodobnie poniżej 7000 dorosłych osobników tego gatunku. Do głównych zagrożeń dla ary należy degradacja środowiska oraz nielegalny odłów.
W 2024 roku po raz kolejny na świat przyszły młode pingwiny oraz flamingi.
Kopytne na topie
- Sukcesy hodowlane były również w dziale „kopytnych”, urodziły się pekariowce obrożne, sitatungi sawannowe, alpaki, jaki oraz łosie – chwalą się pracownicy oliwskiego ZOO
Odloty, powroty i imponujący transfer zwierząt
Wiele zwierząt opuściło gdańskie ZOO i znalazło nowy dom. W zamian pojawiły się nowe. To nie tylko te nowo narodzone, ale takie, które udało się pozyskać.
Najbardziej imponującym transferem roku 2024 była samica żyrafy ugandyjskiej. Alia przyjechała z Budapesztu i w Gdańsku zamieszkała z samcem Akim. Specjaliści mają nadzieję, że to pierwszy krok do stworzenia hodowli żyraf ugandyjskich. Imię Alia dostała dzięki jednej z licytacji WOŚP.
Urocze kapibary, czyli przerośnięte świnki morskie
Szczególny rozgłos zyskały czworaczki urodzone w stadzie kapibarów. Kapibara wielka jest największym współcześnie żyjącym gryzoniem świata. Pieszczotliwie nazywana jest przerośniętą świnką morską. Osiąga masę ciała nawet do 66 kg. Dojrzałość do rozrodu osiąga w wieku około 15 miesięcy. Rozmnaża się przez cały rok, a szczyt aktywności rozrodczej tego gatunku przypada na początek pory deszczowej. Ciąża trwa 150-165 dni. W miocie od 2 do 8 młodych, które wkrótce po narodzinach zaczynają wstawać i chodzić. Zapytano internautów o propozycje imion, wybrano „kawowe” Mokka i Latte dla samic oraz Espresso i Dopio dla samców.
Urodził się również ogierek zebry pręgonogiej, eland. Jako ostatnia urodziła się wikunia, przyszła na świat jesienią 2024 roku.
Górą patasy
Młode pojawiły się także w małpiarni. Imponująca grupa małych pojawiła się w stadzie patasów. W grudniu urodził się lutung jawajski. Gatunek ten żyje w tropikalnych lasach Indonezji, na wyspach Bali, Jawa i Lombok. Samice osiągają dojrzałość w wieku 4-5 lat, rodzą jedno młode, nie częściej niż raz w roku. Młode osobniki są jasno ubarwione, nasz młody jest pomarańczowy. Dojrzewają szybko i uzyskują samodzielność w pierwszym roku życia. Samice, żyjące w tej samej grupie, współpracują podczas opieki nad młodymi.
Populacja lutunga jawajskiego zmniejsza się z powodu działań człowieka. Staje się gatunkiem zagrożonym z powodu zwiększania obszarów rolniczych oraz odławianie tych zwierząt w celu nielegalnego handlu.
Ogród pożegnał kilku rekordzistów
Gdańskie ZOO może poszczycić się tym, że jego podopieczni należą do najdłużej żyjących przedstawicieli gatunków. Jednak w tym roku pożegnaliśmy 17 letniego Zabiego, który był jednym z najstarszych kotów pustynnych w Europie. Odszedł za tęczowy most… nie ma już także 70-latniego kondora Kacpra oraz 21-letniego Kanuta, lamparta perskiego. Wszystkie te zwierzęta osiągnęły rekordowy jak na swoje gatunki wiek.
Napisz komentarz
Komentarze