Ilu lekarzy pracuje na Pomorzu i gdzie najwięcej? Dane GUS
Łóżka szpitalne nie leczą, o czym od dawna mówią specjaliści w ochronie zdrowia. Za to trudno mówić o dostępie do opieki zdrowotnej, jeśli brakuje lekarzy i pielęgniarek. Na Pomorzu 31 grudnia 2021 r., według danych Głównego Urzędu Statystycznego, pracowało:
- 8115 lekarzy,
- 2288 lekarzy dentystów,
- 10 754 pielęgniarki
- i 1447 położne.
W każdej z tych grup odnotowano wzrost zatrudnienia w porównaniu z 2020 rokiem.
Wbrew pozorom, miastem najbardziej „nasyconym” lekarzami nie jest Gdańsk z potężnym Uniwersyteckim Centrum Klinicznym i dwoma dużymi szpitalami, ale... Sopot. W kurorcie na 10 tysięcy mieszkańców przypada ponad 80 lekarzy. Powyżej pomorskiej średniej (35 lekarzy na 10 tysięcy ludności) są kolejno: Gdańsk, Gdynia, Słupsk.
Z kolei najwięcej pielęgniarek – ponad 100 na 10 tysięcy mieszkańców – zatrudnionych jest w Słupsku. To dwa razy tyle, ile wynosi średnia na Pomorzu. Słupsk pod tym względem wyprzedza Gdańsk, Sopot i Gdynię.
Najmniej medyków – zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek – jest w powiatach nowodworskim i słupskim.
Ile jest szpitali na Pomorzu?
Na Pomorzu działało w 2021 r.:
- 39 szpitali, w których pacjent spędzał średnio niespełna pięć dni,
- 1145 przychodni
- i 184 praktyki lekarzy dentystów.
Leki kupowaliśmy w 661 aptekach, zostawiając tam przeciętnie 307 złotych na osobę. Co miesiąc na leczenie mieszkaniec Pomorza wydaje średnio prawie 82 zł miesięcznie.
Zdrowie w Gdańsku. Jaka jest sytuacja w stolicy Pomorza?
Zatrzymajmy się jeszcze przy Gdańsku. Miasto w 2021 r. wydało na ochronę zdrowia 51,7 mln złotych. To 3,5 raza więcej niż Gdynia (14,5 mln zł), prawie 7 razy więcej niż o wiele mniejszy Sopot (7,6 mln zł) i 11 razy więcej niż Słupsk (4,8 mln zł).
Mieszkańcy Gdańska mogli zapisać się do jednej z 284 przychodni, które udzieliły rocznie około 2,2 miliona porad lekarskich. Prawie 3 mln porad udzielili w tym czasie specjaliści.
W nagłych przypadkach do dyspozycji chorych było 14 zespołów ratownictwa medycznego w karetkach i jeden lotniczy zespół ratownictwa medycznego. Ratownicy interweniowali 33 700 razy w ciągu roku.
I jeszcze jedno – gdańszczanin korzysta z pomocy stomatologa przeciętnie raz w miesiącu, czyli 12 razy rocznie.
Ile lat żyjemy w zdrowiu?
A na koniec bardzo istotny wskaźnik trwania życia w zdrowiu. Pokazuje on, do jakiego wieku średnio dożywamy bez niepełnosprawności.
- W 2021 r. – drugim roku pandemii – trwanie życia w zdrowiu w Polsce wyniosło 59,1 roku dla mężczyzn i 63,1 roku dla kobiet.
W województwie pomorskim te wskaźniki dla kobiet odpowiadają wynikom krajowym, a dla mężczyzn są wyższe i wynoszą 60 lat. Pod tym względem zajmujemy trzecie miejsce, a wyprzedzają nas Wielkopolska (61,1 lat mężczyźni i 64,8 lat kobiety) oraz województwo zachodniopomorskie (odpowiednio 60,7 lat dla panów i 64,5 lat dla pań).
Warto też dodać, że wskutek pandemii u mężczyzn średni czas trwania w zdrowiu skrócił się w Polsce o jedną dziesiątą roku, czyli o ok. 36 dni.
Napisz komentarz
Komentarze