Kaszubi znów spotkają się podczas Dnia Jedności Kaszubów na dużej imprezie firmowanej przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Ze względu na pandemię w latach poprzednich obchody święta odbywały się tylko lokalnie, a te oficjalne wydarzenia odwoływano. Ostatnim oficjalnym gospodarzem była więc gmina Żukowo, do której Kaszubi zawitali w 2019 roku. A przypomnijmy, pierwsza edycja odbyła się w 2004 roku w Gdańsku.
W rocznicę pierwszej wzmianki o Kaszubach
Data Dnia Jedności Kaszubów, czyli 19 marca, nie jest przypadkowa. Dokładnie 785 lat wcześniej, właśnie 19 marca 1238 roku ukazała się pierwsza pisemna wzmianka o Kaszubach i to w bulli papieża Grzegorza IX, który wówczas zatytułował księcia Bogusława I – „księciem Kaszub”.
- Obok Światowego Zjazdu Kaszubów, w kalendarzu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego to drugie najważniejsze wydarzenie, które w atrakcyjny i wyrazisty sposób przypomina o wiekowej obecności Kaszubów na Pomorzu. W Gniewinie będziemy mieli sposobność do zamanifestowania dumy z faktu bycia Kaszubką/Kaszubem i podkreślenia przywiązania do języka, kultury, tradycji i historii, czyli wszystkiego co stanowi o naszej odrębności. W przygotowanym wspólnie z władzami gościnnej gminy Gniewino programie, każdy znajdzie odniesienie do tych fundamentalnych składników kaszubskiej tożsamości – mówi Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
- Kaszuby są tam gdzie są Kaszubi. Ta dewiza podąża za nami każdego dnia. Kaszubi rozsiani są po całym świecie, mieszkają w różnych miejscach. Dlatego w tym szczególnym okresie dla nas chcielibyśmy zaakcentować naszą obecność - podkreśla Marek Wantoch Rekowski, Kaszuba z Trzebiatkowa. - Jak mawiał poeta ”Chto kaszëbsczi jãzëk znaje mòże zwiedzac wszëtczi kraje”. My Kaszubi chcemy powiedzieć, że nadal tu jesteśmy i to w różnych językach świata. Niech wieść o Kaszubach płynie do odległych krain. Niech inne narody usłyszą, że My Kaszubi mamy swoje święto 19 marca. Przekażmy to również naszym gościom z różnych zakątków ziemi, których na Kaszubach jest wiele - zachęca M. Wantoch Rekowski.
Uroczystości tradycyjnie rozpoczną się uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika o godz. 11.30. Następnie ok. 12.30 odbędzie się przemarsz ulicami Pomorską i Szkolną do hali widowiskowo-sportowej, gdzie na godz. 13.00 przewidziano otwarcie imprezy.
- Obok stałych punktów, takich jak kolejna próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach, czy turniej gry w „Baśkę”, polecam także spotkania z autorami i literaturą kaszubską oraz projekcję filmu „Jutro będzie padać” o dramatycznych losach Kaszubów podczas II wojny światowej. Warto przy okazji przypomnieć, że znajdujący się nieopodal Gniewina Strzebielinek, trwale zapisał się w najnowszej historii Polski. To w tej niewielkiej kaszubskiej osadzie zorganizowano w stanie wojennym jeden z obozów internowania, przez który przeszło pół tysiąca osób, w tym również Kaszubi m.in. urodzony w Tuchomiu na Gochach Ludwik Prądzyński, jeden z inicjatorów historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Również ja znalazłem się wtedy w Strzebielinku. Z tym większym wzruszeniem z bagażem osobistych wspomnień pojawię się w tym roku w Gniewnie i wszystkich do tego serdecznie zachęcam. Do ùzdrzeniô! – dodaje prezes Wyrowiński.
Dzień Jedności Kaszubów 2023 – program
Po oficjalnym otwarciu w sali sportowej scenę „opanują” uczniowie z Gniewina i Kostkowa, lokalni artyści oraz zespoły regionalne, m.in. Nadolanie, Bazuny czy Kabaret Purtce. Będzie również okazja posłuchać Mistrzyni Pięknego Czytania po Kaszubsku Kornelii Garstki.
W Zespole Kształcenia i Wychowania od godz. 11.00 trwać będzie Jarmark Kaszubski, a w Centrum Kultury i Biblioteki będą atrakcje dla dzieci (dmuchańce) i dla fanów haftu, gdyż zaplanowano również wystawę hafciarskiego rękodzieła. Tradycyjnie będzie też coś specjalnego dla fanów literatury. O godz. 13.30 o drodze do świętości i działalności biskupa Konstantyna Dominika opowie ks. dr Marian Miotk. O godz. 14.20 „Spotkanie z figlami. O literaturze ludowej i książce Figle gnieżdżewskich gburów Jana Patoka” opowie Roman Drzeżdżon, a o 15.10 rozmowa zatytułowana „Kaszuby ma w sercu” o współczesnej prozie kaszubskiej z autorką Krystyną Lewną. Spotkania te odbędą się w Centrum Kultury i Biblioteki w Gniewinie (ul. Sportowa 1) i będą miały charakter otwarty dla publiczności.
Natomiast w sali widowiskowo-kinowej CkiB o 13.30 warsztaty „Kaszubski Świat Bajek” poprowadzą Aleksandra i Dariusz Majkowscy, o 14.30 zaprezentuje się Pomorski Teatr Nobilis ze spektaklem „O Witce, co chciała być stolemką”, a o 17.15 przewidziano seans filmu fabularnego pt. „Jutro będzie padać", który opowiada o losach Kaszubów podczas drugiej wojny światowej.
A fani gry w karcianą „Baśkę” spotkają się w restauracji „Trzy Korony koło stadionu, gdzie w samo południe rozpocznie się turniej (rejestracja zawodników od 10.30).
Akordeoniści z kolejnym rekordem?
Wydarzeniem, które co roku przyciąga nie tylko fanów muzyki, jest wspólne muzykowanie akordeonistów, którzy każdego roku podczas tego właśnie wydarzenia próbują pobić rekord w jednoczesnej grze na akordeonach. Obecny rekord pochodzi z 2016 roku. Podczas obchodów święta w Bojanie zagrało jednocześnie 372 akordeonistów. Wcześniej rekordy były pobijane w Sulęczynie (346 osób), Sierakowicach (314 osób) i Kościerzynie (281 osób).
Organizatorami Dnia Jedności Kaszubów w Gniewinie są Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz gmina Gniewino.
Coś dla zdrowia
Uczestnicy Dnia Jedności Kaszubów będą mogli także wziąć udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych organizowanych przez Szpitale Pomorskie w ramach projektu „Zdążyć przed cukrzycą".
- Podczas wydarzeń będzie można sprawdzić poziom glukozy we krwi, poznać skuteczne sposoby zapobiegania cukrzycy. Wszystkich chętnych zapraszamy na aktywności sportowe – mile widziane są całe rodziny - mówi Małgorzata Pisarewicz ze Szpitali Pomorskich.- Na najbardziej zaangażowanych i wytrwałych czekają cenne nagrody.Czekamy na wszystkich chętnych w godz. 11.00-15.00 w czasie odbywającego się w Zespole Szkół Kształcenia i Wychowania - Jarmarku Kaszubskiego.
W programie przewidziano bezpłatne badania i konsultacje pod kątem nieprawidłowości w poziomie glukozy we krwi, aktywności ruchowe dla małych i dużych, nagrody i medale za udział w wydarzeniu oraz upominki dla wszystkich uczestników wydarzenia.
Świętowanie również w Gdańsku
W niedzielę 19 marca z okazji 785. rocznicy pierwszego zapisu nazwy „Kaszub” odbędą się również uroczystości na skwerze przy ul. Szerokiej w Gdańsku pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego, najwybitniejszego i najbardziej zasłużony dla Gdańska i Pomorza władcy pomorskiego z dynastii Sobiesławiców.
Początek o godz. 12.00, kiedy to odśpiewany zostanie hymn kaszubski, a po złożeniu kwiatów i przemówieniach przewidziano występ artystyczny przygotowany przez młodzież. - Zabieramy ze sobą flagi kaszubskie, szaliki oraz inne elementy stroju w barwach czarno-żółtych! Spotkanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób. Zapraszamy na wspólne świętowanie i poznawanie dziejów Gdańska – zachęca Wojciech Konkel, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku, które to organizuje obchody pod pomnikiem Świętopełka II.
Z kolei na Górze Gradowej, jak co roku, odbędzie się uroczyste podniesienie flagi kaszubskiej (godz. 12). Na to wydarzenie zaprasza Fundacja Kaszuby.
19 marca obchodzimy Dzień Jedności Kaszubów.
— Fundacja Kaszuby (@FundacjaKaszuby) March 7, 2023
Z tej okazji na Górze Gradowej zostanie ponownie wywieszona największa kaszubska flaga na najwyższym maszcie flagowym w @gdansk.
Uroczyste podniesienie flagi odbędzie się 19 marca o godz. 12:00.
Do ùzdrzeniô we Gduńskù!
? @matt18die pic.twitter.com/RGxmRMkVi9
Świętowanie w Miastku
Lokalne obchody z okazji Dnia Jedności Kaszubów odbędą się m.in. w Miastku.
Napisz komentarz
Komentarze