Psiaki oraz pracowników i wolontariuszy Promyka z Kokoszek, gdzie mieści się schronisko, przewieźli specjalnie podstawionym autobusem pracownicy Gdańskich Autobusów i Tramwajów. Okołowalentynkowy spacer po plaży podopiecznych Promyka to już kilkuletnia tradycja. Poza możliwością „pokazania się” i być może znalezienia nowego domu, jest to także dla promykowych piesków okazja do wyjścia poza schronisko i eksploracji nowych zapachów, poznania nowych terenów. Z kolei opiekunowie mogą obserwować swoich podopiecznych w nowych warunkach, wyciągnąć wnioski i nauczyć się czegoś o sobie nawzajem.
Schronisko Promyk funkcjonuje od maja 2005 roku. Od 2006 działa jako jednostka budżetowa, finansowana ze środków gminy. W 2010 roku placówka przejęła programy: bezpłatnego znakowania (identyfikacji) psów dla właścicieli zamieszkałych w Gdańsku, program sterylizacji (a później również kastracji) wolno bytujących kotów z terenu Gdańska, program zakupu i dystrybucji domków dla populacji tychże kotów. W 2013 roku schronisku zlecono organizację i nadzór nad dokarmianiem populacji wolno bytujących kotów z Gdańska.
Czytaj też: Zamknął budę i podpalił
Każdego roku nowe domy znajduje około 400 podopiecznych „Promyka”. Być może 2023 będzie pod tym względem rekordowy, bo w styczniu gdańszczanie adoptowali aż 92 zwierzęta ze schroniska w Kokoszkach (w tej liczbie są też zwierzaki odnalezione i oddane właścicielom). To dwukrotnie więcej niż zwykle.
Planowana jest rozbudowa schroniska
Promyk ma zostać w przyszłości rozbudowany. W planach jest budowa m.in. budynku dla psich seniorów, nowy budynek kwarantanny dla psów czy budynku zapewniającego opiekę lekarską kotom. Ponadto projekt obejmie także budowę 10 nowych boksów dla psów i trzech wybiegów. Fragment terenu ma służyć jako miejsce socjalizacji psów i spotkań z rodzinami adopcyjnymi. W dokumentacji ujęto rozbudowę parkingu, budowę niezbędnych przyłączy, monitoringu i oświetlenia zewnętrznego. Przewidziano także zaprojektowanie urządzenia wybiegów zewnętrznych dla zwierząt z matami cieniującymi i nasadzeniem zieleni.
W projekcie ujęta będzie także budowa domu dla kotów ze specjalnie wydzielonymi modułami i zapleczem medycznym, które będzie oferowało szeroki wachlarz usług lekarskich i rehabilitacyjnych również m.in. dla królików, świnek morskich, ptaków.
Prace projektowe mają potrwać ponad 16 miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcą, który zostanie wyłoniony na zasadzie przetargu.
Napisz komentarz
Komentarze