„W przypadku gdy będziecie mieli podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub „dziwnie” wyglądającą puszką, prosimy o kontakt z policją. Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które mogą zagrażać bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w organizowanych w tym dniu imprezach” – czytamy w komunikacie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, rozesłanym do mediów przed 31. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Mundurowi apelują do wszystkich wolontariuszy oraz osób włączających się w zbiórki na rzecz WOŚP, by zwracali się do nich o pomoc, jeżeli będą tego potrzebowali, oraz o sygnalizację niepokojących sytuacji podczas prowadzenia zbiórki czy brania udziału w licytacjach. Nad bezpieczeństwem czuwać mają również policjanci „w cywilu”, którzy zwracać mają szczególną uwagę na to, czy kwesta jest prowadzona przez osoby do tego uprawnione.
PRZECZYTAJ TEŻ: Obiad z Donaldem Tuskiem, kolacja z Magdaleną Linette i gotowanie z Aleksandrą Dulkiewicz
Funkcjonariusze, którzy będą w stałym kontakcie z organizatorami 31. finału WOŚP, będą na bieżąco wymieniać z nimi informacje, mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo uczestników imprezy. Przygotowali też listę porad dotyczącą zbiórki.
31. finał WOŚP. O czym powinien pamiętać darczyńca?
- Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza.
- Dodatkowo identyfikator musi mieć logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (słynne serce).
- Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator w widocznym miejscu, jeśli go nie widzisz, możesz poprosić o okazanie.
- Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze, przy otworze do wrzucania pieniędzy, powinien znajdować się wyraźnie napisany numer kwestującego, ten sam, który widnieje na identyfikatorze.
- Każdy wolontariusz musi mieć ze sobą doskonale znane „serduszkowe” naklejki.
PRZECZYTAJ TEŻ: „Zawsze Pomorze” gra z WOŚP w rytm ludzkiej życzliwości i ofiarności. W niedzielę bądźmy razem
31. finał WOŚP. O co policjanci apelują do wolontariuszy?
- Prowadź zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach: centrach handlowych, głównych ciągach komunikacyjnych, miejscach dobrze oświetlonych, miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych, miejscach objętych monitoringiem kamer.
- Nie prowadź zbiórki w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, w miejscach, które na waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne.
- Unikaj prowadzenia zbiórki pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej! Staraj się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe – opiekę osób dorosłych.
- Szczególnie ważne jest, abyś, wracając do waszego sztabu po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszał się w grupie, skorzystaj z czyjejś pomocy.
Napisz komentarz
Komentarze