Geolodzy, którzy pod koniec marca wypłynęli na wyprawę badawczą na pokładzie statku r/v Oceanograf, mieli za zadanie przeanalizować dno południowego rejonu Bałtyku. To badanie istotne dla oszacowania ewentualnych zasobów surowców mineralnych w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
Oceanograf przebadał południowy Bałtyk. Naukowcy szukali surowców mineralnych
Podczas pięciu dni na morzu prowadzono badania w 47 punktach na sześciu tzw. poligonach badawczych zlokalizowanych m.in. w rejonie Rynny Słupskiej. W sumie pobrano ponad 68 próbek, z czego wiele zawierało unikatowe formy konkrecji o dużych rozmiarach i wyraźnej strukturze. Największe okazy osiągały średnicę nawet 12 cm.
Zebrany podczas rejsu materiał zostanie wykorzystany m.in. w pracach naukowych i analizach laboratoryjnych.

Umowa między PIG-PIB a Uniwersytetem Gdańskim
Państwowy Instytut Geologiczny-PIB i Uniwersytet Gdański w 2024 r. zawarli umowę o współpracy naukowej oraz dydaktycznej przede wszystkim z myślą o rosnącej roli badań geologicznych i środowiskowych w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz rozwoju kraju. PIG-PIB w ramach umowy m.in. umożliwia Uniwersytetowi Gdańskiemu dostęp do wyników badań naukowych, a wybranym studentom Wydziału Oceanografii i Geografii UG – odbycie praktyk zawodowych.
Napisz komentarz
Komentarze