Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Oceanograf wrócił z naukowej wyprawy. Geologowie przebadali południowy Bałtyk

Materiał z sześciu poligonów badawczych to plon wyprawy po południowych rejonach Morza Bałtyckiego odbytej przez polskich geologów na statku Oceanograf. Jednostka należy do Uniwersytetu Gdańskiego.
Oceanograf
Oceanograf przebadał południowy Bałtyk. Naukowcy szukali surowców mineralnych

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Geolodzy, którzy pod koniec marca wypłynęli na wyprawę badawczą na pokładzie statku r/v Oceanograf, mieli za zadanie przeanalizować dno południowego rejonu Bałtyku. To badanie istotne dla oszacowania ewentualnych zasobów surowców mineralnych w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

Reklama

Oceanograf przebadał południowy Bałtyk. Naukowcy szukali surowców mineralnych

Podczas pięciu dni na morzu prowadzono badania w 47 punktach na sześciu tzw. poligonach badawczych zlokalizowanych m.in. w rejonie Rynny Słupskiej. W sumie pobrano ponad 68 próbek, z czego wiele zawierało unikatowe formy konkrecji o dużych rozmiarach i wyraźnej strukturze. Największe okazy osiągały średnicę nawet 12 cm.

Zebrany podczas rejsu materiał zostanie wykorzystany m.in. w pracach naukowych i analizach laboratoryjnych.

Oceanograf
Oceanograf (fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Umowa między PIG-PIB a Uniwersytetem Gdańskim 

Państwowy Instytut Geologiczny-PIB i Uniwersytet Gdański w 2024 r. zawarli umowę o współpracy naukowej oraz dydaktycznej przede wszystkim z myślą o rosnącej roli badań geologicznych i środowiskowych w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz rozwoju kraju. PIG-PIB w ramach umowy m.in. umożliwia Uniwersytetowi Gdańskiemu dostęp do wyników badań naukowych, a wybranym studentom Wydziału Oceanografii i Geografii UG – odbycie praktyk zawodowych.

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama