Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Nie żyje ks. Stanisław Cieniewicz. Pogrzeb w środę

Wiadomość o śmierci szanowanego ks. prałata Stanisława Cieniewicza poruszyła nie tylko mieszkańców dekanatu tczewskiego, którego był dziekanem, ale i sąsiednich. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się eksportą w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Tczewie we wtorek, 13 grudnia o godz. 19.30. Msza św. pogrzebowa 14 grudnia o godz. 10 w kościele na Suchostrzygach.
Nie żyje ks. Stanisław Cieniewicz. Pogrzeb w środę

Autor: Jacek Cherek I MBP Tczew

Smutna wiadomość o śmierci szanowanego księdza dotarła do nas w sobotę, 10 grudnia. Ks. prałat Stanisław Cieniewicz zmarł w nocy w otoczeniu rodziny.

- Odchodzi osoba, która była wzorem kapłaństwa, pracowitości, skromności, pokory, patriotyzmu a przede wszystkim człowieczeństwa - powiedział o zmarłym duchownym Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina.

Ksiądz Stanisław Cieniewicz był długoletnim proboszczem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Tczewie, dziekanem dekanatu tczewskiego. Urodził się 14 kwietnia 1940 roku w Czersku. Posługę kapłańską sprawował od 1964 roku. W 1980 został mianowany został proboszczem parafii na tczewskich Suchostrzygach. Funkcję dziekana dekanatu tczewskiego pełnił do 2013 roku. Ksiądz Stanisław Cieniewicz w czasach PRL-u angażował się w ruch opozycyjny oraz organizował spotkania patriotyczno-religijne. Określany był, jako kapelan „Solidarności”. W notatce Naczelnika Wydziału IV Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Gdańsku z 5 lutego 1987, został zaliczony do księży prezentujących negatywną postawę społeczno-polityczną bądź mających powiązania z opozycją polityczną: "Negatywnie ustosunkowany do ustroju PRL. Utrzymywał kontakty z przedstawicielami opozycji politycznej, udzielał im pomocy i wsparcia materialnego oraz organizował dla nich i z ich udziałem nabożeństwa intencjonalne".

Za wieloletnie krzewienie ideałów "Solidarności" władze Tczewa nadały mu w 1990 r. tytuł honorowego obywatela miasta, a za wybitne zasługi w działalności społecznej i duszpasterskiej, został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W Tczewie znany jako wychowawca wielu pokoleń młodzieży, z którą miał świetny kontakt. Był także budowniczym kościoła na Suchostrzygach.
 

Duchowny otrzymał tytuł prałata honorowego papieskiego oraz kanonika Kapituły Katedralnej Pelplińskiej. Za wieloletnie krzewienie ideałów "Solidarności" władze Tczewa nadały mu w 1990 r. tytuł honorowego obywatela miasta, a za wybitne zasługi w działalności społecznej i duszpasterskiej, został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W Tczewie znany jako wychowawca wielu pokoleń młodzieży, z którą miał świetny kontakt. Był także budowniczym kościoła na Suchostrzygach.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się eksportą w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Tczewie we wtorek, 13 grudnia o godz. 19.30 pod przewodnictwem ks. kan. Jacka Spychalskiego, dziekana tczewskiego. Msza św. pogrzebowa rozpocznie się o godz. 10 pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny w kościele pw. NMP Matki Kościoła. Ciało zmarłego księdza spocznie na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rokickiej w Tczewie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama