Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdynia: Izba wytrzeźwień od przyszłego roku. Wróci po 22 latach

Miasta na likwidacji izb wytrzeźwień oszczędzały minimum kilkaset tysięcy złotych rocznie. Ale ponieważ natura nie znosi próżni, to równocześnie część naszych składek zdrowotnych szła na zaopiekowanie się osobami nietrzeźwymi na szpitalnych SOR-ach. Gdynia po 22 latach przerwy zamierza przywrócić miejską izbę wytrzeźwień.
szpital
Do Gdyni po 22 latach wraca izba wytrzeźwień

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Organy samorządu terytorialnego w miastach liczących ponad 50 tys. mieszkańców i organy powiatu mogą – ale nie muszą – organizować i prowadzić izby wytrzeźwień – wynika z Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. A skoro nie muszą, to na początku XXI wieku polikwidowano większość izb wytrzeźwień w kraju. Z powodów prozaicznych – utrzymanie tego typu placówki z personelem (w tym lekarzem) kosztuje od kilkuset tysięcy do miliona złotych rocznie. I, jak pokazało doświadczenie, raczej nie można liczyć na to, że koszty jej utrzymania wezmą na siebie pensjonariusze. Mimo obowiązkowych opłat, ściągnięcie pieniędzy od nich bywało trudne, jeśli nie niemożliwe.

Trójmiasto nie było wyjątkiem. Gdyńską izbę wytrzeźwień zamknięto w 2003 roku, w Gdańsku w 2008 roku. Dziesięć lat później władze tego miasta zastąpiły jednak izbę Pogotowiem Socjalnym dla Osób Nietrzeźwych, finansowanym w części z nieoznaczonych środków gminy. Sopot nigdy nie miał swojej izby.

Szpitale naciskają na izby wytrzeźwień

Przed ponad trzema laty Ministerstwo Zdrowia zaproponowało, by nakazać samorządom miejscowości liczących nawet mniej niż 50 tys. mieszkańców obligatoryjne otwieranie izb wytrzeźwień. Miały być one finansowane po części z pieniędzy na profilaktykę przeciwalkoholową, zapewne przy udziale samorządu.

Propozycja resortu była skutkiem nacisku szpitali. Każda osoba, która musiała spędzić kilka godzin na szpitalnym SOR-ze, mogła zauważyć, że znaczą część pacjentów stanowią osoby nietrzeźwe. Niektóre z nich wymagały pomocy medycznej, ale wielu – jedynie terapeutycznej. Z podobnym problemem zmaga się Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku, gdzie karetki przywożą nietrzeźwych, awanturujących się pacjentów.

Temat, wobec dużej niechęci władz samorządowych do brania na siebie dodatkowych wydatków, upadł jednak śmiercią naturalną. Do czasu.

Będzie kosztować, ale decyzja zapadła

– Od sierpnia tego roku w gdyńskim magistracie trwają prace nad ponownym powołaniem izby wytrzeźwień – poinformowała „Gazeta Wyborcza”

Dyskutowano także na ten temat podczas wrześniowej sesji rady miasta.

– Powołanie izby wytrzeźwień  to proces kosztowny i niełatwy z wielu względów, choćby lokalizacyjnych, ale najważniejsza jest decyzja, która już zapadła. Realizacja przedsięwzięcia planowana jest w 2025 roku – mówi Agata Grzegorczyk, rzeczniczka gdyńskiego magistratu. 

Nasilenie problemów związanych z uzależnieniami obserwujemy w całym kraju. Także w Gdyni widoczna jest tendencja wzrostowa zarówno w liczbie interwencji policyjnych związanych z osobami nietrzeźwymi, jak i zgłoszeń trafiających do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych o objęcie  sądowym zobowiązaniem do leczenia odwykowego. Wśród osób zgłaszanych jest coraz więcej osób młodych, łączących uzależnienie od alkoholu z innymi używkami.

Agata Grzegorczyk / rzeczniczka gdyńskiego magistratu

Gdyńscy urzędnicy diagnozowali problem także ze Szpitalami Pomorskimi. 

– Nietrzeźwe osoby są przywożone m.in. na oddziały ratunkowe, co jest dodatkowym obciążeniem dla placówek, ograniczającym dostęp do opieki chorym w potrzebie pilnej interwencji lekarskiej – podkreśla Agata Grzegorczyk. – Stąd nasza decyzja o ponownym uruchomieniu izby wytrzeźwień. Trafiające tu osoby będą mogły znaleźć pomoc i opiekę lekarską, ale także otrzymać wsparcie w wychodzeniu z choroby alkoholowej.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Sanitariusz Mariusz 16.10.2024 14:02
Rozwala mnie "dziennikarska rzetelność". W Gdańsku w temacie wytrzeźwiałki była ciągłość a nie 10 lat przerwy. Izba skończyła działalność 31.12.2007 a Pogotowie zaczęło działać 01.01.2008.

patrząc na ciągłe oszołomienie i zacietrzewienie 08.10.2024 22:51
oraz oderwanie od rzeczywistości niektórych, gdyńskich kręgów, to niezbędna inicjatywa... :\ Temu miastu otrzeźwienie potrzebne jest jak powietrze!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama