Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Elektrownia jądrowa na Pomorzu. Samorządowcy chcą drogowych zmian

Samorządowcy z gmin i powiatów sąsiadujących z miejscem planowanej budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu spotkali się, by omówić sprawy, ale i mogące pojawić się problemy, związane z przyszłą budową i dalszym funkcjonowaniem największej w dziejach inwestycji regionu. Jak podkreślają, rozmowy skupiały się głównie na „Programie Adaptacji Dróg Samorządowych”, który, ich zdaniem, wymaga pilnych zmian.
elektrownia atomowa, Choczewo, wizualizacja
Pierwsza w kraju elektrownia jądrowa Lubiatowo-Kopalino, która powstanie na Pomorzu, ma składać się z trzech bloków. Jej budowa, według planów, rozpocznie się już w 2026 roku

Autor: PUW Gdańsk

Pierwsza w kraju elektrownia jądrowa Lubiatowo-Kopalino, która powstanie na Pomorzu, ma składać się z trzech bloków. 

  • Jej budowa, według planów, rozpocznie się już w 2026 roku.
  • Pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto ma zostać uruchomiony w 2033 roku. 

Elektrownia jądrowa na Pomorzu. Na jakim etapie są prace?

Na terenach, gdzie stanie elektrownia, prowadzone są obecnie prace geologiczne. Obejmują one około 30 hektarów ziemi. W sumie wykonanych ma zostać ponad 200 punktów badawczych o głębokości od 20 do aż 210 metrów. Prace mają potrwać jeszcze do końca roku, a ich wyniki zostaną później wykorzystane do zaprojektowania obiektu i przygotowania raportu lokalizacyjnego.

Samorządowcy zgłaszają uwagi do „Programu Adaptacji Dróg Samorządowych”

Zanim na wielką skalę ruszą prace związane z budową tej największej w dziejach Pomorza inwestycji o strategicznym znaczeniu dla całego kraju, dyskutują o niej również przedstawiciele samorządów północnej części województwa pomorskiego, tj. z powiatów puckiego, wejherowskiego i lęborskiego. To mieszkańcy tych regionów mogą najbardziej odczuć proces budowy i działania elektrowni, chociażby przez wzmożony ruch.

Tym razem włodarze spotkali się puckim starostwie, by w swoim gronie omówić znane im plany przebudowy i remontów dróg związanych z budową elektrowni jądrowej. I nie z wszystkiego samorządowcy są zadowoleni. 

– Przedstawiony wcześniej projekt „Programu Adaptacji Dróg Samorządowych” nie spotkał się z przychylnością samorządowców. Uczestnicy spotkania wskazali na konieczność zmian w tym programie. Przedstawili swoje uwagi oraz pomysły rozwiązania problemów, które mogą pojawić się w związku ze wzmożonym ruchem kołowym podczas budowy strategicznej infrastruktury energetycznej oraz w fazie jej eksploatacji. Na spotkaniu poruszono również temat niewystarczającej wartości wsparcia z „Programu wspierania inwestycji jednostek samorządu terytorialnego w związku z realizacją kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej w województwie pomorskim” – relacjonują w puckim starostwie.

Włodarze mówią w tym przypadku wspólnym głosem. Domagają się od strony rządowej przedstawienia planu transportowego związanego z budową elektrowni, jak również planów dotyczących edukacji, mieszkalnictwa, bezpieczeństwa publicznego oraz ochrony zdrowia. 

– Nie akceptujemy wersji programu. Potrzebne są zmiany uwzględniające potrzeby poszczególnych samorządów. Brakuje na ten temat dyskusji, dlatego zamierzamy wyraźnie zaznaczyć nasze stanowisko. W związku ze wzmożonym ruchem podczas budowy tej strategicznej inwestycji energetycznej, konieczne jest lepsze dostosowanie infrastruktury drogowej, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort mieszkańcom powiatu lęborskiego i całego regionu. To ważne rozmowy, w których zabezpieczenie potrzeb mieszkańców powiatu jest dla mnie priorytetem – podsumował starosta lęborski Tomasz Litwin.

Jak ustalono, każdy z samorządów we własnym zakresie będzie składał uwagi do projektu programu.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

i się obudzili... 09.10.2024 20:37
via Pomerania pod skrzydłami Biernackiego za bardzo skręca na Słupsk...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama