Krzysztof Bochus – jeden z popularniejszych autorów książek kryminalnych i sensacyjnych.
Mieszka w Warszawie ale Pomorze, jak mówi, jest dla niego literacką Ziemią Obiecaną. Cała seria retro („Wachmistrz”, „Wachmistrz. Dogrywka”, „Czarny manuskrypt”, „Martwy błękit”, „Szkarłatna głębia”, „Miasto duchów”) z radcą Christianem Abellem rozgrywa się albo w Wolnym Mieście Gdańsku albo na niemieckim Pomorzu.
Również współczesna seria („Lista Lucyfera”, „Boski znak”, „Klątwa Lucyfera”, „Wirtuoz”) ma wiele pomorskich wątków. Jej bohater Adam Berg jest gdańskim dziennikarzem, który szuka zaginionych artefaktów z przeszłości, m.in. zaginionych skarbów z Bazyliki Mariackiej.
Katarzyna Bonda – królowa Bonda kryminałów. Jej „Pochłaniacz” jest książką z niezwykle popularnego cyklu Cztery żywioły z profilerką Saszą Załuską w roli głównej. Akcja „Pochłaniacza” toczy się głównie w Trójmieście, a kluczowymi dla intrygi są okolice ulic Zbyszka z Bogdańca i Mickiewicza w Gdańsku Wrzeszczu. Właśnie tam, na początku lat 90. minionego stulecia, rozpoczyna się akcja tego kryminału. Jest tu też bogata galeria wybrzeżowego półświatka mafijnego.
- Gdańsk ma nie tylko cudowny klimat, ale w Gdańsku mam też wielu przyjaciół. To, co jest jednak najważniejsze i czego wam zazdroszczę to morze, Bałtyk. Umieściłam akcję "Pochłaniacza" u was, dlatego że Bałtyk w marcu, kiedy jest sztorm, gdy fale biją o falochron, kiedy morze jest granatowe, to jest taki klimat, który jest moim wnętrzem po prostu – mówiła pisarka.
Małgorzata Oliwia Sobczak – autorka kryminalnych thrillerów. Urodziła się w Gdańsku, mieszka na Kaszubach. A jej literackie serce bije głównie w Trójmieście. To tu głównie umieszcza akcje swoich książek. Najpierw była trylogia z cyklu Kolory zła z „Czerwienią”, „Czernią” i „Bielą”, a teraz czekamy na jej trzecią powieść z cyklu Granice ryzyka, który sama autorka nazywa cyklem szeleszczącym od tytułu pierwszego kryminału pt. „Szelest”. Niedawno pojawił się „Szum”, który wykraczał poza powieść kryminalną, bo jest ot historia także o dojrzewaniu u postrzeganiu własnego ciała i potrzebie akceptacji, a teraz Małgorzata Sobczak pracuje na kolejnym thrillerem kryminalnym z tej serii.
Piotr Borlik – z miłości przeniósł się do Trójmiasta. Fabuła większości jego powieści jest właśnie tu zlokalizowana.
W zamkniętej dla zwiedzających palmiarni parku oliwskiego zostają znalezione zaaranżowane, w sposób równie makabryczny jak piękny, zwłoki dziewczyny. Człowiek odpowiedzialny za remont obiektu znika, a na miejscu zbrodni jako jeden z pierwszych pojawia się Robert Mazur – zabójca po wyroku, będący pod stałą kontrolą terapeuty. Tak się zaczyna jego pierwsza powieść kryminalna pt. „Boska proporcja”. W tej kryminalnej trylogii z Agatą Stec – komisarzem policji gdańskiej, której alkohol, kac i pobudka w obcym łóżku nie są obce, znajdują się jeszcze dwa inne kryminały: Materiał ludzki” i „Białe kłamstwa”.
Cyryl Sone – jest ciekawostką wśród autorów kryminałów, ponieważ za tym pseudonimem kryje się najprawdziwszy gdański prokurator. "Krzycz, jeśli żyjesz" to jego debiut.
W październikowy poranek spacerujący z psem mężczyzna zauważa dryfujące w Strzyży ciało młodej kobiety. Okazuje się, że to zaginiona miesiąc wcześniej Weronika Zatorska. Sprawa trafia na biurko prokuratora Konrada Kroona – najbardziej błyskotliwego ze wszystkich gdańskich śledczych niepokornego aroganta. Kroon nie szanuje żadnych reguł, rzadko słucha zdania innych. I nigdy się nie myli. Mamy tu nocny Gdańsk, który nigdy nie zasypia. Przygodny seks, muzykę i narkotyki. Dzikie imprezy pośród stoczniowych dźwigów Ulicy Elektryków. I piękną Julię, która ponad wszystko pragnęła śmierci.
Maciej Siembieda - autor powieści sensacyjnych z wielka historią w tle. Od lat mieszka w Trójmieście. Jego powieść "Katharsis" to trzymająca w napięciu grecko-polska saga, pokazująca m.in. nieznane oblicze Gdyni na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Izabela Żukowska, znana jest trójmiejskim czytelnikom głównie za sprawą serii kryminalnej o komisarzu Franzu Thiedtkem, czyli z książek: "Teufel", "Gotenhafen" i"Nad miastem anioły", rozgrywających się w Wolnym Mieście Gdańsku i jego okolicach, w latach 30. i 40. ubiegłego stulecia. To samo miejsce i czas akcji ma jej inna powieści pt. "Fałszywa nuta", która podobnie jak "Teufel" rozgrywa się w głównej mierze w przededniu drugiej wojny w Gdańsku.
Agnieszka Pruska - z urodzenia wrocławianka z wyboru gdańszczanka - akcję pierwszych swoich książek - "Literat" i"Hobbysta") także umieściła w różnych, charakterystycznych miejscach współczesnego Gdańska (plaża z deptakiem czy ulica Hallera), a "Żeglarza", którego akcja dzieje się w środowisku żeglarskim, dodatkowo w Gdyni.
Emma Popik – ukończyła filologię polską na uniwersytecie Gdańskim.
W swoim dorobku ma kryminały, horrory, książki fantazy, science fiction, a także pozycje dla dzieci. W jej kryminale „Złota ćma” Gdańsk staje się polem walki między dobrem a złem. W Muzeum Bursztynu ktoś zamordował młodego archeologa. Z uwagi na wizytę ważnych osobistości, zarządcy placówki starają się utrzymać sprawę zabójstwa w tajemnicy. Zagranicznych kolekcjonerów do muzeum przyciąga pewien wyjątkowy eksponat złota ćma. Na tle turystycznych atrakcji rozpoczyna się bezlitosna wojna o władzę i wpływy.
Napisz komentarz
Komentarze