Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańsk z pierwszą pływającą farmą fotowoltaiczną

W Gdańsku powstała pierwsza w Polsce instalacja fotowoltaiczna na sztucznym zbiorniku retencyjnym. Efektywne pozyskiwanie oraz przetwarzanie energii ze słońca to jedno z wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi.
Gdańsk z pierwszą pływającą farmą fotowoltaiczną

Autor: Invest GDA

- W strategii rozwoju Gdańska 2030+ kładziemy olbrzymi nacisk na rozwój odnawialnych źródeł energii. Chcemy zwiększyć ten potencjał sześciokrotnie, z poziomu 16 MW do 90 MW - podkreśla Piotr Borawski, zastępca prezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Do tego celu będziemy wykorzystywać różne przestrzenie, nie tylko dachów budynków, ale również zbiorników wodnych.

Pilotażowy charakter

Projekt rozpoczął swoje działanie na Stogach, na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego - parku przemysłowego zlokalizowanego na obszarze portu morskiego w Gdańsku. Inwestycja ma charakter pilotażowy, który pozwoli ocenić tę technologię przed potencjalną decyzją o rozszerzeniu rozwiązania na miejskich terenach inwestycyjnych.

Instalacja składa się ze 110 paneli o łącznej mocy 49,5 kW i działa od połowy listopada. Są to panele bifacial typu glass-glass, czyli posiadające z obu stron warstwy szkła odpornego na czynniki zewnętrzne.

Zielona energia odnawialna

Głównym celem projektu jest dodatkowe wykorzystanie obszaru zbiornika wodnego, a także rozwój alternatywnych źródeł zaopatrzenia w energię zlokalizowanego obok Centrum Biurowego KOGA. Od lipca na dachu budynku działa standardowa instalacja PV. Pływająca instalacja jest zatem kolejnym krokiem miejskiej spółki InvestGDA we wdrażaniu zrównoważonych rozwiązań. Dzięki zainstalowaniu pływającej instalacji pozyskiwana jest energia bez konieczności zmniejszania terenów, które mogą pozostać do dyspozycji przyszłych inwestorów.

Ponad sto pływających paneli

Instalacja składa się ze 110 paneli o łącznej mocy 49,5 kW i działa od połowy listopada. Są to panele bifacial typu glass-glass, czyli posiadające z obu stron warstwy szkła odpornego na czynniki zewnętrzne.

- Platforma w technologii Isifloating jest przemyślana i odpowiednio zaprojektowana, więc montaż polega na składaniu dobrze wykonanych i pasujących elementów, takich jak pływaki, łączniki, klipsy do paneli, itd. - tłumaczy Piotr Musiał, prezes firmy Antamion, wykonawcy instalacji.

Instalacja w Gdańsku została zaprojektowana z uwzględnieniem lokalnych warunków hydrologicznych i meteorologicznych. Na ich podstawie zostały wykonane obliczenia wytrzymałości konstrukcji, które następnie wykorzystano przy projektowaniu instalacji. Dzięki temu pływająca elektrownia fotowoltaiczna będzie mogła efektywnie funkcjonować przez wiele lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama