Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nowy mural w Gdańsku na 25-lecie FETY. Zobacz zdjęcia!

Gdańsk miastem murali. Do bogatej kolekcji dołączył właśnie kolejny. To malowidło z okazji 25-lecia Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Można je oglądać na Zaspie. Zobaczcie zdjęcia!
(Fot. Karol Makurat)

Mural upamiętniający 25-lecie Festiwalu FETA powstał na gdańskiej zaspie nieprzypadkowo. To właśnie na nieistniejącym pasie startowym w tej dzielnicy odbyła się pierwsza edycja tego wydarzenia. Dodatkowo niedaleko muralu znajduje się Plama – jednostka Gdańskiego Archipelagu Kultury, która co roku odpowiada za organizację FETY.

– Zastanawiając się na uświetnieniem 25-lecia festiwalu, zależało nam na tym, aby pozostawić po sobie ślad, coś co będzie mógł zobaczyć każdy i wrócić do wspomnień w każdej chwili, nawet wtedy, kiedy festiwalu już nie będzie. W związku z tym, że Zaspa jest dzielnicą kochającą murale, postanowiliśmy że właśnie ten sposób uczczenia będzie jednym z najlepszych – poinformowała w rozmowie z portalem Zawsze Pomorze Paulina Chełmińska z Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Mural można zobaczyć na bloku przy ul. Bajana 11. Zaprojektował go Patryk Hardziej, a wykonali artyści z Wakeuptime. To ilustracje, które są reinterpretacją wybranych scen z poprzednich edycji FETY.

– Na projekcie widzimy m.in. sylwetki aktorów belgijskiego teatru The Primitives oraz sylwetkę tancerza powietrznego z formacji Duchamp Pilot. Wielbiciele festiwalu FETA na pewno znajdą w tym projekcie nawiązania do swoich ulubionych spektakli, które na przestrzeni lat pokazywane były w Gdańsku. Artysta wykonał projekt uniwersalny, ponadczasowy, wpisujący się w architekturę Zaspy, oraz uzupełniający zaspiańską galerię murali. Jednocześnie w sposób symboliczny, za pomocą teatralnego gestu, oddał ducha festiwalu FETA – powiedziała Paulina Chełmińska.

Patryk Hardziej stworzył ten mural w swoim autorskim stylu.

Zależało mi, aby mural był dynamiczny, kolorowy i pełny życia, żeby działał tak mocno, jak trupa teatralna, która właśnie zawitała na Zaspę. Przeglądając archiwum, wybrałem kilka momentów, które, wydaje mi się, szczególnie opisują FETĘ, i postanowiłem na ich podstawie zrobić kompozycję wielofiguralną z akrobatą na czele. Nie ma jednego klucza w odczytywaniu muralu, zresztą każdy w nim znajdzie coś innego, jedni zabawę, inni nostalgię, jedni ruch i dynamikę, inni przesyt, to było główne założenie – powiedział Patryk Hardziej.

Patryk Hardziej to artysta wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Nagrodę KTR (Klubu Twórców Reklamy) – Srebro (katalog Karola Śliwki), Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury czy CoverAwArts 2019 – Top 10 opraw płytowych (Nene Heroine – Total Panorama).

Symboliczne odsłonięcie muralu odbyło się 5 listopada 2021 r.

Festiwal FETA w Gdańsku ma już 25 lat!

I edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA odbyła się w 1997 r. i towarzyszyła obchodom 1000-lecia Gdańska. Przez 10 dni publiczność mogła zobaczyć aż 46 spektakli z całego świata.

Ze względu na pandemię koronawirusa, ostatnie dwie edycje festiwalu zostały odwołane. Jego organizatorzy nie pozwolili jednak o sobie zapomnieć. W sierpniu 2021 r. na zieleńcu przy ul. Hynka na Zaspie można było zobaczyć spektakl Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy pt. „Once”. We wrześniu natomiast pokazano plenerowe widowisko Teatru AKT pt. „Fantomy”.

Na 25-lecie FETY, oprócz muralu, zaprezentowano dwie wystawy, na których można było oglądać wszystkie dotychczasowe plakaty związane z tym wydarzeniem, zdjęcia oraz pamiątki.

Festiwal FETA w Gdańsku. Kiedy kolejna edycja?

Kolejna edycja Festiwalu FETA planowana jest na 14-17 lipca 2022 roku.

– Po dwóch latach przerwy, Festiwal FETA wróci do Gdańska ze wzmożoną energią, zapewniając fanom FETY niesamowite przeżycia artystyczne. Co do szczegółów programu, póki co, nic więcej nie możemy zdradzić – dodała Paulina Chełmińska.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA co roku gromadzi miłośników teatru. Ulice i przestrzenie Gdańska zamieniają się wtedy w scenografie dla artystycznych grup z całego świata. Niektóre edycje wydarzenia miały nawet 40-tysięczną widownię.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama