Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zbigniew Canowiecki: Hospicja potrzebują systemowego wsparcia państwa

Tradycyjnie na początku roku pomorskie hospicja spotykają się ze swoimi darczyńcami i osobami wspierającymi ich działalność. Odbywają się wówczas prezentacje dorobku danego hospicjum oraz licytacje z których dochód pomaga częściowo uzupełnić braki finansowe tych wyjątkowo ważnych i potrzebnych placówek. Będąc ostatnio na spotkaniu zorganizowanym przez Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, rewelacyjnie - z taktem i wyczuciem- prowadzonym przed dziennikarza Radia Gdańsk Roberta Silskiego, doznałem wielu wzruszeń słuchając opowiadań rodzin, dla których hospicjum kojarzy się wyłącznie z nadzieją i miłością.

Blisko trzy lata temu, z inicjatywy Fundacji Pomorze Dzieciom, Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego (WRDS) przyjęła Uchwałę oraz Stanowisko w sprawie finansowania hospicjów dziecięcych i perinatalnych, w którym przedstawiono ich aktualną sytuację i sformułowano niezbędne rekomendacje. A warto podkreślić, że perinatalna opieka paliatywna to świadczenia przeznaczone dla rodziców oraz dziecka, w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Przykład modelu perinatalnej opieki paliatywnej udało się wdrożyć w Polsce w 2017 roku przez Hospicjum Pomorze Dzieciom, prowadzące hospicjum perinatalne TuliPani. Po raz pierwszy opieka ta została dofinansowana ze środków publicznych dopiero w 2018 roku i to w stopniu znacząco niewystarczającym.

Reklama
CZYTAJ TEŻ: Finał Pól Nadziei na Pomorzu. Ulicami Gdańska przeszła Żonkilowa Parada

Ponieważ sytuacja hospicjów niewiele się zmieniła od momentu przyjęcia w 2022 roku wspomnianego Stanowiska WRDS powrócono do tamtych ustaleń i już bezpośrednio wystosowano pismo do prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z wnioskiem o korektę aktualnych wycen świadczeń w pediatrycznej opiece paliatywnej. Należy podkreślić, że perinatalna opieka paliatywna jest innowacyjną dziedziną medycyny, wymagającą ścisłej współpracy interdyscyplinarnego zespołu, wiedzy z zakresu m.in. opieki paliatywnej, neonatologii, genetyki, a także ponadprzeciętnych kompetencji komunikacyjnych. Dlatego też zwrócono się do Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego o rozważenie możliwości rozszerzenia studiów lekarskich, pielęgniarskich, położniczych i fizjoterapeutycznych o zagadnienia związane z pediatryczną i perinatalną opieką paliatywną oraz komunikacją w obliczu śmierci. Z kolei do Pani Minister Zdrowia wystąpiono z propozycją poszerzenia możliwości realizacji świadczeń gwarantowanych realizowanych w warunkach perinatalnej opieki paliatywnej dla lekarzy ze stażem pracy w oddziałach neonatologicznych, co wymaga korekty w Rozporządzeniu MZ z 2017 roku. Powyższa zmiana umożliwi większą dostępność kadr medycznych do pracy w hospicjach dziecięcych i zapewni rozwój świadczeń w ośrodkach perinatalnej opieki paliatywnej. 

Podobna sytuacja kadrowa występuje w opiece hospicyjnej dla osób dorosłych, której zakres i standardy znacznie się zmieniły. Podkreśla to Fundacja Hospicyjna powstała 20 lat temu i będąca podmiotem prowadzącym Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. Ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, obejmujące rocznie opieką blisko 1000 pacjentów. Fundacja w odpowiedzi na potrzeby pomocy opiekunom osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych ponad rok temu otworzyła Centrum Opieki Wytchnieniowej. Już ponad 800 osób niesamodzielnych przyjęto na dwutygodniowe pobyty, po to by ich opiekunowie mogli zyskać ważne chwile wytchnienia. Obecnie Fundacja Hospicyjna przygotowuje program „Opieka w demencji. Otoczenie ma znaczenie”. Choroby przebiegające z demencją niosą bowiem zmiany wymagające zaprojektowania dobrej jakości opieki i leczenia środowiskowego, czyli takiego kształtowania otoczenia osób z demencją, by było bezpieczne i stymulujące do podejmowania aktywności. Dlatego też Hospicja pełniące niezwykle ważną społecznie rolę, z uwagi na bezpośrednią pomoc osobom w kryzysach nieuleczalnej choroby, powinny mieć zagwarantowane efektywniejsze, systemowe wsparcie państwa. 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaRadi Gdańsk 80 lat konkurs
Reklama