Honorowe wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego przyznawane jest od 2004 r. osobom, które wniosły znaczący wkład w rozwój wartości regionalnych. Nagradzane są ważne postacie reprezentujące różne dziedziny życia społecznego, kulturalnego, politycznego i sportowego. W poniedziałek, 31 marca, trafiło ono do rąk wybitnego naukowca, polityka i działacza kaszubskiego, a także autorytetu w wielu innych środowiskach - profesora Edmunda Wittbrodta.
– Edmund Wittbrodt, dla wielu z nas Edek, to wzór naukowca i inżyniera, człowiek solidnej pracy oraz przykład prawdziwej służby na rzecz Pomorza, jego mieszkańców i gospodarki – mówił podczas sesji marszałek Mieczysław Struk, który wygłosił laudację na cześć odznaczonego.
CZYTAJ TEŻ: Kaszubi i radni oficjalnie zadowoleni. Kaszëbskô Darga od Szczecina do Gdańska
Jak podkreślał marszałek, przyznanie tytułu Honorowego Wyróżnienia za Zasługi dla Województwa Pomorskiego prof. Edmundowi Wittbrodtowi to wyraz uznania dla jego nieocenionych osiągnięć w rozwijaniu Pomorza oraz zaangażowania w budowanie silnej pozycji pomorskiej nauki, zwłaszcza w obszarze nauk technicznych.
- Profesor Wittbrodt potrafił zjednoczyć ludzi wokół wspólnego celu i skutecznie go osiągać, pozostając jednocześnie skromnym i naturalnym człowiekiem, który potrafi zachować dystans do siebie – mówił marszałek.

Sam profesor Wittbrodt podziękował za jednogłośne poparcie uhonorowania go tym tytułem. Podczas swojego przemówienia nawiązał i wspominał swoich idoli, chociażby Lecha Bądkowskiego oraz osoby, z którymi miał przez wiele lat przyjemność współpracować, bo, jak podkreślił ich wsparcie było kluczowe dla przedsięwzięć związanych chociażby z rozwojem pomorskiej gospodarki.
Profesor Wittbrodt nie zapomniał też o najbliższych, bo jak dodał, bez wsparcia żony, córek i wnuczek nie byłby w stanie osiągnąć tego wszystkiego.
Sylwetka profesora Edmunda Wittbrodta
Urodził się w Rumi w 1947 r. W 1972 r. ukończył studia na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Gdańskiej. W 1972 r. uzyskał stopień doktora, w 1983 r. doktora habilitowanego, zaś w 1996 r. profesora zwyczajnego. Odbył staże naukowe w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Belgii, Grecji i Szwecji. Specjalizuje się w eksploatacji i budowie maszyn, mechanice teoretycznej i stosowanej, dynamice układów mechanicznych, automatyce, robotyce i biomechanice.
W jego dorobku naukowym znajduje się m.in. ponad 30 monografii i skryptów, ponad 250 publikacji naukowych. Był prodziekanem i dziekanem Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej (1984-1987). W latach 1990-96 pełnił funkcję rektora Politechniki Gdańskiej. Był przewodniczącym Rady Rektorów Pomorza Nadwiślańskiego i Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (1994-1996). Był senatorem w latach 1997-2015 i ministrem edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka (2000-2001). Przewodniczył polskiej delegacji w Konferencji Parlamentarnej Państw Morza Bałtyckiego (1997-2001) i był członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
W latach 2002-2003 uczestniczył w Konwencie Europejskim. W latach 2007-2015 był przewodniczącym senackiej Komisji Spraw Unii Europejskiej. Od lat prof. Wittbrodt jest członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W latach 2016-2019 był jego prezesem i współzałożycielem Instytutu Kaszubskiego oraz Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od kilkunastu lat jest przewodniczącym Rady Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Jest też członkiem Pomorskiej Rady Oświatowej.
Otrzymał tytuły Honorowego Obywatela Rumi (1998) i powiatu wejherowskiego (2005), a także liczne odznaczenia, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal św. Wojciecha (2013 r.) i nagrodę miasta Gdańska za dokonania naukowe.
Napisz komentarz
Komentarze