Informacje na temat przekazania środków z Krajowego Planu Odbudowy w poniedziałek, 31 marca podał wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko podczas wizyty w porcie w Łebie.
W Łebie powstanie morski terminal serwisowy offshore
Podpisaliśmy umowę z KPO na realizację strategicznej inwestycji dla bezpieczeństwa energetycznego państwa. 190 mln zł dofinansowania otrzyma budowa terminala serwisowego w Łebie. To jeden z trzech terminali, który wybuduje i obsłuży polskie elektrownie wiatrowe na Bałtyku, które dadzą Polakom na Pomorzu i w całej Polsce tani, bezpieczny i czysty prąd.
Jan Szyszko / wiceminister funduszy i polityki regionalnej
Ocenił, że ta inwestycja pociągnie za sobą powstanie nowych miejsc pracy.

Projekt, który otrzymał dofinansowanie z KPO, nosi nazwę „Budowa morskiego terminala serwisowego offshore w Łebie”. Zakłada także przebudowanie wejścia do portu w Łebie. Prace obejmą m.in.:
- powstanie nowej obrotnicy dla jednostek,
- pogłębienie toru podejściowego do głębokości 5 m,
- wybudowanie nowych falochronów o długości łącznej ponad 350 m,
- ponadto zmodernizowane zostanie nabrzeże Maltańskie, przy którym cumować będą jednostki serwisowe.
Prace mają zostać wykonane przed końcem 2026 roku.
Czym jest sektor offshore?
Chodzi o działalność prowadzoną na morzu oraz w regionach nadmorskich, która obejmuje m.in. energetykę wiatrową, wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego.
U wybrzeży Polski powstają wielkie farmy wiatrowe, które będą wymagać systematycznego serwisowania. Bazą dla jednostek serwisowych ma być m.in. port w Łebie.
Napisz komentarz
Komentarze