Czym są Żonkilowe Pola Nadziei?
Akcją pomocy dla hospicjów oraz zwrócenia uwagi na znaczenie opieki hospicyjnej. Żonkilowe, ponieważ te piękne kwiaty są symbolem wsparcia, wręczają je prowadzący kwestę wolontariusze. Pola Nadziei wywodzą się ze Szkocji, z historycznej stolicy tego kraju Edynburga. Tam akcja pomocy dla hospicjów została zorganizowana przez Fundację Marie Curie Cancer Care. Również w Szkocji zainicjowano wręczanie żonkili w podziękowaniu za datki. Kwiaty mają symbolizować triumf miłości nad śmiercią. Żonkile są też sadzone w wielu miejscach na początku października, z okazji Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej.
.png)
Żonkilowe Pola Nadziei po raz pierwszy zorganizowano w naszym kraju w roku 1998, w Krakowie. Pięć lat później akcja rozszerzona została na teren całej Polski. Dzięki pracy wolontariuszy hospicja mogą otrzymać cenne wsparcie finansowe dla zapewnienia opieki nad osobami dorosłymi oraz dziećmi. Na Pomorzu akcja Żonkilowe Pola Nadziei odbywa się na rzecz Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum Pomorze Dzieciom, Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, Domu Hospicyjnego Caritas im. Św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im Św. Wawrzyńca w Gdyni, wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynową Przystanią” oraz Puckiego Hospicjum pw. Ojca Pio.
CZYTAJ TEŻ: Pola Nadziei na Pomorzu. Będzie żonkilowa parada i żonkilowy tramwaj
Nadszedł czas na tradycyjny finał akcji, którego widowiskowym elementem była Żonkilowa Parada ulicami Gdańska, która przeszła od ul. Podwale Staromiejskie do Dworu Artusa. Z Pucka do Gdańska podążała zmotoryzowana sztafeta, Gdański Klub Morsów zaprosił do wspólnego morsowania, można było też wsiąść do zabytkowego gdańskiego tramwaju. Do 6 kwietnia trwa zbiórka online na stronie polanadzieinapomorzu.pl, odbywają się również zbiórki w wybranych firmach, sklepach i parafiach na Pomorzu.
Napisz komentarz
Komentarze