Na Pomorzu stanie elektrownia jądrowa
Prowadzone w ostatnich dniach rozmowy przedstawicieli polskiego rządu ze stroną amerykańską, zakończyły długotrwały proces wyboru dostarczyciela technologii dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Pod uwagę brano także oferty z Francji oraz Korei Południowej. Ostatecznie wybór padł na USA. Polsko-amerykańską umowę o współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej podpisano w październiku 2020 r.
ZOBACZ TEŻ: Będzie kolejowy dojazd do pomorskiej „atomówki”
- Silny sojusz polsko-amerykański daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z VP Kamalą Harris i sekretarz Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse Nuclear – poinformował w piątkowy wieczór premier Morawiecki.
Uchwała Rady Ministrów w tej sprawie ma zostać podjęta w najbliższą środę. Równolegle toczą się procedury przygotowawcze do inwestycji. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska prowadzi obecnie postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy oraz eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gmin Choczewo. Pod koniec marca 2022 r. Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. przedłożyły Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Posłanki PO pytają premiera o gminę Choczewo. Powstać ma tam pierwsza elektrownia jądrowa
- Zgodnie z Programem polskiej energetyki jądrowej nasz kraj do końca roku wybierze technologie, w której będzie budowana pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Zależy nam, żeby tego terminu dotrzymać, tak żeby rozpoczęcie budowy w 2026 r. było realne – mówiła przed tygodniem minister Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, po spotkaniu z przedstawicielami strony amerykańskiej w Waszyngtonie. - Oznacza to, że pierwszy reaktor mógłby zacząć pracować już w 2033 r. Polski program jądrowy zakłada budowę 6 reaktorów oddawanych kolejno co 2 lata.
Początkowo pod lokalizację elektrowni jądrowej pod uwagę brano aż 92 potencjalne miejsca. Analizowano je pod kątem dostępności wody chłodzącej, ochrony przyrody, wpływu na tereny Natura 2000 i możliwości rozbudowy infrastruktury. W grze, poza Choczewem, był również Żarnowiec (gm. Krokowa), gdzie na początku lat 90. porzucono plany budowy bloków jądrowych.
Napisz komentarz
Komentarze