Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Jest przetarg na dokończenie remontu berlinki. To koniec gehenny mieszkańców Czarlina?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku rozpisała przetarg na dokończenie remontu drogi krajowej nr 22 na odcinku Czarlin - Knybawa. To już kolejne podejście do tematu. Na oferty GDDKiA czeka do 18 października. Na razie żadna oferta jeszcze nie wpłynęła, ale kilka firm pobrało materiały odnośnie tej inwestycji.

Autor: GDDKiA Gdańsk

DK22 pomiędzy węzłem Czarlin a mostem przez Wisłę w Knybawie ma zostać rozbudowana zgodnie z parametrami dla klasy technicznej GP (drogi głównej ruchu przyśpieszonego), jakie obowiązują na nowych drogach krajowych. Przekrój pozostanie taki sam, jak obecnie - po jednym pasie w każdym kierunku. Oprócz wykonania nawierzchni drogi zostanie dokończona budowa m.in. ciągów pieszo-rowerowych, systemu odwodnienia i oświetlenia. Prace budowlane obejmą także przebudowę obiektów mostowych, w tym wiaduktu nad linią kolejową. W ramach zadania wybudowane zostaną także dwie zatoki przeznaczone do kontrolowania pojazdów przez uprawnione służby (po jednej dla każdego kierunku ruchu).

Zapytaliśmy w GDDKiA, czy wpłynęły już jakieś oferty na ogłoszony przetarg. - Ofert jeszcze nie ma, ale zazwyczaj firmy składają je na koniec postępowania przetargowego – mówi Andrzej Szyler z GDDKiA w Gdańsku. - Dobrą informacją jest fakt, że kilka firm pobrało materiały przetargowe. Na konkrety liczymy tuż przed zamknięciem czasu przyjmowania ofert.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Coraz bliżej ukończenia Trasy Kaszubskiej

Co w głównej mierze decydować będzie o wyborze wykonawcy?

- Kryteria są bardzo proste: w 60 proc. wpływ będzie miała cena, okres gwarancji to 20 procent i termin realizacji, to także 20 procent – wyjaśnia Andrzej Szyler. - Termin realizacji, jaki przewidujemy – minimalny – to 13 miesięcy od podpisania umowy. Maksymalnie inwestycja powinna zostać zrealizowana w ciągu 18 miesięcy.

Andrzej Szyler przyznaje, że firma jest bardzo zdeterminowana, żeby doprowadzić tę inwestycję do końca, uzyskać 100-procentową przejezdność. Co ważne inwestycja przyczyni się do zwiększenia przepustowości oraz zwiększenia bezpieczeństwa ruchu samochodowego oraz pieszo-rowerowego. Rozbudowa będzie mieć też pozytywne znaczenie dla środowiska ze względu na budowę przejść dla zwierząt wraz z ogrodzeniami naprowadzającymi oraz budowę ekranów akustycznych.

Praktycznie, każde spotkanie z mieszkańcami Czarlina, to mnóstwo pytań o dokończenie remontu DK22. Mieszkańcy proszą, żebyśmy coś zrobili, bo tam nawet oświetlenia nie ma, dochodzi do wypadków. Ten odcinek "berlinki" ma chyba jakiś historyczny problem, wciąż dzieje się coś co przeszkadza w realizacji tej inwestycji.

Tomasz Urbański / wicewójt gminy Tczew

Warto przypomnieć, co wcześniej działo się z tą inwestycją. W konsekwencji odstąpienia od umowy z poprzednim wykonawcą inwestor, czyli GDDKiA Oddział w Gdańsku, dokonał inwentaryzacji wykonanych prac. Równolegle zarządca drogi uporządkował plac budowy, dokonał wycinki oraz usunięcia wiatrołomów i zakrzaczeń, usunął również pozostawione materiały budowlane oraz zabezpieczył miejsca niebezpieczne w sposób umożliwiający, jak najmniej uciążliwe prowadzenie ruchu drogowego.

Prace koło Swarożyna mają zakończyć się w maju 2023 roku

Dzięki wykonanej nowej nawierzchni na południowym wiadukcie nad linią kolejową, przywrócono normalny, dwukierunkowy ruch na obiekcie. W grudniu 2020 r. wprowadzono kolejne ułatwienia w przejeździe na węźle w Czarlinie. Zlikwidowano duże, tymczasowe rondo i umożliwiono przejazd na wprost po kluczowym wiadukcie w ciągu drogi krajowej nr 22 (Starogard Gdański - A1 - Malbork) oraz pod nim na DK91 (Gniew - Tczew). Był to efekt wdrożenia planu awaryjnego zmierzającego do udrożnienia całego węzła drogowego Czarlin.

Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym przyświeca także realizacji rozbudowy drogi krajowej między Starogardem Gdańskim a Swarożynem. W ramach inwestycji zaplanowano wzmocnienie nawierzchni, przebudowę skrzyżowań i budowę ciągu pieszo-rowerowego. Po ich zakończeniu przejazd drogą będzie bezpieczniejszy, płynniejszy i bardziej komfortowy. Na razie zdaniem wicewójta gminy Tczew, i tam prace się ślimaczą. Należy jednak paiętać, że ten odcinek berlinki planowo ma byc gotowy w maju 2023 roku. Wykonawca ma zatem jeszcze trochę czasu.

- Praktycznie, każde spotkanie z mieszkańcami Czarlina, to mnóstwo pytań o dokończenie remontu DK22 – mówi Tomasz Urbański, wicewójt gminy Tczew. - Mieszkańcy proszą, żebyśmy coś zrobili, bo tam nawet oświetlenia nie ma, dochodzi do wypadków. Ten odcinek "berlinki" ma chyba jakiś historyczny problem, wciąż dzieje się coś co przeszkadza w realizacji tej inwestycji. Zaglądam także w rejon prac w Swarożynie i tam także prace się ślimaczą. Sam chciałbym wiedzieć, kiedy wreszcie uda się te inwestycje zrealizować. Jestem niepocieszony tym co się dzieje. Szkoda mi tych ludzi, którzy borykają się z problemami na co dzień.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama