Obchody rozpoczęły się już we wtorek w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Gdyni, gdzie wręczono złote i srebrne odznaki Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność.
- Sierpień ’80 to jedna z ważniejszych kart historii naszego miasta. To wydarzenia, które – co warto też podkreślać – rozegrały się zaledwie 10 lat po tragicznych wydarzeniach grudniowych. Wśród robotników była żywa pamięć tragedii, tego, że kiedy zaczęli strajkować, władza do nich strzelała. Jednak pamiętamy też tę wielką radość, entuzjazm, wspaniałą atmosferę, która łączyła tych, którzy strajkowali, i tych, którzy codziennie przychodzili pod bramę stoczni. Musimy o tym pamiętać. Wtedy budowała się wolna Polska. Ci, którzy walczyli wtedy o wolność to nasi bohaterowie, których musimy czcić i im dziękować – mówi tego samego dnia po Pomnikiem Ofiar Grudnia '70 Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Stamtąd przemaszerowano sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdyni, gdzie wręczono odznaczenia „Bohaterom Sierpnia '80”. Przyznano je sobom, które szczególnie wyróżniły się podczas wydarzeń z 1980 roku.
- Dla mnie - jak dla wielu z was - było to chyba najważniejsze wydarzenie w życiu. Dzięki temu możemy dziś żyć w wolnej Polsce. Tylko od nas zależy, jak my to uszanujemy, jak wykorzystamy tę wolność i suwerenność dla dobra wspólnego. Niech żyje „Solidarność” - powiedziałpodczas uroczystości Andrzej Kołodziej, prezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna.
W środę, 31 sierpnia odbyła się kolejna odsłona obchodów. Wzięli w niej udział m.in. parlamentarzyści, gdyńscy samorządowcy oraz przedstawiciele „Solidarności”. Uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem Ofiar Grudnia ’70 na placu Wolnej Polski.
Napisz komentarz
Komentarze