Gdyńskie Centrum Filmowe zgłosiło Antoniego Koniecznego do konkursu 27 Times Cinema. Zadaniem dwudziestolatka, jak i pozostałych uczestników, było przygotowanie krótkiego nagrania video, w którym mieli wyjaśnić, czym jest dla nich kino. Film reprezentanta GCF pokonał ponad 250 zgłoszeń i znalazł się w 27 najlepszych odpowiedzi z całej Europy.
Poza Antonim Koniecznym, laureatami zostali młodzi miłośnicy kina z: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Cypru, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Irlandii, Włoch, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Malty, Holandii, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Hiszpanii oraz Szwecji.
Wyjazd na Festiwal Filmowy w Wenecji (31 sierpnia-10 września) i udział w jury Giornate degli Autori – niezależnej sekcji festiwalu filmowego – były nagrodą w konkursie 27 Times Cinema. Antoni Konieczny spędzić ma we Włoszech dwa tygodnie.
Reprezentant GCF w jury festiwalu w Wenecji
– Pobyt na Lido zapowiada się intensywnie. Naszym głównym zadaniem ma być wyłonienie zwycięzcy konkursu Giornate degli Autori, a co za tym idzie, czekaja nas szereg seansów i obrad oraz ceremonia wręczenia nagród. Naszą przewodniczącą będzie Céline Sciamma, czyli reżyserka filmu „Portret Kobiety w Ogniu” – tłumaczy Antoni Konieczny. – Będziemy mieli przyjemność wziąć udział w organizowanych przez nią, a także przedstawicieli m.in. Parlamentu Europejskiego czy Europejskiej Akademii Filmowej, panelach i warsztatach. Do tego dochodzą jeszcze recenzje, wywiady i współpraca z partnerami medialnymi projektu.
Po powrocie z Wenecji Antoni Konieczny będzie ambasadorem wprowadzonej w 2020 r. filmowej nagrody LUX Audience Award, przyznawanej przez Parlament Europejski, której celem, jak można przeczytać na oficjalnej stronie wyróżnienia, jest „budowanie kulturowych mostów porozumienia w całej Europie poprzez promowanie filmów, które dotykają sedna europejskiej debaty publicznej”.
Organizatorem 27 Times Cinema jest międzynarodowa sieć kin Europa Cinemas. Jej członkiem jest Gdyńskie Centrum Filmowe.
79. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Jakie filmy w 2022 r.?
Festiwal w Wenecji uznawany jest za jeden z najstarszych festiwali filmowych na świecie. Produkcje walczące o Złotego Lwa często stają się tymi, które parę miesięcy później zbierają masę nominacji i wygranych podczas sezonu nagród filmowych, takich jak: Oscary, Złote Globy czy Bafta.
W 2021 roku w Wenecji pojawiły się m.in. „Diuna” z Timothée’m Chalametem, „Córka” z Olivią Colman czy „Psie Pazury” z Benedictem Cumberbatchem.
PRZECZYTAJ TEŻ: Złote Lwiątka po raz pierwszy na gdyńskim festiwalu filmowym
W 2022 roku wyświetlone zostaną takie, głośne już teraz produkcje, jak:
- netflixowska biografia Marilyn Monroe „Blondynka” z Aną de Armas,
- thriller „Nie martw się, kochanie” z Harrym Styles’em oraz Florence Pugh
- czy „Biały szum” Noaha Baumacha, reżysera obsypanej nominacjami, także tymi oscarowymi, „Historii małżeńskiej” z 2019 r. ze Scarlett Johansson i Adamem Driverem w roli głównej, który gra również i w tym projekcie.
Napisz komentarz
Komentarze