Na rumskich osiedlach pojawi się sześć inteligentnych śmietników obsługiwanych w ramach centralnego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO), który jest autorskim projektem polskiej spółki technologicznej T-Master.
- T-Master pozwala na monitorowanie ilości wyrzucanych odpadów. Firmy wywożące odpady mogą odbierać tylko pełne pojemniki - deklaruje na swojej stronie spółka technologiczna. - Spółdzielnie mieszkaniowe, gminy oraz sortownie mają realną wiedzę o odpadach wyrzucanych do pojemników. Oddawane odpady poddawane są dwustopniowej weryfikacji, dzięki której u źródła można zbadać poprawność deklarowanych segregacji. To realne działania przekładające się na podwyższenie poziomów zebranych surowców wtórnych poddanych recyklingowi.
Inteligentne śmietniki dzięki czujnikom monitorującym poziom ich zapełnienia, umożliwią firmom obsługującym, zaplanowanie wywozu odpadów
System pozwala więc nie tylko kontrolować na bieżąco masę wytwarzanych odpadów z podziałem na frakcję, ale i likwiduje anonimowość oraz zbiorową odpowiedzialność, przez co skutecznie motywuje do prawidłowego sortowania odpadów
Piotr Szymański / z wydziału Promocji i Zieleni Miejskiej
Tak zwane gniazda z pojemnikami stanąć mają w rejonach zabudowy wielorodzinnej: pięć z nich znajdzie się przy budynkach administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Janowo”, obsługującą tysiące osób, a jedno przy budynkach zarządzanych przez miasto.
Jak działają pojemniki?
Mieszkańcy Rumi, objęci programem, otrzymają komplet spersonalizowanych naklejek z kodami kreskowymi (QR) przyporządkowanymi dla każdego lokalu i rodzaju odpadów. Na wypełniony posegregowanymi śmieciami worek trzeba będzie nanieść odpowiednią naklejkę, a później zeskanować ją przy pojemniku. Jeśli naklejka nie będzie pasować do konkretnego kosza z odpadami, ten nie podniesie swojej klapy.
Dzięki takiemu systemowi, gdy wrzuci się worek, a klapa pojemnika się zamknie, śmieci zostaną zważone, a dane o ich wadze i frakcji zostaną przypisane zgodnie z naklejką do konkretnego gospodarstwa domowego. Inteligentne śmietniki dzięki czujnikom monitorującym poziom ich zapełnienia, umożliwią firmom obsługującym, zaplanowanie wywozu odpadów. Zamknięte moduły pomogą również utrzymać porządek na osiedlach, a monitoring będzie mógł pomóc w rozpoznawaniu nieprawidłowych zachowań, np. podrzucaniu odpadów.
- System pozwala więc nie tylko kontrolować na bieżąco masę wytwarzanych odpadów z podziałem na frakcję, ale i likwiduje anonimowość oraz zbiorową odpowiedzialność, przez co skutecznie motywuje do prawidłowego sortowania odpadów - informuje Piotr Szymański z wydziału Promocji i Zieleni Miejskiej. -Tym samym miasto i mieszkańcy unikną płacenia kar z tytułu nieosiągnięcia wymaganych prawem poziomów segregacji. Dla gospodarstw domowych jest to też szansa na niższe opłaty za wywóz śmieci.
Pojemniki mają stanąć na osiedlach Rumi nie później niż w grudniu tego roku. Koszt realizacji tej inwestycji to prawie 5,4 mln zł, a miasto zdobyło dofinansowanie w wysokości 4,75 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład (Programu Inwestycji Strategicznych).
Napisz komentarz
Komentarze