Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Crist Offshore wybuduje morską stację elektroenergetyczną dla farmy wiatrowej BC-Wind

Spółka Crist Offshore dostawcą infrastruktury dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. Wyboru dokonał Ocean Winds, deweloper morskich farm wiatrowych. Umowa obejmuje zaprojektowanie, budowę oraz uruchomienie stacji elektroenergetycznej, to pierwsze tego typu zlecenie dla polskiego dostawcy. Ukończenie tej instalacji planowane jest w połowie roku 2027.
morska stacja elektroenergetyczna, BC-Wind
Tak będzie wyglądała morska stacja elektroenergetyczna dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind

Autor: Materiały prasowe

Spółka Ocean Winds zawarła w poniedziałek, 31 marca umowę ze spółką Crist Offshore na zaprojektowanie, budowę i uruchomienie morskiej stacji elektroenergetycznej (tzw. stacji OSS) dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. Ocean Winds to globalna spółka zajmująca się morską energetyką wiatrową, powstała jako joint-venture dwóch udziałowców, EDP Renewables oraz ENGIE. Od chwili powstania w roku 2019, jej portfolio obejmuje blisko 19 GW mocy brutto

Reklama

Crist Offshore wybuduje morską stację elektroenergetyczną dla farmy wiatrowej BC-Wind

To pierwsza tego rodzaju umowa, w której polski dostawca zajmuje rolę tzw. dostawcy TIER 1, czyli odpowiedzialny jest za dostarczenie kluczowej infrastruktury. Oznacza to, że polskie firmy są gotowe do realizacji podobnych, bardzo wymagających projektów w sektorze odnawialnych źródeł energii.

morska stacja elektroenergetyczna, BC-Wind, podpisanie umowy

Gdzie powstanie morska farma wiatrowa BC-Wind?

  • Projekt morskiej farmy wiatrowej BC-Wind przewiduje ustawienie turbin wiatrowych na Morzu Bałtyckim, w odległości około 23 km od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo.
  • Powierzchnia farmy obejmować będzie ponad 90 km².
  • Planowana moc – 390 MW – zapewni energię elektryczną dla 488 tysięcy gospodarstw domowych na cały rok. 

Do kluczowych elementów takiej farmy należą właśnie morskie stacje elektroenergetyczne. Energia wytwarzana przez turbiny wiatrowe zostanie do nich dostarczona, a stamtąd, po zmianie parametrów, będzie przesłana na ląd.

Crist Offshore wybuduje morską stację elektroenergetyczną. Na jakim etapie są prace?

Morska stacja elektroenergetyczna, którą dostarczy Crist Offshore, znajduje się w fazie projektowania. Zadaniami tego urządzenia będą odbiór energii elektrycznej z turbin wiatrowych, jej transformacja oraz przekazanie na ląd.

Stacja lądowa umożliwiająca dołączenie farmy BC-Wind do polskiego systemu przesyłowego znajdować się będzie w gminie Choczewo. Stacja mieć będzie: 

  • rozmiary kilkupiętrowego budynku – 30 na 20 na 20 m,
  • masę 2000 ton,
  • pięć pokładów,
  • do tego 25-metrowy maszt antenowy.
  • REKLAMA
BC-Wind
Projekt morskiej farmy wiatrowej BC_Wind (Materiały prasowe)

Ta imponująca konstrukcja zostanie osadzona na fundamencie typu monopal, co zapewni konieczną stabilność. Główną jej częścią będzie oczywiście transformator dokonujący konwersji energii z 66 kV do 275 kV. Prócz tego, na stacji OSS znajdą się: 

  • awaryjny generator prądotwórczy z silnikiem,
  • zbiornik wychwytujący oleju transformatorowego,
  • systemy wentylacyjne, przeciwpożarowe i nawigacyjne,
  • wreszcie schron dla personelu
  • i sprzęt ewakuacyjny.

Stacja OSS będzie pracować bezobsługowo, lecz systematycznie docierać do niej musi ekipa serwisowa. Najważniejszym pomieszczeniem będzie Control Room, czyli centrum nadzoru i sterowania pracą stacji. Tam umieszczone zostaną urządzenia zabezpieczające oraz monitorujące parametry techniczne, i sprzęt komunikacyjny pozwalający na zdalne sterowanie. 

Na dachu stacji znajdzie się heli-hoist – wydzielona przestrzeń umożliwiająca transport personelu za pomocą śmigłowca, bez konieczności lądowania na stacji w sytuacjach awaryjnych lub serwisowych, kiedy dostęp do niej z morza będzie niemożliwy. 

Zakończenie budowy stacji OSS przewidywane jest w połowie roku 2027. Zaangażowanych przy niej będzie ponad 400 specjalistów i pracowników.

Podpisanie tej umowy to ważny krok potwierdzający kompetencje oraz gotowość Crist Offshore do realizacji projektów na wymagającym rynku morskiej energetyki wiatrowej. To także ważny moment dla całego polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, który coraz mocniej zaznacza swoją obecność na arenie międzynarodowej. Współpraca przy tym projekcie pokazuje, że polskie firmy są w stanie skutecznie konkurować ze światowymi liderami i odgrywać kluczową rolę w rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Dan Finch / przedstawiciel Ocean Winds na rynek polski

Kamień milowy w budowie niezależnego sektora energetyki odnawialnej w Polsce

Zawarcie umowy oceniane jest w branży offshore jako kamień milowy w budowie niezależnego sektora energetyki odnawialnej w Polsce, wzrost krajowego potencjału przemysłowego oraz silny impuls dla gospodarki i zatrudnienia w tym sektorze. Stacja elektroenergetyczna offshore zostanie wybudowana w stoczni w Gdyni przez polską spółkę, co nie tylko wzmacnia lokalny łańcuch dostaw, ale także przyczynia się do rozwoju krajowych kompetencji oraz tworzenia nowych miejsc pracy w polskim przemyśle stoczniowym i energetycznym.

Współpraca z Ocean Winds jest zwieńczeniem naszej konsekwentnej pracy, którą od kilkunastu lat wykonujemy, wytwarzając konstrukcje dla rynku offshore. Dziś jesteśmy gotowi, aby zrealizować taki projekt od początku do końca. To dowód na to, że zdobyliśmy odpowiednie kompetencje i know-how, które pozwalają nam na kompleksowe działania – od fazy projektu aż po dostarczenie gotowego produktu. Cieszymy się, że możemy wyznaczyć nowy standard w sektorze offshore wind, przyczyniając się do rozwoju local contentu, a tym samym polskiej gospodarki i transformacji energetycznej kraju.

Bogusz Pniewski / członek zarządu Crist Offshore

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaRadi Gdańsk 80 lat konkurs
Reklama