Uroczystość odbyła się w poniedziałek, 31 marca na dużej scenie Teatru Wybrzeże. Tradycyjnie rozpoczęły ją orędzia z okazji dnia Dnia Teatru oraz wspomnienie ludzi sceny, których pożegnaliśmy w minionym roku.
Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za nami!

Nagrody Teatralne Miasta Gdańska wręczyła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
– Jeden z największych reformatorów teatru XX wieku, Jerzy Grotowski, definiował teatr jako to, co wydarza się między aktorem a widzem – powiedziała na wstępie. – Jestem szczęśliwa, że mogę dziś, w imieniu gdańszczanek i gdańszczan, podziękować ludziom teatru pracującym na scenie za to, co się między nami wydarza. A także uszanować wszystkie osoby wspierające w teatrach działalność artystyczną, że nam to ułatwiacie. Sparafrazuję słowa Joanny Kulmowej, poetki, prozaiczki, aktorki i inscenizatorki teatralnej: Dzięki wam wracamy do domu w zamyśleniu, w zachwycie i już zawsze w misce księżyc widzimy. Dobrze, że jesteście w naszym świecie.
Nagroda Teatralna Miasta Gdańska to wyróżnienie przyznawane od 2008 roku. Otrzymują ją autorki i autorzy najciekawszych teatralnych kreacji artystycznych stworzonych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.
Przyznawane są trzy równorzędne nagrody indywidualne. Laureatów wybiera kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego oraz mediów. Nagroda Teatralna Miasta Gdańska ma wymiar finansowy, w tym roku jest to 15 tys. złotych brutto dla każdego z laureatów.
Nagrody Teatralne Miasta Gdańska za rok 2024. Laureaci
Za dokonania w 2024 roku Prezydent Miasta Gdańska uhonorowała:
- Mirosława Bakę za rolę w spektaklu „Ciemności kryją ziemię” w reżyserii Tomasza Fryzła, w Teatrze Wybrzeże,
- Magdalenę Gładysiewicz za koncepcję, pomysł i scenografię spektaklu „28 dni z życia dziewczyny” w reżyserii Ady Tabisz, w Miejskim Teatrze Miniatura,
- Marcina Nenko za muzykę do spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Adama Orzechowskiego, w Teatrze Wybrzeże,
- Przedstawieniem Roku (uhonorowanym dziełem sztuki) został spektakl „Ciemności kryją ziemię” w reżyserii Tomasza Fryzła, w Teatrze Wybrzeże.
Od 1999 roku Marszałek Województwa Pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru honoruje najwybitniejsze artystyczne osiągnięcia minionego roku w dziedzinie teatru w województwie pomorskim. Specjalnie powołana kapituła składająca się z przedstawicieli samorządu, środowiska teatralnego, pomorskich mediów oraz Uniwersytetu Gdańskiego wybiera również najlepsze przedstawienie roku.
Przyznawane są trzy nagrody indywidualne dla wyróżniających się artystów, nagroda dla młodego, utalentowanego artysty, dedykowana pamięci teatrologa, przyjaciela teatru prof. Jana Ciechowicza oraz nagroda honorowa za Przedstawienie Roku.
Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego ma także wymiar finansowy. Nagroda im. Jana Ciechowicza to 10 tys. zł, a Nagroda teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego to 15 tys. zł.
Na wstępie marszałek marszałek Mieczysław Struk pokłonił się wszystkim pracownikom teatru w dniu ich święta.
– Dzięki wam możemy się radować, czasami smucić, pobudzacie nas do refleksji – powiedział.
Po czym nawiązał do orędzia wygłoszonego z okazji Dnia Teatru:
– Biegniecie za życiem, które obserwujemy, którego doświadczamy. Dziękuję wszystkim ludziom teatrów, i tych instytucjonalnych, i tych pozainstytucjonalnych i amatorskich – dodał.
W tym roku Nagrodę im. Jana Ciechowicza z rąk marszałka Mieczysława Struka otrzymała aktorka Anna Grochowska za pasję i niesłabnącą pracę nad doskonaleniem warsztatu scenicznego, za pracowity i udany artystycznie rok 2024, w tym za kreacje w przedstawieniach: „Jesteś szalona” w reżyserii Tomasza Mana, „Sługa dwóch panów” w reżyserii Pawła Aignera, „Mały Paryż” w reżyserii Dominika Nowaka oraz „Trina, niech nie gaśnie nigdy” w reżyserii Iwo Vedrala, wszystkie w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku.
Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2024. Laureaci
Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2024 otrzymali:
- Katarzyna Kaźmierczak za kreację Królowej Małgorzaty w spektaklu „Iwona, Księżniczka Burgunda” w reżyserii Adama Orzechowskiego, w Teatrze Wybrzeże,
- Gabriela Legun za najwyższej artystycznej próby wokalną wirtuozerię w partiach Micaeli w operze „Carmen” w reżyserii Pawła Szkotaka oraz Mimi w operze „La Bohème” w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego, w Operze Bałtyckiej,
- Adam Orzechowski za reżyserię spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” w Teatrze Wybrzeże.
Honorową Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego (dzieło sztuki) za Spektakl Roku przyznano „Quo vadis” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Tego dnia Związek Artystów Scen Polskich tradycyjnie uczcił Dzień Artysty Weterana. Wręczono listy gratulacyjne skierowane do artystów seniorów. Wyróżnieni zostali:
- Teresa Lipowska-Januszkiewicz,
- Róża Korzeniewska-Krukowska,
- Tomasz Jaworski.
Napisz komentarz
Komentarze