Nad Polskę wkracza fala afrykańskiego upału, która w ostatnich dniach dotknęła, m.in. Francję i Hiszpanię przynosząc rekordowe wartości temperatury. Już dziś w znacznej części Polski zachodniej i miejscami w centrum temperatura przekroczy 30°C, a w rejonie Ziemi Lubuskiej sięgnie 34°C. Jutro będzie jeszcze goręcej, a upał będzie w większej części kraju. Na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce czy na północy Dolnego Śląska temperatura przekroczy 35°C, a lokalnie może sięgnąć 37°C. Nieco chłodniejsza, ale nadal gorąca będzie Suwalszczyzna oraz miejscowości podgórskie bo tam około 27-28°C. Najbardziej skrajnie przedstawiać się będzie sytuacja nad morzem. Jeszcze dziś bardzo ciepło z temperaturą około 25°C, a w Świnoujściu nawet 32°C, jutro – pochmurno, z przelotnym deszczem i temperaturą nieprzekraczającą 20°C. Upał nie potrwa długo – chłodny front już w nocy z niedzieli na poniedziałek zacznie się przemieszczać z północnego zachodu ku centrum przynosząc przelotny deszcz i burze. W poniedziałek Polska będzie wyraźnie podzielona między chłodne i okresami deszczowe wybrzeże z temperaturą około 16°C a gorącym Podkarpaciem z temperaturą około 32°C. W pasie od Śląska po Podlasie rozwijać się będą burze, które mogą być gwałtowne (zarówno jeśli chodzi o silny wiatr, intensywny deszcz jak i ryzyko dużego gradu). Od wtorku w całym kraju chłodniej, ale bardzo prawdopodobne, że na koniec tygodnia upał wróci.
Wysokie temperatury mogą stanowić realne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Na co zwracać uwagę?
Na najbardziej negatywne skutki upałów narażone są niemowlęta i małe dzieci, osoby niesamodzielne, osoby w starszym wieku oraz osoby przewlekle chore (schorzenia układu sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz chorujący na cukrzycę).
- Jeśli znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka powinieneś unikać ekspozycji w terenie otwartym, a jeśli jest to nieuniknione to bezwzględnie stosować się do ogólnych zaleceń – przestrzegają synoptycy.
Jak należy zadbać o swój organizm?
* Unikaj długiego wystawiania organizmu na promienie słoneczne.
* Zadbaj o uzupełnienie płynów, najlepiej pij wodę mineralną.
* Napoje powinny być chłodne, ale nie zimne, aby nie wywołać szoku termicznego.
* Korzystaj z klimatyzacji i wentylacji, ale pamiętając aby różnica temperatur nie była zbyt duża.
* Warto zapamiętać - jeśli pomieszczenia, w których przebywasz istotnie nagrzewają się w ciągu
dnia i nie możesz utrzymać w nich chłodu, spędzaj 2-3 godziny w ciągu dnia w miejscach klimatyzowanych (np. budynkach publicznych, centrach handlowych itp.).
* Jeżeli już musisz wyjść z domu, staraj się często odpoczywać w miejscach zacienionych i przewiewnych.
Wychodząc w czasie upałów należy także zwróć uwagę, czy w Twoim otoczeniu nie ma osób potrzebującej dodatkowej pomocy – starszych, samotnych, a zwłaszcza niesamodzielnych; w okresie upałów powinny być odwiedzane codziennie. Jeśli nie możesz pomóc osobiście, to zgłoś taką potrzebę do ośrodka zdrowia lub placówki opieki społecznej.
Zapoznaj się z zasadami udzielania pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia wyczerpania i udaru cieplnego – nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza się przyda.
Co zrobić, jeśli Ty lub ktoś w Twoim otoczeniu poczuje się źle?
• Zgłoś bliskiemu lub współpracownikowi jeśli poczujesz dreszcze, osłabienie i niepokój, silne pragnienie lub ból głowy; po wystąpieniu takich objawów przenieś się do chłodnego miejsca, odpoczywaj i uzupełniaj płyny.
• Jeśli poczujesz skurcze kończyn, szybko uzupełnij płyny z zawartością elektrolitów; dostarczą ich np. napoje dla sportowców. Jeśli po upływie godziny odpoczynku w chłodniejszym miejscu i uzupełnianiu płynów skurcze nadal występują, skorzystaj ze wsparcia medycznego.
• Jeśli u kogoś w Twoim otoczeniu wystąpią objawy udaru cieplnego, takie jak: wysoka temperatura ciała (> 39°C), gorąca i sucha powierzchnia skóry oraz podwyższone tętno i delirium (majaczenie, bredzenie), drgawki, konwulsje i/ lub brak przytomności niezwłocznie wezwij karetkę pogotowia ratunkowego!
Jeśli okaże się konieczna pomoc medyczna, to czekając na przyjazd służb medycznych:
• delikatnie przenieś poszkodowanego w chłodne, zacienione i przewiewne miejsce,
• ułóż w pozycji leżącej z głową i nogami w górze (nieprzytomny) lub półsiedzącej (przytomny),
• udrożnij drogi oddechowe i skontroluj podstawowe funkcje życiowe; - rozepnij lub zdejmij zbędną i krępującą ruchy odzież,
• rozpocznij schładzanie organizmu: przykładaj chłodne okłady na kark, pachy i pachwiny, wachluj i schładzaj skórę rozpylając wodę o temperaturze 25-30°C,
• co 10 min mierz temperaturę ciała, kontynuuj schładzanie dopóki nie spadnie ona poniżej 38°C,
• nie podawaj płynów,
• bezwzględnie nie podawaj żadnych leków.
Więcej informacji w tym temacie znajdą Państwo na https://www.imgw.pl/sites/default/files/2020-08/imgw_upal_vademecum.pdf
Gdzie zwrócić się po pomoc?
Telefony alarmowe
112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego
999 – Pogotowie Ratunkowe
601 100 100 – numer ratunkowy nad wodą (WOPR)
601 100 300 – numer ratunkowy w górach (GOPR)
Napisz komentarz
Komentarze