Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Rusz się z Trójmiasta, czyli imprezy kulturalne na Pomorzu. Gdzie pojechać?

W Gdańsku, Sopocie i Gdyni wiele się dzieje, ale coraz częściej mamy ochotę wyjechać z Trójmiasta na weekend. Przed nami m. in. koncert Edyty Geppert w Tczewie, kolejny festiwal teatralny w Słupsku oraz piosenki Edith Piaf w Wejherowie
Rusz się z Trójmiasta, czyli imprezy kulturalne na Pomorzu. Gdzie pojechać?
"Mały Paryż" zobaczymy w Nowym Teatrze w Słupsku

Autor: Nowy Teatr w Słupsku

Festiwal Plastyki Teatrów Lalki i Formy w Słupsku

Właśnie zakończył się Festiwal 3 Teatry, a przed nami kolejne święto teatru w Słupsku. To Festiwal Plastyki Teatrów Lalki i Formy - Słupsk 2025, który rozpocznie się 7 kwietnia. Głównym celem imprezy jest popularyzacja szeroko rozumianego teatru formy, a zwłaszcza plastyki teatralnej. „Słupski Festiwal (...) stawia na to, co w sztuce lalkarskiej powinno być najważniejsze – na wartości wpisane w obraz, przestrzenność, malarskość czy barwę. Te założenia pozwalają na stworzenie marki rzadkiej na polskim rynku festiwalowym, wysoce wyspecjalizowanej i odmiennej” - to słowa dr. Karola Suszczyńskiego, badacza i krytyka teatru lalek, dyrektora Teatru Groteska w Krakowie, adiunkta w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku.

Reklama

Koncert Edyty Geppert w Tczewie

(fot. ckis.tczew.pl/)

Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej. Bardzo wiele piosenek z repertuaru Edyty Geppert wytrzymało próbę czasu i stało się evergreenami – zaznaczają organizatorzy. Z tych prostych, melodyjnych, małych form słowno-muzycznych artystka wydobywa wielkie emocje, które udzielają się publiczności. Recital Edyty Geppert to znakomita okazją do spotkania się z jej niezwykłym kunsztem interpretatorskim, do przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni charyzmą artyści.

  • 4 kwietnia, godz. 19
  • Sala Widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki, ul. Kardynała Wyszyńskiego 10 w Tczewie
  • Szczegóły: www.ckis.tczew.pl
  • REKLAMA

Z kaszubskiego zielnika. Koncert w Wejherowie

(fot. Piotr Zatoń)

Zamysł koncertu „Z kaszubskiego zielnika” zrodził się z fascynacji przyrodą oraz światem electroakustyki, noisu, fieldrecordingu, skrzypiec i białego głosu - czytamy w zapowiedzi wydarzenia. To forma intymnej opowieści zanurzona w słowie, przyrodniczym dźwiękowym natchnieniu, zaskakującym słowosplocie oraz roślinnej partyturze. Zielnik to także dawna kaszubska pieśń, dzieje minionych pokoleń kobiet – dziewcząt i mężatek, których historie zataczają kręgi wciąż powtarzających się rozterek, traum i zdarzeń. To wyjątkowy spektakl dla najbardziej wrażliwych słuchaczy, tych, którzy w muzyce poszukują nieprzypadkowo dobranego przekazu i sensu. Altowy głos kobiecy i ciemnawe brzmienia skrzypiec barytonowych, ryńczyk, okaryna, piszczałki, pasterskie flety, szepty i zaklęcia – wszystko to spaja się w subtelnie zaaranżowanej scenerii wiersza, melodii i dźwięku. Zielnik – mandala kobiecości wplątanej w świat przyrody.

Wykonawczynie: Magdalena Lesiecka – śpiew, recytacja, Olga Hanowska – kompozycja, aranżacja, skrzypce, flety, Witosława Frankowska – słowo o muzyce

  • 30 marca,  godz. 17, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a
  • Szczegóły: www.muzeum.wejherowo.pl 

„Mały Paryż” w Nowym Teatrze w Słupsku

(fot. Nowy Teatr w Słupsku)

„Mały Paryż” to określenie powtarzane jak zaklęcie w odniesieniu do przedwojennego Słupska. O mieście mówiono, że to perła architektury modernistycznej – choć są i tacy, którzy twierdzą, że nazwa ta odnosi się do rozrywkowego charakteru miasta, otwartego na marynarzy z należącego do miasta portu w Ustce. Stolp został zniszczony w 1945 roku przez, wchodzącą bez żadnego oporu lokalnej społeczności, Armię Czerwoną i wycofujące się wojska III Rzeszy. Zależy nam na pokazaniu piękna zniszczonego przez wojnę miasta – zapraszają twórcy - pełnego życia, zamieszkujących go ludzi z ich codziennymi marzeniami, uczuciami i problemami. W obrębie murów miejskich Słupska istniało przed wojną blisko 480 budynków. Po wejściu Armii Czerwonej pozostało ich zaledwie 27, do dnia dzisiejszego jeszcze mniej. W każdym z tych obiektów ktoś żył, pracował, realizował życiowe marzenia, kochał, chciał być kochany, rodził się i umierał. Chcemy zanurzyć się w nieistniejący już świat niemieckiego Stolpu, mijany codziennie na dzisiejszych jego ulicach – z magiczną atmosferą, muzyką, urokiem architektury i kabaretów. Ale również z brunatnym cieniem rodzącego się wtedy faszyzmu… Premiera- 2024 r. 

  • 29 i 30 marca, godz. 19
  • Nowy Teatr im. Witkacego, ul. Lutosławskiego 1 w Słupsku
  • Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www. nowyteatr.pl

„Rodzinne sploty” w muzeum w Wejherowie

Fot. Mat. prasowe

„Rodzinne sploty”, czyli haft, tkanina, malarstwo, ceramika, metaloplastyka. Wystawa prezentuje prace młodszej i starszej generacji uzdolnionej artystyczne na różnych polach rodziny Demkowskich: Teresy Dembkowskiej, Marii Stosik, Zofii Magulskiej, Stanisława Dembkowskiego, Małgorzaty Dembkowskiej, Patrycji Krawczyk

  • 8 kwietnia, godz. 18
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a
  • Szczegóły: www.muzeum.wejherowo.pl 
  • REKLAMA

Koncert poświęcony Dvořákowi w słupskiej filharmonii

(fot. www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl)

Czeski kompozytor Antonín Dvořák był niezwykle wszechstronnym twórcą – wśród jego dorobku znaleźć można symfonie, koncerty, opery, msze, poematy symfoniczne, a nawet pieśni czy utwory na mniejsze składy instrumentalne, takie jak kwartety smyczkowe. Jego barwne instrumentacje do dziś zachwycają znawców muzyki klasycznej – piszaą organizatorzy wydarzenia. Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara wykona dwa dzieła: Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104 oraz Symfonię G-dur op. 88, nr 8. Większość Koncertu wiolonczelowego powstała podczas pobytu kompozytora w Stanach Zjednoczonych, choć finał został niemal całkowicie zmieniony, gdy Dvořák wrócił już do Pragi. Johannes Brahms – po wysłuchaniu tego koncertu – miał podobno wykrzyknąć „Gdybym wiedział, że wiolonczela jest zdolna do takich rzeczy, sam bym napisał ten koncert!”. Z kolei VIII Symfonia Dvořáka powstała w zaledwie dwa miesiące i miała swoją premierę w lutym 1890 roku. Szybko zyskała przychylność czeskiej publiczności i w ciągu roku trafiła do Wiednia, gdzie również doceniono kunszt artysty. Orkiestrę PFSB poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki, zaś solistą wieczoru będzie znakomity wiolonczelista Bartosz Koziak.

  • 4 kwietnia, godz. 19, Sala Koncertowa, ul. Jana Pawła II 3 w Słupsku
  • Szczegóły: www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl

Kontrasty – Édith Piaf. Koncert w Wejherowie

(fot. www.wck.org.pl)

Édith Piaf uznawana jest za jedną z najwybitniejszych francuskich artystek XX wieku oraz za ikonę francuskiej piosenki. Koncert pt. „Kontrasty – Édith Piaf” – to wydarzenie artystyczne, w którym usłyszymy w nowych aranżacjach znane (i nie tylko) utwory z repertuaru tej wybitnej piosenkarki. Wykonawcom będzie towarzyszył kwartet smyczkowy z sekcją rytmiczną.

W koncercie wystąpią wokaliści, instrumentaliści Katedry Jazzu i Muzyki Estradowej, muzycy Wydziału Instrumentalnego oraz Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki, a także absolwenci wokaliści i instrumentaliści gdańskiej Akademii Muzycznej.

Pomysłodawcą, autorem i koordynatorem koncertu jest dr hab. Mariusz Klimek.

  • 3 kwietnia, godz. 19, Filharmonia Kaszubska w Wejherowie, ul. Sobieskiego 255
  • Szczegóły: www.wck.org.pl

Daria ze Śląska w Chojnicach

(fot. www.ckchojnice.pl)

Miała zostać zawodową siatkarką, ale po 11 latach treningów, kiedy nie szło jej już najlepiej, zrezygnowała i została historykiem. Nie lubi wielkich miast i tłumów. Mówi, że gdyby nie śpiewała, pisałaby teksty reklamowe albo powieści science-fiction. Jest ufna, cierpi na niezdecydowanie, a w smutku czuje się najbezpieczniej – czytamy o artystce, Darii Ze Śląska w zapowiedzi wydarzenia.

Pierwszy album wydała w 2022 roku. Za „Tu była” otrzymała dwa Fryderyki (w kategorii Album Roku Indie Pop i Debiut Roku). Sukces debiutanckiego krążka przyniósł intensywny czas w trasie koncertowej i nowy materiał. Wiosną tego roku Daria Ze Śląska wydała płytę „Na Południu bez zmian”, równie emocjonalną, niekiedy bardziej hiphopową w swojej formie, kontynuację debiutu. Świetny odbiór albumu zaowocował występami na festiwalach (Open’er, Nowa Muzyka, Męskie Granie), po których przyszedł czas na jesienną trasę, na której Daria wystąpiła w ponad 20 miastach w całym kraju. Rok 2024 artystka zakończyła nominacją do prestiżowej nagrody Paszporty POLITYKI.

  • 3 kwietnia 2025 r., godz. 19,
  • Chojnickie Centrum Kultury ul. Swarożyca 1, Chojnice
  • Szczegóły: www.ckchojnice.pl

Koncert zespołu TURBO w Tczewie

Zespół Turbo, legenda polskiego metalu, na początku 2025 roku rusza w wiosenną trasę koncertową. Trasa, składająca się z około 20 koncertów, będzie miała dwa główne tematy przewodnie – zapowiadają organizatorzy. - Pierwszym z nich jest długo wyczekiwana przez fanów nowa płyta zespołu - pierwsza od ponad 11 lat oraz pierwsza w obecnym składzie. Podczas każdego z koncertów Turbo zaprezentuje na żywo utwory ze swojego nowego krążka.

Drugim istotnym wydarzeniem jest 40-lecie wydania jednego z ważniejszych albumów w historii grupy jakim jest „Smak Ciszy”. Zespół przygotował się również na świętowanie tej okrągłej rocznicy i podczas koncertów będzie wykonywał utwory z tej legendarnej płyty.

Jako support zagra zespół Damage Case.

  • 29 marca godz. 18.30, Sala Widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki, ul. Kardynała Wyszyńskiego 10 w Tczewie
  • Szczegóły: www.ckis.tczew.pl

Niekończąca się historia" w Słupsku

(fot. Teatr Lalki Tęcza)

Historia chłopca, który mierzy się ze stratą bliskiej osoby, to w istocie baśń o sile twórczej kreacji - czytamy w zapowiedzi. To opowieść o mocy wyobraźni, która pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile. 9-letni Bastian podąża śladami książkowego bohatera Atreju, wraz z którym musi stawić czoła niebezpieczeństwu, rozpaczy i strachom czyhającym na niego w bezkresnym królestwie Fantazjany. Czy w decydującym momencie zdobędzie się na odwagę, by dzięki swojej fantazji ocalić rozpadający się świat? Niekończąca się historia to opowieść o tym, że wyobraźnia może być niewyczerpanym źródłem siły.

Spektakl dla widzów od 8 roku życia.

„ZWIERZenia” w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

ystawa Kingi Zaborowskiej „ZWIERZenia” powstała w wyniku refleksji nad więzią, jaka łączy człowieka ze zwierzętami. To opowieść o przyjaźni i radości, ale i trudnych momentach, w których towarzyszą nam nasi przyjaciele. Projekt artystyczny „ZWIERZenia” powstał z udziałem zarówno znajomych, rodziny i przyjaciół artystki, jak i osadzonych z Oddziału Zewnętrznego w Ustce, którzy przedstawili prywatne fotografie swoich pupili. To właśnie zdjęcia stały się inspiracją do stworzenia prac ukazujących uniwersalną więź między człowiekiem a zwierzęciem. W ramach projektu „ZWIERZenia” artystka stworzyła w ciągu roku 37 prac wykonanych w technice olejnej i kredki akwarelowej.

  • Wystawa czynna do 6 kwietnia 2025.
  • Biały Spichlerz w sali im. Barbary Zielińskiej, ul. Szarych Szeregów 12 w Słupsku
Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama