Kontrole rozpoczną się już 1 kwietnia. Inspektorzy pojawią się w ponad 8 tys. punktów szczepień.
– Jesteśmy technicznie gotowi. Czekaliśmy na zmniejszenie fali grypy, bo w przychodniach były tłumy pacjentów. W przyszłym tygodniu z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych wyjdą powiadomienia o kontrolach – doprecyzował Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny, w rozmowie z Interią.
CZYTAJ TEŻ: Czy należy bać się błonicy? Lekarze: Tak, jeśli nie jesteśmy zaszczepieni i jedziemy w świat
Ile dzieci niezaszczepiono? Kontrolerzy to sprawdzą
Przypomnimy, że na początku marca w Polsce pojawił się pierwszy od wielu lat przypadek zachorowania na błonicę. Zaraził się nią 6-latek, który był z rodziną w Afryce. Dziecko nie było zaszczepione. Do szpitala trafiło w ciężkim stanie.
Kilka dni później pojawił się kolejny przypadek błonicy – 30-letni pacjent, który trafił do szpitala wojewódzkiego w Olsztynie. Był w dobrym stanie, bo był zaszczepiony.
Po ujawnieniu, że 6-latek nie był zaszczepiony, GIS uznał, że konieczne jest ustalenie, ile dzieci w Polsce jest zaszczepionych, a ile nie.
Będzie elektroniczna karta szczepień obowiązkowych
Jak powiedział Grzesiowski – w niektórych punktach zaszczepionych jest zaledwie 20-30 proc. dzieci zapisanych do danego lekarza, a w innych ten odsetek sięga nawet 95 proc.
- Te ogromne różnice rodzą pytanie o przyczynę i ewentualne działania naprawcze. Chcemy ustalić, czy przyczyny są medyczne, czy też nie. Zamierzamy też porównać wskaźniki między punktami szczepień - podkreśla.
Kontrole szczepień - jak podaje serwis - będą początkiem wdrażania w Polsce elektronicznej karty szczepień obowiązkowych. Jej start jest przewidziany na początek 2026 roku.
Obecnie obowiązkowe szczepienia w Polsce dotyczą:
- gruźlicy,
- wirusowego zapalenia wątroby typu B (wzw B),
- rotawirusów,
- błonicy,
- tężca,
- krztuśca,
- poliomyelitis,
- inwazyjnego zakażenia Haemophilus influenzae typu B (Hib),
- odry,
- świnki,
- różyczki,
- pneumokoków w całej populacji
- ospy wietrznej (w grupach ryzyka).
Do szczepień zalecanych (bezpłatnych) należą:
- szczepienie przeciw grypie w ramach refundacji (u dzieci od 6 miesiąca życia), szczepienie przeciw HPV dziewcząt i chłopców w wieku 9-14 lat, szczepienie przeciw COVID-19 w wieku powyżej 6 miesiąca życia.
Rodzice mogą zdecydować również o zaszczepieniu dziecka szczepionkami zalecanymi, ale odpłatnymi przeciw:
- meningokokom grupy B, meningokokom grupy ACWY, ospie wietrznej, kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM), wirusowemu zapaleniu wątroby typu A.
Napisz komentarz
Komentarze