Koncert rozpocznie pokaz filmu pt. „Jak skała na morzu! O Polskości Pomorza” w reżyserii Michała Szymanowicza. Następnie na scenie Centrum Kultury i Sztuki wystąpią m.in. Darek Malejonek, Ania Rusowicz i Renata Przemyk. Koncertowi towarzyszy wystawa wielkoformatowa, z którą będzie można się zapoznać do połowy lipca najpierw w parku za CKiS, a następnie przed dworcem PKP obok Galerii Kociewskiej. W następnych miesiącach wystawa będzie prezentowana w kilku innych miejscowościach Pomorza.
Koncert „Jak skała na morzu! O Polskości Pomorza” przypomina walki ludu pomorskiego: Kociewiaków, Powiślan, Kaszubów o utrzymanie polskości na Pomorzu, o ich integralnej przynależności do Polski i Polaków, a jednocześnie o odrębności kulturowej. Jednocześnie zwraca uwagę na ogromną rolę jaką Pomorze pełniło w rozwoju gospodarczym Polski oraz zachodzące procesy historyczne. Opowiada regionalną historię Pomorza, od sytuacji Kociewiaków i Kaszubów pod zaborem pruskim, przez losy Polaków pod okupacją niemiecką (z symbolicznymi Piaśnicą, Szpęgawskiem i KL Stutthof) i organizacje konspiracyjne z Gryfem Pomorskim na czele, aż po siłę buntów robotniczych w wyniku których narodziła się „Solidarność”.
Darek „Maleo” Malejonek i towarzyszący mu artyści zapraszają na opowieść językiem sztuki i muzyki śladami pomorskiej pamięci. Na scenie pojawią się m.in. Renata Przemyk, Ania Rusowicz, Marika, Kasia Malejonek, Lilu, Mona oraz Jędrzej Kodym Kodymowski. Towarzyszyć im będą muzycy: Tomasz Mackiewicz, T.ETNO Tomasz Drozdek, Kacper Popek oraz Jerzy Mazzoll.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kociewie będzie miało swoją flagę. Ogłoszono konkurs na projekt
Drugą częścią jest wystawa wielkoformatowa, która poprzez archiwalne fotografie, obrazy i cytaty ze wspomnień opowiada o trudnej historii Kaszubów i innych Pomorzan oraz znaczeniu Pomorza dla naszego kraju. Byli oni aktywnie zaangażowani – np. na konferencję pokojową do Paryża działacze kaszubscy wysłali swoich przedstawicieli z żądaniem przyłączenia Pomorza do Polski. Wystawę będzie można zwiedzać w parku za CKiS, a następnie przed dworcem PKP obok Galerii Kociewskiej.
Termin: wtorek 21 czerwca godzina 18.30, miejsce: Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 10
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, zaproszenia należy odbierać w kasie CKiS, tel. 58-531-07-07
Kongresy kociewskie i realizowane w ich ramach inicjatywy integrują nie tylko mieszkańców Kociewia, ale i sympatyków tego regionu. A co o inicjatywie opracowania flagi Kociewia myślą sami Kociewiacy?
- Dzięki wspólnym działaniom samorządów, stowarzyszeń i osób prywatnych, tożsamość Kociewiaków od wielu lat odradza się na nowo – mówi Mirosław Augustyn, starosta tczewski. - Mamy swój herb, wyjątkowy hymn, gwarę, ubiór i haft. Naszą kociewskość widzimy na co dzień - pojawia się w nazwach wielu sklepów i restauracji. Pod tą nazwą organizowanych jest wiele konkursów oraz znaczących wydarzeń. Wspólnie, z wszystkimi samorządami popieramy każdą inicjatywę, która pomoże lepiej promować nasz region, a konkurs na flagę Kociewia jest właśnie takim pomysłem. Gorąco zachęcam wszystkich mieszkańców do włączenia się w tę wyjątkową akcję.
Żadnych wątpliwości co do potrzeby ustanowienia flagi nie mają również włodarze z powiatu starogardzkiego.
- Pomysł na stworzenie flagi Kociewia oceniam jako bardzo dobry i trafiony - zauważa Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, etatowy członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego. – Flaga Kociewia będzie z pewnością tym symbolem, który będzie w sposób dobitny promował w naszym kraju region, który tak naprawdę nie jest jeszcze tak do końca w Polsce rozpoznawalny. Mówimy o czymś ponad gminami i miasteczkami, mówimy przecież o regionie, który skupia trzy powiaty. Do tej pory promujemy Kociewie przez wiele różnych działań, a flaga będzie czymś, co się szanuje, co wymaga odpowiedniej oprawy i procedury. Flaga ma szansę być też czymś, co scali nasz region. Śmiało mogę powiedzieć, że przy okazji działań naszego Powiatu, w tym Święta Kociewia, które co roku organizujemy w ramach Jarmarku św. Dominika w Gdańsku, z wielką przyjemnością, ale też z godnością zaprezentujemy flagę regionu.
ZOBACZ TEŻ: Tczew bez kina! Helios znika z Galerii Kociewskiej
W zebraniu w sprawie flagi Kociewia w Pelplinie uczestniczył, m.in. Bogdan Badziong, historyk z Gniewa.
- Popieram inicjatywę ogłoszenia konkursu - mówi. - Uważam, że Kociewie jako region powinien posiadać swoje symbole w tym flagę. Uważam też i mówiłem o tym na zebraniu, że flaga musi się wywodzić z herbu, gdyż takie są zasady heraldyczne. Nie możemy flagi "odrywać" do istniejącego już i utrwalonego symbolu jakim jest herb. Ponadto flaga powinna być stosunkowo prosta, bo wtedy będzie łatwa w wykonaniu. Mówiłem też o zrzeczeniu się praw autorskich na rzecz Kociewiaków, aby później nie było z tym problemów. Odpowiednie zapisy w tym zakresie wprowadzono do regulaminu konkursu. Konkurs jest dobrą formą, gdyż uaktywni środowiska działające na rzecz Kociewia, a one muszą poczuć, że tworzona flaga jest ich wspólnym dziełem i nie jest symbolem narzuconym z zewnątrz np przez artystę któremu to zlecono. Jest oczywiści nasza rolą aby był on zgodny z zasadami heraldycznymi.
We wszystkie działania scalające Kociewie, mieszkańców tego pięknego regionu włącza się również powiat świecki. - Flaga wspierać będzie tożsamość wszystkich Kociewiaków – mówi Iwona Karolewska, sekretarz Powiatu Świeckiego. - To będzie wyróżnik marki Kociewia na terenie całej Polski. Do tej pory w powiecie mamy chaberka, który jest znakiem rozpoznawczym w logo Lokalnej Organizacji Turystycznej, jednak nie wszystkie samorządy są w nim zrzeszone. Przed 20. laty został ustanowiony herb Kociewia, teraz dołączy kolejna symbolika dla naszego regionu – flaga. To wszystko będzie wyróżniać Kociewie na tle innych regionów.
O potrzebie ustanowienia flagi dla Kociewia przekonany jest także Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.
- Tak naprawdę, to flaga powinna była powstać już wiele lat temu, choćby jak powstawał herb Kociewia – zauważa. - Cieszę się z tej inicjatywy. Mam nadzieję, że komisja konkursowa, która powstała, wybierze flagę i że ona się przyjmie na całym Kociewiu. Będzie można ją wywieszać choćby na budynkach, urzędów, instytucji, na przykład takich jak nasza Biblioteka. Temat pojawiał się od wielu lat. My odkąd jest ustanowiony herb Kociewia, to przy różnych okazjach wywieszaliśmy de facto herb Kociewia, jako flagę. Jak powstanie flaga to będziemy ją popularyzować, wywieszać.
Przypomnijmy, na projekty flagi organizatorzy czekają do 1 sierpnia br. Należy je dostarczyć do siedziby Publicznej Szkoły Podstawowej im. Edmunda Dywelskiego w Bytoni lub przesłać na adres szkoły: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Edmunda Dywelskiego w Bytoni, ul. Kasztelańska 3, 83-210 Zblewo z dopiskiem „Konkurs na flagę Kociewia”. Projekt flagi powinien być wykonany w formie papierowej lub na nośniku elektronicznym (format pliku *.pdf, *.jpg).
Napisz komentarz
Komentarze