Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zmarł autor projektu Pomnika Poległych Stoczniowców

Bogdan Pietruszka, autor projektu Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 roku zmarł w wieku 86 lat. Choć urodził się w Końskich, związany był nierozerwalnie z Gdańskiem. Przygotował w sierpniu 1980 roku pierwszy projekt słynnego na całym świecie pomnika z trzech połączonych wysokich krzyży, wszedł też w skład Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców. Od 1996 roku pozostawał na emeryturze.
Zmarł autor projektu Pomnika Poległych Stoczniowców
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Kim był Bogdan Pietruszka, autor niezwykłego dzieła, które niemal natychmiast stało się się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli walki o polskość i niepodległość? Urodził się 17 września 1935 roku w Końskich. Z Gdańskiem był związany już w wieku kilkunastu lat, gdyż uczęszczał do gdańskiego Technikum Budowy Okrętów, które ukończył w 1967 roku. W latach 1952-1953 był referentem w PSS Społem w Końskich, w latach 1953-1970 starszym technikiem w Centralnym Biurze Konstrukcji Okrętowych w Gdańsku, a następnie w latach 1971-1996 po kolei konstruktorem, projektantem, starszym projektantem i w końcu specjalistą w Biurze Projektowo-Konstrukcyjnym Stoczni Gdańskiej.

Bogdan Pietruszka pochodził z Końskich w regionie świętokrzyskim, urodził się tam 17 listopada 1935 roku. Początkowo pracował w miejscowej PSS Społem, od 1953 roku zamieszkał w Gdańsku. Pracował początkowo jako starszy technik w Centralnym Biurze Konstrukcji Okrętowych, w 1967 roku ukończył Technikum Budowy Okrętów. Od 1971 do 1996 roku był konstruktorem, projektantem i specjalistą w Biurze Projektowo-Konstrukcyjnym Stoczni Gdańskiej.

W grudniu 1970 roku brał udział w strajkach, w sierpniu 1980 roku znalazł się wśród strajkujących w Stoczni Gdańskiej. Kiedy przy bramie nr 2 strajkujący ustawili krzyż upamiętniający ofiary grudnia 1970 roku, natychmiast pojawiła się koncepcja budowy Pomnika Poległych Stoczniowców. Bogdan Pietruszka wszedł w skład społecznego komitetu budowy pomnika. Warto wspomnieć, że pierwotny projekt przewidywał cztery połączone krzyże, symbolizujące poległych robotników. Ostatecznie wypracowano projekt złożony z trzech wysokich krzyży. Od stycznia 1981 roku przewodniczył Komisji Wydziałowej NSZZ "Solidarność", był też członkiem Komisji Zakładowej. Nie zabrakło go wśród strajkujących w październiku 1982 roku w Stoczni Gdańskiej przeciwko delegalizacji "Solidarności", w sierpniu 1988 również uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pomnik kobiet „Solidarności” zamiast czołgu przy alei Zwycięstwa w Gdańsku?

Jest autorem wielu prac plastycznych i projektów miejsc pamięci. Już w roku 1974 zaprojektował płytę pamiątkową 9 Pułku Ułanów z Trembowli w kościele św. Antoniego w Warszawie. Jego autorstwa są projekty elementów wyposażenia kościoła św. Brygidy w Gdańsku, związanych m.in. z rocznicą śmierci Józefa Piłsudskiego, zbrodnią katyńską, genealogią Orla Białego.

Współorganizował wystawy dotyczące historii oręża, projektował też medale o symbolice narodowej i militarnej, m.in. medal Katyń 1940 (1985), medal Krzyża Semper Fidelis dla Związku Solidarności Polskich Kombatantów (1990) oraz medal na Tysiąclecie Gdańska (1997).

Bogdan Pietruszka został wielokrotnie odznaczony, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008), Krzyżem Wolności i Solidarności (2018), Złotym Krzyżem Zasługi (1990).

Uroczystości pogrzebowe Bogdana Pietruszki odbędą się w najbliższy piątek, 27 maja. Msza święta zostanie odprawiona o godz. 9.30 w bazylice św. Brygidy. Trumna z ciałem zmarłego zostanie wystawiona o godz. 11.30 w kaplicy na cmentarzu Srebrzysko. W południe spod bramy tej nekropolii ruszy kondukt żałobny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama