Umowę na dzierżawę terenu pod budowę bazy serwisowej łebski port podpisał ze spółką Baltic Power na co najmniej 25 lat. Na powierzchni ok. 1,1 hektara, jak poinformował PKN Orlen w komunikacie, baza będzie na stałe obsługiwała minimum 2 jednostki CTV (Crew Transfer Vessels), które przeznaczone są do transportu sprzętu oraz personelu serwisowego.
– Każda z nich może zabrać na pokład jednorazowo do 24 techników wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem. Trasę z portu na obszar farmy, wynoszącą 16 mil morskich, statki będą pokonywały w ok. 40 minut, co stanowi najlepszy wynik spośród wszystkich rozpatrywanych lokalizacji dla bazy – podał PKN Orlen.
W porcie serwisowym zlokalizowane będą m.in.:
- magazyny części zamiennych,
- warsztaty,
- przestrzenie biurowe.
PRZECZYTAJ TEŻ: W Łebie powstanie port serwisowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power
Zatrudnienie znajdzie tam ok. 50 osób odpowiedzialnych w trybie ciągłym za utrzymanie bazy. Będą m.in. przeprowadzać cykliczne przeglądy turbin, czyli sprawdzać ich wydajność, parametry i zużycie poszczególnych elementów. Zajmą się też wymianami i naprawami.
– Port serwisowy to jeden z kluczowych elementów całej inwestycji. Od jego lokalizacji, odległości od obszaru farmy, a tym samym responsywności ekip serwisowych, zależy efektywność jej pracy i stabilność dostaw energii. Port w Łebie najlepiej odpowiada na wszystkie nasze założenia i potrzeby, a przy tym posiada duży potencjał dla dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – podkreśla Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, prezes Baltic Power.
Harmonogram zakłada, że port serwisowy w Łebie powstanie w latach 2023-2025. Dokumentację przedprojektową opracowała firma Antea Polska, która stworzyła m.in. program funkcjonalo-użytkowy bazy. Szacowany koszt inwestycji to ok. 20-30 mln zł.
PRZECZYTAJ TEŻ: W ciągu najbliższych 6 miesięcy kluczowe umowy dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power
– Morska farma wiatrowa Baltic Power to nie tylko kluczowy element zielonej transformacji naszego systemu energetycznego, ale też znaczące wzmocnienie bezpieczeństwa i niezależności Polski. Dlatego bardzo konsekwentnie i zdecydowanie realizujemy kolejne kroki przybliżające nas do uruchomienia tej inwestycji już w 2026 roku. Pozyskanie portu serwisowego jest niezwykle istotne dla sprawnego funkcjonowania inwestycji, która za kilka lat będzie w stanie zasilić nawet milion gospodarstw domowych – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Za budowę morskiej farmy wiatrowej Baltic Power odpowiedzialni są Grupa Orlen i Northland Power. Inwestycja o łącznej mocy do 1,2 GW zlokalizowana jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.
Napisz komentarz
Komentarze