Urodził się 6 stycznia 1929 roku w Lubomlu na Wołyniu. Jego ojciec, policjant Julian Angielski, w 1940 r. został zamordowany przez NKWD. Po wojnie Stefan Angielski trafił do Gdańska, gdzie w latach 1949-54 studiował kierunek lekarski w Akademii Medycznej. Doktoryzował się cztery lata później, na podstawie rozprawy pt. „Aminokwasy moczu bliźniąt jedno i dwujajowych”. Habilitacje, za dysertację pt. „Działanie i przemiana kwasu maleinowego w nerce”, otrzymał w 1963. Tytuł profesora nadzwyczajnego nadano mu w 1973 roku, a zwyczajnego w roku 1980
Był specjalistą w zakresie biochemii klinicznej i patobiochemii nerek, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Kierował Zespołem Nefrologii Komórkowej i Molekularnej Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN i Akademii Medycznej w Gdańsku. Był członkiem korespondentem Ukraińskiej Akademii Nauk i Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki. Pełnił funkcję rektora Akademii Medycznej w Gdańsku od roku 1990 do 1993.
>
Był organizatorem pierwszego polskiego Zakładu Biochemii Klinicznej. Wdrożył na studiach medycznych diagnostykę laboratoryjną. Współinicjował także powołanie Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Był członkiem Wojewódzkiego Oddziału Związku Sybiraków w Gdańsku. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1998) i Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Heweliusza (1990). W 2020 roku uhonorowano go tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego.
Przez wiele lat (2007-2019) był też związany z Kwidzynem, a konkretnie z Powiślańską Szkołą Wyższą, której był rektorem.
- Dla środowiska akademickiego naszej Uczelni to ogromna strata. Składamy szczere kondolencje rodzinie i bliskim - czytamy na fanpage'u kwidzyńskiej uczelni.
Napisz komentarz
Komentarze