Akcję #LasyNaNowe100lecie w Leśnictwie Kochanki zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów.
#LasyNaNowe100lecie. Akcja sadzenia drzew w Leśnictwie Kochanki
– Do akcji #LasyNaNowe100lecie włączyć się mógł każdy, komu na sercu leżą dobro naszego naturalnego środowiska i ochrona bioróżnorodności – wyjaśnia Magdalena Dalecka, rzeczniczka starogardzkiego magistratu. – Przez trzy godziny ponad setka ochotników wspólnie sadziła buki, dęby i klony na prawie 2 ha ziemi. Nagrodą za ich ciężką pracę była pyszna grochówka. Akcję wsparło miasto Starogard Gdański oraz powiaty: starogardzki i tczewski.

Uczestników akcji przywitał Maciej Robert, nadleśniczy Nadleśnictwa Starogard.
Perspektywa zmian klimatu oraz walka z utratą bioróżnorodności stanowią największe wyzwanie dla leśników na kolejne 100 lat. To na nas spoczywają obowiązek ochrony lasów, przebudowa drzewostanów w związku ze zmieniającym się klimatem oraz zachowanie bioróżnorodności dla kolejnych pokoleń. Stąd potrzeba odtworzenia części zasobów rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
Maciej Robert / nadleśniczy Nadleśnictwa Starogard
– Niech tej akcji towarzyszy wątek edukacyjny. Jesteśmy przygotowani, by zaspokoić państwa ciekawość na temat naszych lasów, rodzaju drzew i sposobu ich pielęgnacji. Chcielibyśmy, aby to spotkanie było okazją, by pewne tematy odczarować i wyjaśnić, co my w tym lesie tak naprawdę robimy – dodał Maciej Robert.
.jpg)
Uczestników podzielono na grupy. Jedna osoba wykopywała dołek, druga wsadzała roślinę, i razem przygniatały ziemię. Zgodnie z radami Adama Michny, leśniczego z Leśnictwa Kochanki, wszyscy pilnowali, aby odstęp pomiędzy sadzonymi drzewek nie był zbyt mały. Dbano także o to, aby wszystkie korzenie były przykryte ziemią.
Uczniowie z PSP nr 8 w Starogardzie Gdańskim przyznali, że było trochę ciężko, ale ten wysiłek był przyjemny.
– Zwłaszcza jak dotarło do naszej świadomości, jak bardzo las jest potrzebny tak środowisku, jak i ludziom, a przede wszystkim zwierzętom. Te drzewa będą rosły równo z upływem naszych lat. Może jak przyjedziemy tu kiedyś ze swoimi rodzinami, będziemy mogli pochwalić się, że ten las sami zasadziliśmy – mówili.
Las sadzili: samorządowcy, społecznicy, służby mundurowe, przedstawiciele służb medycznych oraz uczniowie szkół podstawowych i średnich. Obecni byli także komendanci i funkcjonariusze Policji i Straży Pożarnej, z komendantem powiatowym policji w Tczewie mł. insp. Robertem Fiorkiem na czele, oraz dyrekcja Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim.
– Czuję, że skoro robimy to już któryś rok z rzędu, akcję możemy nazwać „cykliczną” – powiedział Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu Gdańskiego.
Na czym polega odnawianie lasów?
Odnawianie lasów to priorytet Lasów Państwowych. Jak podkreślają fachowcy, zalesienia odbywają się na gruntach, gdzie wcześniej lasu nie było, najczęściej na tych kupowanych przez LP od rolników.
Odnowienia są natomiast tam, gdzie zostało pozyskane drewno i trzeba wprowadzić nowe pokolenie lasu. Ustawowym obowiązkiem leśników jest odnowienie lasu w ciągu 5 lat, chociaż zazwyczaj nowe pokolenie sadzone jest dużo wcześniej.
Napisz komentarz
Komentarze