Gaz-System podpisał umowę z konsorcjum w składzie: Gap Inşaat Uatirim Ve Diş Ticaret A.S. jako lider, Unitek Inşaat Sanayi Ve Ticaret A.S. oraz Fabe Polska, które przygotuje projekt wykonawczy, dostarczy maszyny i urządzenia oraz zbuduje morską część infrastruktury potrzebnej do uruchomienia terminala FSRU. Powstanie on w południowej części Zatoki Gdańskiej, w sąsiedztwie terminala kontenerowego Baltic Hub i toru wodnego prowadzącego do gdańskiego portu, w odległości ok. 3 km od linii stałego lądu.
Wybrano wykonawcę morskiej części terminala FSRU w Gdańsku
- Zbudowane zostanie nabrzeże postojowo-cumownicze wraz z całym zapleczem niezbędnym do obsługi jednostki regazyfikacyjnej.
- Powstanie także gazociąg podmorski, który połączy nowy terminal z krajowym systemem przesyłowym.
Program FSRU wszedł w fazę realizacyjną we wszystkich trzech obszarach: morskim, lądowym oraz pozyskania jednostki regazyfikacyjnej. Terminal FSRU, o przepustowości 6,1 mld m sześc. Rocznie, pokryje około 30 proc. obecnego rocznego zapotrzebowania na gaz, zwiększając bezpieczeństwo dostaw tego źródła energii dla Polski i państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Sławomir Hinc / prezes zarządu Gaz-System
Budowa nabrzeża rozpocznie się od prac pogłębiarskich, które zaplanowano na drugą połowę 2025 roku. Planowany termin uruchomienia terminala FSRU natomiast to I kwartał 2028 roku.

Terminal FSRU w Gdańsku. Trwa budowa lądowych gazociągów
Obecnie trwa już budowa gazociągów lądowych na odcinkach:
- Kolnik-Gdańsk,
- Gardeja-Kolnik
- i Gustorzyn-Gardeja.
Natomiast równocześnie w południowokoreańskiej stoczni HD Hyundai Heavy Industries w Ulsan powstaje jednostka regazyfikacyjna, która zacumuje przy nabrzeżu terminala FSRU.
Jak informuje Gaz-System, nowa infrastruktura, która powstanie w rejonie Gdańska, będzie drugą w Polsce – po terminalu LNG w Świnoujściu – instalacją przystosowaną do odbioru skroplonego gazu ziemnego dostarczanego drogą morską.
Terminal FSRU wpisuje się w proces transformacji energetycznej i gospodarczej, zakładającej przejście na mniej emisyjne źródła energii.
Gaz-System
Napisz komentarz
Komentarze