Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Lekarz pomylił się na recepcie? Aptekarz będzie mógł ją poprawić

Twój lekarz pomylił się na recepcie i odbiłeś się od okienka w aptece? To już przeszłość. Proponowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany sprawią, że nie trzeba będzie wracać do gabinetu lekarskiego i prosić o poprawienie recepty.
Apteka

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Zmiana, która została właśnie zapowiedziana w projekcie nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia, ułatwi życie 14 milionom Polaków. Bo tyle osób w Polsce jest uprawnionych do otrzymywania darmowych leków.

Reklama

Co aptekarz będzie mógł poprawić na recepcie?

Przypomnijmy, że istnieje w Polsce lista leków, które są za darmo. Nie każdy jednak jest zwolniony z płacenia. To przywilej dzieci i młodzieży do 18 roku życia oraz seniorów 65 plus. Żeby jednak w aptece nie wydawać pieniędzy, lekarz musi odpowiednio oznaczyć wystawioną receptę. Wpisać w odpowiednią rubrykę „Dz” lub „S”. Bez tych liter za darmowe preparaty trzeba zapłacić.

Smutna prawda jest taka, że czasami lekarz zapomni wpisać oznaczenie. Wówczas trzeba się z nim skontaktować, często pójść raz jeszcze na wizytę i prosić, żeby skorygował błąd.

CZYTAJ TEŻ: Leki bez recepty wkrótce znikną ze stacji paliw i sklepów? Zapowiada się zmiana przepisów

Drobna zmiana, ale ułatwi życie pacjentom

Teraz ma się to zmienić. Kiedy zapowiadana nowelizacja wejdzie w życie, farmaceuta będzie mógł dopisać litery. Uprawnienia pacjenta ustali na podstawie numeru PESEL. To drobna zmiana, ale sprawi, że nie będzie już trzeba kontaktować się z lekarzem.

Ta modyfikacja przepisów jest jedną z kilku dotyczących recept. Już kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia (MZ) zapowiadało, że zmieni także zasady realizacji recept. Teraz można je zrealizować tylko w jednej aptece. Nawet jeżeli wykupienie lekarstw pacjent rozłoży w czasie, to musi musi to zacząć i zakończyć w tym samym punkcie.

Poważniejsze kłopoty zaczynają się w momencie, gdy na recepcie jest kilka specyfików, a w aptece któregoś brakuje. Nie można po ten lek iść gdzie indziej, gdy pozostałe kupiło się w pierwszym punkcie.

MZ chce tak zmienić przepisy, żeby jedną receptę można było realizować w kilku aptekach. Co dzieje się z tym pomysłem?

– Na polecenie ministry zdrowia rozpoczęto prace dotyczące realizacji e-recepty w różnych aptekach. Termin wdrożenia tej usługi planowany jest na rok 2025. Z uwagi na fakt, że temat jest ważny społecznie, przygotowanie tego rozwiązania ma nadany status pilny – wyjaśnił niedawno posłom wiceminister Wojciech Konieczny.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Ziaja włosy rosinna pielęgnacja