Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Makrele w galarecie dla gdańskich fok. Międzynarodowy Dzień Foki w ZOO

W ostatnią sobotę, 22 marca, gdańskie foki miały powody do świętowania, wtedy obchodzony był zarówno Międzynarodowy Dzień Foki, jak i Dzień Ochrony Bałtyku. Aby to uczcić opiekunowie przygotowali dla podopiecznych makrelowe galaretki oraz piłkę wypchaną śledziami.
Foki, Gdański Ogród Zoologiczny

Autor: Paweł Ciesielski | materiał prasowy

Gdański Ogród Zoologiczny jest domem dla czterech szarytek morskich. Foczą rodzinę tworzą najstarszy Elvis, młodszy samiec Olek oraz dwie samice Gika oraz Reja. Przysmaki dla nich to nie tylko miły gest, ale także sposób na wzbogacenie środowiska i urozmaicenie życia zwierząt. Znaczenie tzw. enrichmentu omawiano niedawno podczas pierwszej ogólnopolskiej konferencji pracowników polskich ogrodów zoologicznych zajmujących się dobrostanem zwierząt. Przy okazji takie zabawy to również okazja dla odwiedzających, by zobaczyć naturalne zachowania fok.

Reklama

Bałtycka foka

W Bałtyku żyją trzy gatunki fok, które można spotkać na plażach. To zwierzęta wodno-lądowe, które czas spędzony na lądzie poświęcają na odpoczynek, zaś w wodzie polują. W okresie wiosennym czasem można zobaczyć na plażach szczenięta fok. Wówczas szczególne zagrożenie mogą stanowić dla nich np. psy, dlatego warto pilnować swojego pupila. Wystraszona foka może zaatakować lub uciec do wody, jednak jeżeli jest zmęczona, ucieczka do morza może okazać się dla niej niebezpieczna. 

– To drapieżnik, do którego nie powinniśmy podchodzić. Jeśli już spotkamy fokę to obserwujmy ją z bezpiecznej odległości i poinformujmy odpowiednie służby, czyli Błękitny Patrol WWF lub Stację Morską w Helu – przypomina opiekun fok, Kuba Bogdanowicz.

Focza rodzina w ZOO

– Na spotkanie z fokami zapraszamy przez cały rok, codziennie o godzinie 11:00. Wtedy odbywa się trening medyczny oraz spotkanie z opiekunem. Wyjątkiem są środy, kiedy czyścimy basen i tego dnia foki odpoczywają na słońcu – zachęca Emilia Salach, dyrektorka Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. 

Ogród zoologiczny jest otwarty codziennie przez cały rok. Do końca marca można go odwiedzić od 9:00 do 15:00, lub od 9:00 do 17:00 w weekendy. W kwietniu zoo jest czynne przez cały tydzień od 9:00 do 17:00.

Ochrona Bałtyku

Międzynarodowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego obchodzony 22 marca przypomina o potrzebie dbania o kondycję morza. Bałtyk to nie tylko bogata różnorodność biologiczna, ale także korzyści społeczne i ekonomiczne. Trzeba jednak zwrócić uwagę na liczne problemy, z jakimi zmaga się nasze morze, takie jak nadmierna żegluga czy przełowienie. Występują również pustynie tlenowe, czyli miejsca gdzie drastycznie obniża się ilość tlenu w wodzie. Oprócz ochrony wód należy także zadbać o miejsca odpoczynku zwierząt. Pamiętajmy o przestrzeganiu regulaminów rezerwatów, poruszaniu się wyznaczonymi ścieżkami oraz nie płoszeniu zwierzyny. 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama