Po raz pierwszy, ale z naprawdę sporym rozmachem. Widać, że PowerConnect Energy Summit z miejsca chce się stać istotną imprezą nie tylko na rynku krajowym, ale i międzynarodowym. Data też nie jest przypadkowa, ponieważ zbiega się z objęciem przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej. Jednak to tylko dodatek. Tak naprawdę to zwieńczenie tego, o czym mówi się od dłuższego czas - Pomorze ma być sercem transformacji energetycznej kraju, ale też znaczącym graczem na rynku zielonej energii w ujęciu całego kontynentu.
.png)
PowerConnect Energy Summit vol. 1
Bardzo dużą rolę będzie odgrywać gdańska Energa, ale cały koncern Orlenu skupia dużo uwagi na naszym regionie, co widać chociażby po nowej strategii spółki. Farmy wiatrowe, rafineria, magazyny energii, odnawialne źródła energii - gros tych wszystkich inwestycji będzie właśnie u nas. Co chwilę przytacza się stwierdzenie, że Pomorze będzie wielkim placem budowy.
CZYTAJ TEŻ: Energa Operator pozyskała 8 mld zł z KPO. Rusza program modernizacji energetycznej
W trakcie inauguracji, podczas której wystąpiło wielu oficjeli ze szczebla lokalnego i centralnego, po raz kolejny podkreślano znaczenie transformacji energetycznej dla Pomorza i Polski. Mówiono o istocie regionu, o tym jak ważne to wydarzenie, o możliwościach jakie daje, ale też o bezpieczeństwie energetycznym i ogólnym, które podkreślali Jakub Stefaniak - sekretarz stanu i zastępca szefa KPRM, który pojawił się w zastępstwie za Władysława Kosiniaka-Kamysza - oraz Wojciech Wrochna z Ministerstwa Przemysłu.
Najważniejsze słowa wypowiedziała chyba Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska, która na koniec swojego przemówienia życzyła „udanych biznesów”. I to jest kluczowe jeśli patrzymy na PowerConnect w ujęciu globalnym. W jednym miejscu spotkali się najwięksi gracze z rynku energetycznego i około energetycznego. Z kraju, ale też tak dalekich zakątków jak Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Dwie hale i ponad 100 wystawców
Trzeba przyznać, że Międzynarodowe Targi Gdańskie bardzo dobrze podeszły do tematu tej imprezy. Z jednej strony otwarcie z pompą, pięknie przygotowane, pełne multimedialnych smaczków, bardzo sprawnie poprowadzone przez duet Dominika Tarczyńska-Jakub Wiech, z drugiej bardzo mądrze wypracowana koncepcja dla spotkań biznesowych.
Dwie hale AmberExpo ciasno wypełnione ponad setką wystawców, przyciągnęły sporo odwiedzających, co jest dobrym prognostykiem na przyszłe edycje. Połączenie targów, a także przestrzeni co-workingowej czy net-workingowej oraz konferencji pokazało także, że po festiwalu Inside Seaside czy Remconie, MTG w końcu nauczyły się w pełni wykorzystywać potencjał swojego obiektu.
ZOBACZ TEŻ: Baltic Energy Business Forum. Tańsza i czysta energia dla Pomorza
To także pozwoliło, aby cały sektor energetyczny mógł się lepiej poznać. To te biznesy, o których wspominała wojewoda. Przez trzy dni w AmberExpo będą trwać rozmowy o przyszłości energetycznej Polski, Europy i świata. Panele podczas PowerConnect Energy Summit podzielono na pięć sekcji tematycznych - Transformacja, Gospodarka, Polityka, Infrastruktura i Efektywność, a w dyskusjach wzięli udział eksperci i praktycy, przedstawiciele administracji lokalnej i centralnej, think-tanków czy akademicy.
Wśród tematów znalazły się chociażby te o rozwoju energetyki jądrowej, budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku, tworzeniu gospodarki wodorowej czy zaangażowaniu samorządów w proces transformacji energetycznej. Rozmowy mogłyby trwać bez końca, ponieważ nie dotyczą wyłącznie regionu, ale zależą także od uwarunkowań geopolitycznych.
Umowa na budowę bazy serwisowej PGE Baltica
Pierwszego dnia podpisano także umowę związaną z budową bazy operacyjno-serwisowej PGE Baltica w Ustce. Swoje podpisy złożyli Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Radosław Jarosiewicz, wiceprezes zarządu Korporacji Budowlanej DORACO oraz Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica.
Trzeba przyznać, że PowerConnect Energy Summit to chyba najlepiej przygotowane targi do tej pory. Przede wszystkim warto docenić przestrzeń wystawienniczą, która zajęła dwie hale AmberExpo. Ponad stu wystawców, których stoiska były w większości nie tylko formą prezentacji, ale multimedialną przestrzenią, w której chciało się zatrzymać na dłużej. Do tego sporym zainteresowaniem cieszyły się auta elektryczne, które co rusz można było spotkać przechadzając się między kolejnymi wystawcami.
Jak zwykle w przypadku takich wydarzeń ważną częścią jest Dzień Edukacji i Kariery, który odbędzie się 28 marca, ostatniego dnia imprezy. Każdy zainteresowany związaniem swojej przyszłości z branżą energetyczną będzie miał możliwość skonsultowania się z ekspertami i doradcami zawodowymi. Ponadto można będzie także wziąć udział w warsztatach, podczas których uczestnicy dowiedzą się m.in. jakie kwalifikacje potrzebne są do rozpoczęcia pracy w energetyce.
PowerConnect Energy Summit wyznacza nową drogę dla Międzynarodowych Targów Gdańskich. Ale też dla samych wystawców. Jest atrakcyjna nie tylko wizualnie, ale i interaktywnie.
Napisz komentarz
Komentarze