Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Most Siennicki w Gdańsku otwarty dla pieszych i rowerzystów? Wiemy, kiedy to będzie możliwe

Na Most Siennicki w Gdańsku mogą niedługo wrócić piesi i rowerzyści, jeśli uda się skutecznie odciążyć zniszczone przyczółki mostu oraz ustabilizować całą konstrukcję. Potwierdzają to wyniki ekspertyzy naukowców z Politechniki Gdańskiej. Prace naprawcze ruszają już w kwietniu.
Most Siennicki, Gdańsk
Jeśli uda się spełnić wszystkie warunki, na Most Siennicki w Gdańsku wrócą piesi i rowerzyści

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Most Siennicki w Gdańsku oparty jest na starych, oryginalnych przyczółkach (niedawno wpisano je do rejestru zabytków) z dębowymi palami, które wbito w grząski grunt, by stanowiły oparcie dla fundamentów. Na początku stycznia 2025 r. władze Gdańska poinformowały o konieczności całkowitego zamknięcia tej konstrukcji, ze względu na to, że dwie skrajne 113-letnie podpory zaczynają szybko osiadać. W ostatnich miesiącach przyczółki zaczęły się  szybciej osuwać w kierunku rzeki, a to powodowało osuwanie się konstrukcji pod jej własnym ciężarem. 

Reklama

Piesi i rowerzyści wrócą na Most Siennicki w Gdańsku? Są wyniki ekspertyzy

By odciążyć przyczółki, po ekspertyzach naukowcy z Katedry Konstrukcji Inżynierskich Politechniki Gdańskiej pod kierownictwem prof. Krzysztofa Żółtowskiego zlecili:

  • palowanie od strony wody (wbite pale będą podpierać przyczółki),
  • usunięcie ziemi przed przyczółkami od strony dojazdów do mostu (by jej masy nie napierały na przyczółki),
  • montaż kładek dla pieszych nad wykopami, które powstaną po usunięciu ziemi.
Most Siennicki, zalecenia po ekspertyzie
Zalecenia po ekspertyzie Mostu Siennickiego w Gdańsku (Materiały gdansk.pl)

Ekspertyzę wykonano m.in. na podstawie próbek pobranych przez płetwonurków w lutym 2025 r.

Pierwsze prace w kwietniu

Prace mają rozpocząć się już za kilka dni, na początku kwietnia. Trwają rozmowy z kilkoma potencjalnymi wykonawcami. Jak mówią urzędnicy z zespołu powołanego do wdrożenia zaleceń naukowców, chodzi o ustabilizowanie przyczółków mostu, po obu stronach rzeki. Zdaniem ekspertów, da się to osiągnąć właśnie dzięki wykonaniu palowania od strony wody i usunięciu od strony lądu mas ziemi, które napierają na brzegach.

I co prawda to nie jest jeszcze przesądzone, ale może w czerwcu z przeprawy nad Martwą Wisłą będą mogli zacząć korzystać piesi i rowerzyści – jeśli efekty wszystkich wykonanych prac będą pozytywne. Na most będzie się wchodziło po kładce, następnie droga będzie się odbywała po starych przęsłach mostu i na koniec zejście – znowu po kładce.

Most Siennicki, zalecenia po ekspertyzie
Zalecenia po ekspertyzie Mostu Siennickiego w Gdańsku (Materiały gdansk.pl)

Jak dostać się na Wyspę Portową?

Dla mieszkańców Przeróbki i Stogów, a także pracowników działających tam firm i instytucji miasto zapewniło tymczasową komunikację publiczną, która kursuje Trasą Sucharskiego. Na wyspę można się dostać bezpłatną linią autobusową T8, która kursuje średnio co 10 minut, a w godzinach szczytu co 5 minut. Dodatkowo na wszystkich liniach kursujących po Przeróbce i Stogach już od Dolnego Miasta – od wysokości przystanku Akademia Muzyczna – przejazdy są bezpłatne dla wszystkich pasażerów, także tych z rowerami.

Pod koniec stycznia został też uruchomiony prom, który przewozi pasażerów z jednej strony rzeki na drugą. Kursuje on co 30 minut – na zmianę z jednego i drugiego brzegu. Ta usługa także jest bezpłatna dla mieszkańców. Prom pływa siedem dni w tygodniu, od rana do wieczora. Tak będzie, dopóki nie uda się wznowić ruchu pieszego i rowerowego na moście.

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaZiaja włosy rosinna pielęgnacja
Reklama
Reklama Ziaja włosy rosinna pielęgnacja