Aktualizacja, 26 marca | godz. 12:00
Zarząd spółki PKM zatwierdził nowe nazwy dla przystanków projektowanej linii PKM Południe, które wybrali mieszkańcy.

Wybrano propozycje nazw przystanków linii PKM Południe
Kandydatury na nazwy przystanków, przez które będzie wiodła trasa PKM Południe, są efektem wspólnych wysiłków ekspertów i przedstawicieli rad czterech dzielnic. Dołączono do nich krótkie uzasadnienia. Ankieta trwała od 14 do 23 marca. Zwyciężył pakiet nr 3 (40,31% głosów) z następującymi nazwami:
- Gdańsk Oruńskie Przedmieście,
- Gdańsk Chełm,
- Gdańsk Orunia Górna,
- Gdańsk Maćkowy,
- Gdańsk Łostowice,
- Gdańsk Kowale.
CZYTAJ TEŻ: PKM Południe z decyzją środowiskową! To pierwszy z najważniejszych kroków
Drugi pakiet do wyboru (33,38% poparcia) również zawierał nazw utworzonych od dzielnic lub obiektów, ale z dwoma zmianami. Zamiast Gdańsk Chełm i Gdańsk Maćkowy, można było wybierać nazwy Gdańsk Wzgórze Luizy i Gdańsk Potok Maćkowy. Trzeci pakiet, z najmniejszym poparciem (26,31% głosów) składał się z nazwami pochodzącymi od ulic (Gdańsk Niepołomicka, Madalińskiego, Trakt Św. Wojciecha itd.)
Kto zadecydował o propozycjach nazw?
Jeszcze przed zebraniem opinii ankieterów, zasięgnięto porady u ekspertów na co dzień zajmujących się koleją i transportem miejskim oraz historią kolei na Pomorzu, wśród których znaleźli się:
- Leszek Lewiński – ekspert kolejowy, wybitny znawca historii kolei na Pomorzu,
- Paweł Rydzyński – ekspert kolejowy, prezes Stowarzyszenia Ekonomiki Transportu,
- Henryk Jursz – autor książek o historii kolei na Pomorzu,
- Michał Tusk – wicedyrektor Departamentu Infrastruktury UMWP (przedstawiciel organizatora przewozów kolejowych w regionie),
- Marcin Czapnik – zastępca kierownika Działu Przewozów ZTM w Gdańsku (przedstawiciel organizatora komunikacji miejskiej w Gdańsku).
Swój głos w procesie wyłaniania nazw mieli także przedstawicie wszystkich czterech Rad Dzielnic, przez jakie przebiegać będzie linia PKM Południe. Oni również przygotowali własne propozycje nazw przystanków wraz z uzasadnieniem dla każdej z nich. Przygotowane pakiety z tytułami postojów poddano pod internetowe głosowanie i 24 marca poznaliśmy jego wyniki.
Bardzo zależy nam na jak największej akceptacji społecznej naszego projektu, dlatego od samego początku staramy się być jak najbliżej mieszkańców.
Grzegorz Mocarski / prezes spółki PKM
Jak wygląda proces nadawania nazw przystankom?
Wytyczne PKP PLK, regulujące nazewnictwo stacji kolejowych w Polsce nakazują, że jeżeli w danej miejscowości znajduje się kilka stacji lub przystanków osobowych, to w nazwie pierwszy człon powinien być tożsamy z nazwą miejscowości. Drugi część powinna jednoznacznie wskazywać na usytuowanie obiektu, np. dzielnicę miasta (Gdańsk Wrzeszcz, Warszawa Ochota, itp.), kierunek świata (Żukowo Wschodnie, Warszawa Zachodnia, itp.) W ostateczności przyznaje się nazwę ogólnie znanego obiektu użyteczności publicznej.
Konfrontując propozycje ekspertów z propozycjami Rad Dzielnic, zdołano wspólnie wypracować propozycje nowych nazw, które trafiły do przygotowanej przez PKM ankiety dla mieszkańców. W przypadku każdego z 6 przystanków PKM Południe pozostawiono jako pierwszą dotychczasową, roboczą nazwę, w większości przypadków pochodzącą od sąsiedniej ulicy (czyli tak jak w przypadku linii metra) oraz dodano zaproponowane przez radnych dzielnicowych i ekspertów nowe nazwy, pochodzące od dzielnic lub innych charakterystycznych obiektów w sąsiedztwie.
ZOBACZ TAKŻE: Nocny przejazd drezyną po trasie PKM. Wszystko w ramach aukcji WOŚP
Co dalej?
Po zamknięciu głosowania, w ciągu 7 dni akcja zostanie podsumowana. Nazwy wybrane przez mieszkańców w drodze głosowania zostaną zarekomendowane do przyjęcia samorządom, realizującym projekt PKM Południe: Miastu Gdańsk i Samorządowi Województwa Pomorskiego. Po zatwierdzeniu wyników głosowania, nazwy przystanków PKM Południe zostaną ostatecznie przyjęte przez zarząd spółki PKM SA w drodze uchwały.
Napisz komentarz
Komentarze