Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Nowy magazyn energii w Żarnowcu. Będzie największy w Polsce i jednym z największych w Europie

W ciągu dziesięciu lat PGE Polska Grupa Energetyczna zbuduje nowe magazyny energii o łącznej pojemności ponad 10 000 MWh. A to więcej niż posiada aktualnie. Jeden z największych magazynów energii w Europie i największy w Polsce, powstanie na Pomorzu, dokładnie w Żarnowcu. Obiekt stanie w pobliżu elektrowni szczytowo-pompowej. Do użytku ma zostać oddany w 2027 roku.
Elektrownia szczytowo-pompowa w Żarnowcu
Magazyn energii powstanie w pobliżu elektrowni szczytowo-pompowej w Żarnowcu

Autor: PGE

Do 2035 roku Grupa PGE planuje - za około 18 mld złotych - budowę nowych magazynów energii o łącznej pojemności ponad 10 000 MWh i zwiększenie magazynów do 17000 MWh (obecnie PGE ma magazyny o pojemności 7000 MWh).

Powstanie m.in. sześć wielkoskalowych magazynów bateryjnych, w tym ten w Żarnowcu w województwie pomorskim, o mocy 262 MW i pojemności 981 MWh, który będzie największym w Polsce i jednym z największych magazynów energii w Europie. Wykonawcą inwestycji będzie LG Energy Solution Wrocław, z którym 7 marca PGE podpisała umowę o wartości 1,5 mld zł brutto.

Reklama

- Magazyn Energii Żarnowiec powstanie w pobliżu największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej. Projekt ten będzie pod każdym względem pionierski. Nie tylko otrzymał pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej, ale będzie to też największy bateryjny magazyn energii w naszym kraju. Już za dwa lata wspomoże stabilną pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, jak również przyczyni się do obniżenia cen na rynku energii oraz umocni pozycję PGE jako lidera w zakresie magazynowania energii – mówi Mirosław Sołtysiak, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna

Elektrownia szczytowo-pompowa w Żarnowcu (fot. PGE)

W PGE podkreślają, że takie magazyny energii to klucz do skutecznej transformacji energetycznej kraju.

- Nie możemy mówić o dalszym rozwoju energetyki odnawialnej bez równoległych dużych inwestycji w magazynowanie. Tylko poprzez jednoczesny rozwój obu tych segmentów będziemy mogli zapewnić bezpieczne dostawy zielonej energii elektrycznej dla odbiorców. Dlatego teraz będziemy mocno stawiać na inwestycje zarówno w wielkoskalowe magazyny bateryjne, jak i te mniejsze, rozproszone po całym kraju. Nasze plany na najbliższą dekadę zakładają budowę ponad 80 nowych magazynów o łącznej pojemności przekraczającej 10 000 MWh – informują w PGE. 

CZYTAJ TEŻ: Port Czystej Energii  w Gdańsku rozpoczął pracę. Z odpadów powstanie energia

W 2035 roku łączna pojemność magazynów w Grupie PGE wzrośnie do ponad 17 000 MWh, co oznacza, że będzie możliwe zasilenie 2,5 mln polskich gospodarstw domowych przez 24 godziny. 

- Inwestując, przyczynimy się też do efektywnej pracy krajowego systemu elektroenergetycznego poprzez zapewnienie rezerwy mocy w postaci magazynów energii, które, w okresie wzrostu zapotrzebowania, będą oddawały wyprodukowaną z OZE energię do sieci. W efekcie zwiększymy wykorzystanie instalacji OZE i doprowadzimy do ograniczenia skoków cen energii na giełdzie i tym samym obniżenia kosztów jej zakupu przez odbiorców – dodaje Dariusz Marzec, prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaZiaja włosy rosinna pielęgnacja
Reklama
Reklama Ziaja włosy rosinna pielęgnacja