Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ustawa metropolitalna skierowana do prac legislacyjnych

Jest zielone światło dla ustawy metropolitalnej. Po miesiącach uzgodnień między ministerialnym zespołem a samorządowcami z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot jej projekt został skierowany do prac legislacyjnych rządu. Informację o tym wyczekiwanym przez Pomorzan fakcie przekazał Tomasz Szymański, wiceminister MSWiA.
uzgodnienia między ministerialnym zespołem a samorządowcami z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot
Ustawa metropolitalna została skierowana do prac legislacyjnych

Autor: MSWiA

Projekt ustawy metropolitalnej dla Pomorza do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji trafił przed rokiem, a dokładniej – 22 lutego 2024 roku. Na ręce wiceministra Tomasza Szymańskiego złożyli go wspólnie wojewoda pomorska, marszałek województwa pomorskiego, przewodniczący Związku Uczelni w Gdańsku oraz samorządowcy z Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot. W MSWiA powołano wówczas zespół roboczy, który wspólnie z samorządowcami z Pomorza i Śląska pracował nad pomorską ustawą. Dokument ten ma jednocześnie zmienić ustawę dotyczącą jedynej do tej pory Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej (GZM).

Reklama

Ustawa metropolitalna skierowana do prac legislacyjnych

Jak podaje Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, w czwartek, 27 lutego wiceminister Tomasz Szymański, po miesiącach uzgodnień między ministerialnym zespołem a samorządowcami z OMGGS, przekazał, że projekt ustawy metropolitalnej został skierowany do dalszych prac w ramach zespołu legislacyjnego rządu.

Prawie 1,600 tys. mieszkańców, ponad 60 gmin i powiatów czeka na ten moment, abyśmy w końcu, po kilkunastu latach waszych starań, mogli przejść do etapu prac legislacyjnych nad ustawa metropolitalną. Ustawą, która ma zorganizować na nowo kwestie transportowe, kwestie wzajemnej współpracy między gminami i powiatami w zakresie gospodarki przestrzennej, ochrony środowiska, klimatu, współpracy szkół wyższych. To dobry moment dla całego Pomorza, to dobry moment dla wszystkich organizacji i samorządów zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Tomasz Szymański / wiceminister MSWiA

Jakie będą korzyści z przyjęcia ustawy metropolitalnej?

Ustawa metropolitalna to wyrównanie szans wszystkich mieszkańców OMGGS. To korzyści nie tylko dla miast, ale przede wszystkim dla gmin wiejskich, które czerpią z potencjału dużych samorządów.

Ustawa metropolitalna to także: wspólne planowanie inwestycji i przebiegu dróg, rozbudowa siatki połączeń, zakup dodatkowych autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów, lepsze skomunikowanie mniejszych miejscowości, wspólna troska o ochronę klimatu i czyste powietrza, a także rozwój zrównoważonej mobilności oraz lepsza promocja w Europie i na świecie. Jednocześnie ta ustawa to również dodatkowe środki na realizację wspólnych zadań.

– Powstanie metropolii oznacza, że co roku na Pomorzu zostanie kilkaset milionów złotych (5,75 proc. podatku PIT), które obecnie trafiają do budżetu państwa – zauważają zabiegający o przyjęcie ustawy metropolitalnej.

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

chów wsobny biurokracji 06.03.2025 13:37
Pięterko grzędy poza mechanizmami demokracji, dla skompromitowanych gdzie indziej wyżeraczy samorządowych... Ciągłe przypominanie o dodatkowej dotacji wymaga kontr-uwagi... Podobno dotacje i transfery społeczne to przekupstwo... I naiwnością jest sądzić, że cokolwiek z tych pieniędzy trafi na potrzeby mieszkańców. Biurokratyczna hydra jest zachłanna i żarłoczna... A struktury dla tak "zasłużonych działaczy" tanie być nie mogą...

Reklama
ReklamaRadi Gdańsk 80 lat konkurs
Reklama