Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

W jaki sposób czerpiemy zieloną energię z morza? Ta wystawa to wyjaśnia

„Bałtyk. Morze zielonej energii” to interaktywna, multimedialna wystawa poświęcona odnawialnym źródłom energii pozyskiwanym z morza, wyjaśniająca działanie morskich farm wiatrowych. Można ją oglądać w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku.
kablowiec, wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii”, Gdańsk
„Bałtyk. Morze zielonej energii” to pierwsza w Polsce wystawa poświęcona sektorowi offshore

Autor: Equinor | Polenergia

Kilka dni temu podawaliśmy informację o powstającym w stolicy województwa pomorskiego centrum szkoleniowym dla pracowników firm z branży offshore. Nowoczesny kompleks posłuży szkoleniu specjalistów z dziedziny funkcjonowania morskich farm wiatrowych. 

Jeżeli natomiast nie zajmujecie się tą kwestią zawodowo, ale interesuje was zgłębienie zagadnienia pozyskiwania energii z wiatru na morzu, to wystawa działająca w oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku może was zainteresować.

W Gdańsku można obejrzeć pierwszą w Polsce wystawę poświęconą tajnikom sektora offshore i zielonej energii

Edukacyjna ekspozycja powstała z inicjatywy dwóch przedsiębiorstw – norweskiego Equinor i polskiej Polenergii. Pokazuje drogę, jaką musi przebyć energia w Bałtyku, od jej powstania, przez pozyskiwanie z morskich farm wiatrowych, aż do momentu, w którym trafia do naszych domów. 

Punktem centralnym ekspozycji jest makieta prezentująca proces powstawania farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Opisuje go swoim ciepłym głosem narratorka tej części instalacji – Krystyna Czubówna.

kablowiec, wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii”, Gdańsk

Nowe eksponaty na wystawie poświęconej offshore w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku

To dobry moment na udanie się do muzeum, ponieważ w ostatnim czasie ekspozycja została wzbogacona o dwa nowe modele statków.

– Jeden z nich to pojazd podwodny poruszający się po dnie morskim na głębokości nawet 500 metrów i ważący tyle, co samolot pasażerski Boeing 737-800. Z kolei tzw. kablowiec, „Isaak Newton”, posiada dwie karuzele kablowe, tzw. obrotnice, mogące pomieścić ponad 10 000 ton kabli, co odpowiada wadze wieży Eiffla! Jakie jeszcze ciekawostki kryje w sobie świat morskich farm wiatrowych – o tym warto się przekonać, odwiedzając naszą wystawę – opowiada Andrzej Popadiuk,  Stakeholder Manager w Equinor Polska.

Jako że jest to wystawa multimedialna, wiedzę można czerpać nie tylko z: grafik, opisów, zdjęć, makiet, animacji czy filmów, ale również z interaktywnych stanowisk czy symulatorów pozwalających poczuć siłę wiatru, jaka występuje w przestrzeni morza, w której stawiane są morskie farmy wiatrowe. Na wystawie znajdują się również realistyczne eksponaty, jak np. fragmenty kabli morskich czy wentylator stacji transformatorowej. 

Zwiedzanie wieńczy quiz sprawdzający wiedzę pozyskaną podczas pobytu na wystawie. Następnie można wykonać pracę plastyczną i zabrać ją ze sobą na pamiątkę.

Ekspozycja jest dostosowana do zwiedzających w różnym wieku, od dorosłych, przez nastolatków, po dzieci. Najmłodszych zaciekawić może m.in. makieta ekosystemu zrównoważonej energii zbudowana z klocków Lego. 

Do tej pory wystawa przyciągnęła około 14 000 mieszkańców Gdańska oraz turystów.

Nie tylko morskie farmy wiatrowe

Przedsięwzięcie nie skupia się jedynie na przybliżaniu zagadnień związanych z powstawaniem i funkcjonowaniem morskich farm wiatrowych. Jego celami są również edukacja w zakresie szeroko rozumianej ekologii, promowanie dbania o planetę i oszczędnego wykorzystywania energii. Do dyspozycji zwiedzających są m.in. multimedialny ekran, który pokazuje, w jaki sposób można zużywać mniej energii w domu, a także instalacja przedstawiająca porównanie zużycia energii przez tradycyjne żarówki, halogeny, świetlówki i lampy LED. Autorzy ekspozycji zapraszają gości do refleksji nad naszą planetą i zapisywania życzeń dla Ziemi na specjalnie przygotowanych kartach.

Wystawa „Bałtyk. Morze zielonej energii” mieści się na trzecim piętrze Ośrodka Kultury Morskiej, oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, przy ul. Tokarskiej 21/25, tuż przy nadmotławskim Żurawiu. Można ją zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem w godzinach pracy muzeum.

Equinor i Polenergia edukują o morskich farmach wiatrowych

Wystawa w Narodowym Muzeum Morskim nie jest jedyną taką inicjatywą edukacyjną Equinor i Polenergii zgłębiającą temat morskich farm wiatrowych. W 2024 roku spółki uruchomiły w Łebie pierwsze w Polsce stacjonarne Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych Bałtyk. To miejsce, w którym można uzyskać kompleksową wiedzę na temat inwestycji realizowanych przez ekspertów z Polski i Norwegii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama