Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Miliony euro dla Pomorza na zagospodarowanie odpadów i ochronę wydm

Zapobieganie powstawaniu odpadów i promocja recyklingu oraz działania nastawione na ochronę nadmorskich wydm i edukację ekologiczną – na te projekty Pomorze dostało miliony euro w ramach europejskiego programu LIFE. Ich liderami będą samorząd województwa oraz Uniwersytet Gdański.
Miliony euro dla Pomorza na zagospodarowanie odpadów i ochronę wydm

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

W najbliższych latach na Pomorzu realizowane będą dwa projekty, które otrzymały wsparcie unijnego programu LIFE. To projekt wdrożenia planu gospodarki odpadami, którego liderem jest województwo pomorskie (LIFE Pom GOZilla.PL) oraz projekt nastawiony na ochronę różnorodności biologicznej wybrzeża południowego Bałtyku (LIFE for Dunes PL), którego liderem jest Uniwersytet Gdański.

GOZilla na odpady

Pomorze przeciera szlaki, z czego bardzo się cieszymy – podkreśla marszałek Mieczysław Struk. – Projekt GOZilla będzie wyznaczała kierunki w obszarze gospodarki odpadami w naszym regionie i w kraju, a mam nadzieję, że również w Europie.

W projekcie LIFE Pom GOZilla działania skupią się na zapobieganiu powstawania odpadów, ponownym wykorzystaniu produktów oraz na recyklingu. Projektu został zaplanowany na najbliższych 10 lat. Przypomnijmy, że w 2035 r. poziom składowania odpadów nie może przekraczać 10 proc. 

- Nieosiągnięcie tych poziomów dla odpadów komunalnych, którymi gospodaruje dana gmina, może skutkować wysokimi karami finansowymi, które ostatecznie obciąża wszystkich mieszkańców – przypomina Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

W ramach projektu GOZilla działać będą trzy centra wsparcia i kompetencji, które powstaną w Urzędzie Marszałkowskim, Uniwersytecie Gdańskim oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Słupsku. Będą oferowały bezpłatne szkolenia, studia podyplomowe oraz profesjonalne doradztwo w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym.

Zaplanowana jest także regionalna kampania edukacyjna dla mieszkańców i turystów, promująca proekologiczne postawy. W planie jest też realizacja pilotaży dla tzw. odpadów specyficznych - recyklingu bioodpadów oraz zagospodarowania zużytych sieci rybackich.

Na realizację projektu GOZilla województwo pomorskie otrzymało prawie 22 mln euro (ponad 13 mln euro dotacji Komisji Europejskiej i ok. 33 mln zł dotacji z NFOŚiGW).

(fot. Jacek Sowa | pomorskie.eu)

Ochrona wydm nadmorskich

Projekt przyrodniczy LIFE for Dunes jest przedsięwzięciem międzynarodowym, obejmuje bowiem fragmenty wybrzeża Morza Bałtyckiego w Polsce, Niemczech i na Litwie, chronione w ramach sieci Natura 2000. Na terenie województwa pomorskiego będą to obszary obejmujące Mierzeję Sarbską, Półwysep Helski i Mierzeję Wiślaną. Liderem projektu, który ma trwać 6 lat, jest Uniwersytet Gdański.

– Jego głównym celem jest ochrona i renaturyzacja nadmorskich siedlisk wydmowych oraz przeprowadzenie badań naukowych, które stanowią fundament dla efektywnego zarządzania strefą brzegową Bałtyku – wyjaśnia prof. Piotr Stepnowski, rektor UG. – Główne zadania tego projektu to usuwanie gatunków obcych z obszarów chronionych wydm oraz szeroka edukacja ekologiczna skierowana do lokalnych społeczności.

Działania edukacyjne będzie prowadził Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, w gronie partnerów są też m.in. Słowiński Park Narodowy oraz Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk.

Całkowity budżet projektu LIFE for Dunes wynosi niemal 13 mln euro (ok. 8,6 mln euro dotacji KE i ponad 10 mln zł dotacji NFOŚiGW).

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama