Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Energetyka jądrowa nowym kierunkiem studiów na PG

Politechnika Gdańska otwiera nowy kierunek. Absolwenci znajdą pracę w elektrowni jądrowej

Chcesz zostać specjalistą w dziedzinie zaawansowanych technologii energetycznych? Na Politechnice Gdańskiej rozpocznie się pod koniec stycznia rekrutacja na studia II stopnia na kierunku energetyka jądrowa.
Politechnika Gdańska

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Na Politechnice Gdańskiej będą studiować energetykę jądrową

To zupełnie nowe studia na gdańskiej uczelni. Energetyka jądrowa - kierunek studiów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej - ma kształcić specjalistów w dziedzinie zaawansowanych technologii energetycznych. Jeszcze w styczniu rozpocznie się rekrutacja na studia II stopnia na tym kierunku.

- Politechnika Gdańska ma wieloletnie doświadczenie w kształceniu wyspecjalizowanych kadr dla branży jądrowej, stąd wracamy teraz do realizacji specjalności „energetyka jądrowa” na kierunku energetyka – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, w styczniu 2023 r., podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie organizacji nowego kierunku. Zapowiadał też utworzenie m.in. studiów podyplomowych i magisterskich.

W trakcie nauki studenci - jak czytamy na stronie PG - zostaną przygotowani do projektowania i eksploatowania systemów energetycznych opartych na technologiach jądrowych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Elektrownia jądrowa coraz bliżej. Są zamówienia dla polskich dostawców

Jak podkreśla prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. nauki, dyrektor Instytutu Energii na WIMiO – kierunek energetyka jądrowa to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie.

W obliczu dążeń do dekarbonizacji sektora energetycznego, technologia jądrowa staje się kluczowym elementem strategii zrównoważonego rozwoju Polski - mówi prof. Dariusz Mikielewicz

W ramach kierunku uruchomiona zostanie specjalność: „Systemy i eksploatacja elektrowni jądrowych”. Studenci będą kształcić się w zakresie maszyn i urządzeń elektrowni oraz zachodzących w nich procesach cieplno-przepływowych.

- Studenci dowiedzą się też więcej na temat eksploatacji obiektów jądrowych z uwzględnieniem bezpieczeństwa jądrowego, cyklu życia i racjonalnego zużycia energii – wyjaśnia uczelnia.

Zajęcia na nowym kierunku będą prowadzili specjaliści z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (głównie pracownicy Instytutu Energii) oraz z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki i Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

Praca po energetyce jądrowej

Absolwenci – czytamy na stronie PG - będą specjalistami w zakresie projektowania, analizy i optymalizacji systemów energetycznych opartych na technologii jądrowej, z wykorzystaniem nowoczesnych technik informatycznych, takich jak symulacje i modelowanie komputerowe.

Gdzie znajdą pracę? Uczelnia podpowiada: w instytucjach, firmach i biurach projektowych związanych z obszarem energetyki jądrowej, jako pracownicy instytucji o profilu badawczym, a w przyszłości jako pracownicy elektrowni jądrowych.

Rekrutacja na studia II stopnia (stacjonarne i niestacjonarne) na kierunku energetyka jądrowa na PG na semestr letni roku 2024/2025 rozpocznie się 28 stycznia i potrwa do 7 lutego 2025 r.

ZOBACZ TAKŻE: Rząd przeznaczy 60 mld zł na budowę elektrowni atomowej na Pomorzu

Przypomnijmy – prace nad budową pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w gminie Choczewo na Pomorzu trwają od 2023 r. Sama budowa ma się rozpocząć w 2028 roku, jej zakończenie planowane jest – według ostatnich szacunków - na 2039 rok. Za inwestycję odpowiada państwowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Dostawcą technologii będzie amerykański koncern Westinghouse.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama