To będzie spotkanie, które zwieńczy wieloletni projekt badawczy i edytorski „Historia Kaszubów w dziejach Pomorza”. Idea stworzenia kompleksowej syntezy dziejów Kaszubów narodziła się w umyśle prof. Gerarda Labudy już w latach 70. XX wieku. Po jego śmierci, zadanie kontynuowali jego naukowi następcy. Dzięki grantowi Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, w 2019 roku ukazały się tomy III, IV i V, a w roku 2024 dołączył do nich wyczekiwany tom II, autorstwa Zygmunta Szultki, zatytułowany „Czasy nowożytne: w Rzeczypospolitej obojga Narodów, państwie brandenbursko-pruskim i Królestwie Pruskim. 1455–1815”.
Kompletne wydawnictwo „Historia Kaszubów w dziejach Pomorza” to monumentalne dzieło, liczące ponad 5200 stron. Każdy z tomów został poddany recenzjom, opatrzony bibliografią, indeksami oraz streszczeniami w językach angielskim, niemieckim i kaszubskim. Całość wzbogacają liczne ilustracje, mapy i reprodukcje dokumentów.
W skład serii wchodzą:
Tom III „W Królestwie Pruskim i Cesarstwie Niemieckim (1815-1920)” autorstwa prof. Józefa Borzyszkowskiego (wydany w 2019 r., w dwóch częściach)
- część I pt. „Kaszubi i Pomorze na drodze do kapitalizmu i społeczeństwa obywatelskiego (1815-1870)", Gdańsk 2019
- część II pt. „W Cesarstwie Niemieckim – oraz za Wielką Wodą na emigracji", Gdańsk 2019
Tom IV „Kaszubi w II RP i w czasie II wojny światowej (1920 – 1939 – 1945)” autorstwa prof. Józefa Borzyszkowskiego (wydany w 2019 r.)
Tom V „Dzieje najnowsze (po 1945 r.)” autorstwa Cezarego Obracht-Prondzyńskiego (wydany w 2019 r.)
Wydanie „Historii Kaszubów w dziejach Pomorza” jest prawdopodobnie największym przedsięwzięciem badawczym i edytorskim od czasu publikacji „Słownika gwar kaszubskich” ks. Bernarda Sychty.
Spotkanie podsumowujące będzie okazją do podziękowań dla wszystkich osób zaangażowanych w realizację projektu oraz refleksji nad jego znaczeniem społecznym i kulturowym. Podczas wydarzenia będzie można nabyć książki i uzyskać autografy autorów.
Napisz komentarz
Komentarze